10 Aralık 2018 Pazartesi
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook  - Twitter  - Instagram  - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Bizi Takip Edin

Instagram

Zina suçu / günahı dışında bir sebeple kadını dövülebilir mi?

Zina suçu / günahı dışında bir sebeple kadını dövülebilir mi?
Zina suçu / günahı dışında bir sebeple kadını dövülebilir mi?
Zina suçu / günahı dışında bir sebeple kadını dövülebilir mi?

Cevab:Zina yapan veya zina şüphesi doğuracak şekilde tavırlar sergileyen kadın yaralanmayacak şekilde hafifçe dövülebilir. Ancak dövebilir olma görev değil, boşama veya affetme gibi kullanılabilir bir ruhsattır

Zina suçu / günahı dışında bir sebeple kadını dövülemez. Bu yetki aşımı olur. Kadını yetki aşımı ile dövenler dolaylı olarak kadına zinacı veya zina şüphelisi olma iftirasını yapmış olurlar. Çünkü kadın zina veya zina şüphesi dışında dövülemez.( Bu konudaki 10 sayfalık ilmi makalemizi yayınlayacağız. Zina iftirası ise azim bir günahtır.

Senedi ve içeriği yönüyle bazı zayıf hadislerden delil getirilerek cinsel kadınlık görevini yapmayan kadının dövülebileceğini ileri süren bilginlerimiz varsa da biz bu görüşe katılamıyoruz. (Ayrıntılar için bak. Ebu Davud, Nikâh 43; İ. Maca Nikâh 3; Mişkâtü’l-Mes’abih No.3269 )

 İlişkiye girmeyen kadının nafakası kesilebilir.

Bilinmesi gerektiği üzere kadının başlıca barınma, yeme, içme, giysi ve tedavi ihtiyacı olan Nafakasını sağlamak kocanın görevidir. (Nisa 34) Nafakası sağlanmayan veya kesilen kadın kocası ile ilişkiye girmeyebilir. Bunun gibi ay hali ve hastalık gibi meşru bir sebebe dayanmaksızın ilişkiden kaçınan kadının da nafakası kesilebilir.

 Burada bilvesile ifade edelim. Nafakası için ev dışında bir iş yerinde çalışan kadın kocasının istediği zaman ilişkiye girmeye mecbur değildir. Günahkâr da olmaz


Ali Rıza DEMİRCAN
http://www.mirathaber.com/zina-sucu-gunahi-disinda-bir-sebeple-kadini-dovulebilir-mi-16-3982h.html


Back To Top