21 Ocak 2019 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Zeybekçi sömürücü faizcileri mi temsil ediyor?

Ekonomi bakanı Zeybekçi "Paranın ilk giriş ve satış maliyetleri arasındaki kamu kaynaklı vergi gibi yükler sıfıra indirilmeli. Kamu olarak sen bunu yaptıktan sonra tüm bankacılık sistemine kârlarınızı da yarı yarıya indirin, siz de fedakarlık yapın denebilir" dedi.
Zeybekçi sömürücü faizcileri mi temsil ediyor?
Sayın Zeybekçi, ekonominin işleyişi olan paranın faizli satılarak başlamasına itiraz etmiyor. Mevcut borçlanarak sürdürülen ekonomik ilişkilerin, bu yapı içerisinde sürmesini son derece doğal karşılıyor. Zeybekçi’nin, yapısal bir değişiklikle faizsiz bir model arayışının olmadığını, bunu umursamadığını yaptığı açıklamalarda anlıyoruz. Oysa kendisi sözüm ona islami hassasiyeti olan bir bakandı. Faizle ilgili açıklamalar yaparken faizsiz bir model için çalışma yaparak çözüm üretmekten ziyade; Allah’ın bu konuda ne dediği umurunda değil.Yada şöyle diyelim; Allah'tan daha çok faizci sistemden korkuyor.

 Faizlerin yüksekliğinin nedeni olarak da örtülü biçimde devleti suçluyor. Yani faizlerin üzerindeki vergilerin bir baskı unsuru olduğunu, bankaların bu vergilerden dolayı az kar ettiğini, dolayısıyla vaz geçmedikleri kar oranlarına ulaşabilmeleri için faizleri yüksek tuttuklarını tespit ediyor. Bunu haklı bir gerekçe görerek; bir öneride bulunuyor “ Paranın ilk giriş ve satış maliyetleri arasındaki kamu kaynaklı vergi gibi yükler sıfıra indirilmeli” diyor. Peki oluşacak vergi kaybını kim ödeyecek? Faizciden düş millete vergi olarak yansıt öyle mi?

Yazının devamı için »»


Yunus EKŞİ
http://www.mirathaber.com/zeybekci-somurucu-faizcileri-mi-temsil-ediyor-3-2209h.html


Back To Top