16 Ocak 2019 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Zilhıcce ile yüzleşmek

Zaman, Yüce Allah’ın biz insana sunduğu en büyük nimet ve en kıymetli emanettir. Zamanı mübarek kılan, onda yapılan güzelliklerdir. Zira nice mübarek zaman dilimleri vardır, çoğu insan onu fark etmez yahut onu hayırlı işlerde değerlendirmez, hatta onda günahlar işler, o mübarek zaman öyleleri için vebal olur. Asıl olarak zaman bütün dilimleriyle önemlidir ve zamanın her dilimi mübarek kılınabilir.
Zilhıcce ile yüzleşmek
Yüce Rabbimizin bize sunduğu zaman nimetinin bazı özel dilimleri vardır. Onlar diğerlerinden farklıdır. Onları diğerlerinden farklı kılan, onlarda meydana gelen önemli olaylardır. Onlar bize, bir yenilenme, kendimizi sorgulama, büyük sevaplar kazandırma fırsatlarıdır. Tabi ki bu, o zamanları fark eden, onları fırsata dönüştürenler içindir. Sözgelimi Ramazan ayı mübarek bir aydır, onda gizlenmiş olan Kadir gecesi mübarek bir gecedir. Dünyadaki bütün insanlar bu ayı ve bu geceyi yaşarlar, ancak Ramazan ayı ve Kadir gecesi, onu bilen ve değerlendirenler için mübarek olur. Kıymetini bilmeyenler için ise, sıradan ay ve gece olarak geçer gider.

Zilhicce ayı da bu mübarek aylardan biridir. Her şeyden önce Zilhicce, dört haram ayından biridir. Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Receb. Bu konuda Rabbimiz şöyle buyurur: Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah'a göre ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü hürmetli aydır. Bu dosdoğru bir nizamdır.[1] Kullarının fesat çıkarma ve kan dökmeye meyyal olduğunu çok iyi bilen Yüce Rabbimiz, onları barışa hazırlamak için dört ayı haram ay kılmıştır. Onlar hiç olmazsa bu dört ayda fesadı ve kan dökmeyi bıraksınlar, bu dört aydaki barış havasını diğer aylara da taşısınlar diye onları haram ay olarak ilan etmiştir.

Yazının devamı için »»


Konya Müfütüsü Prof. Dr. Ali AKPINAR
http://www.mirathaber.com/zilhicce-ile-yuzlesmek-14-1655h.html


Back To Top