21 Mart 2018 Çarşamba
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

 • Ziya GÜNDÜZ
 • Bilinçli tercihler, bilinçli hayatlar!
  İslâm, Kur’ân ve Sünnet merkezli bir dindir. Müslüman demek, bilinçli tercihlerde bulunan kişi demektir. Bilinçli tercihlerde bulunmamıza yardımcı olan hiç şüphesiz hayatın gerçek rehberi Kur’ân-ı Kerim ve onun uygulayıcısı hayat örnek ve önderimiz Rasulullah (s.a.s.)’in Sünneti’dir.  Bu iki ana kaynaktan uzaklaşmak, insanın hayatını hurafelere/ sahte/ dünyalara yaklaştırır.   Hurafelere yaklaşan hayatlar, İslâmî anlamda, bir gelecek ve bir medeniyet inşâ edemezler. Çünkü hurafeler gerçeğin hakikatin düşmanıdır.

  30 Ocak 2018 Salı 14:09 Devamını Oku →
 • Abdurrahman Dilipak: ‘İnsanları kendimize değil, Allah’a ve Rasulüne çağırmalıyız’
  Yaklaşık 47 yıldır sorumlu bir kişi olarak, yazılar yazan, konferanslar veren, Müslümanların bilinçlenmesi, Müslümanların birlik olması için, var gücüyle mücadele eden, dava adamı gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak ile İnkılâb Yayınları arasında çıkan, “Vahdet Ama Nasıl” isimli eseri çerçevesinde vahdet konusunu konuştuk. Dilipak, “Kendini cemaat olarak tanımlayan gruplar, başkalarını Allah’a, Rasulüne ve kitaba çağırmıyorlar, kendi örgütlerine, kendi fikirlerine çağırıyorlar, kendileri gibi düşünmeyenleri ise rakip görüyor, dışlıyorlar. Bu da vahdeti, istişare ve şura zeminini yok ediyor” dedi.

  08 Ocak 2018 Pazartesi 12:36 Devamını Oku →
 • Dr. Ahmet Emin Dağ: ‘Kuşatma altında olduğumuz bir dönemde bilinçli ve duyarlı olmamız gerekiyor!’
  Ortadoğu ile ilgili yapmış olduğu nitelikli çalışmalarla tanıdığımız Ortadoğu uzmanı Dr. Ahmet Emin Dağ ile İHH’nın öncülüğünde kurulan İnsani ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (İnsamer)’in faaliyetleri ve çalışmaları hakkında konuştuk. Dağ, “Savaş, insani kriz ve bununla bağlantılı sorunların yaşandığı ülkeler öncelikli olmak üzere, bilgi ihtiyacı duyulan bölgeler üzerine uğraşıyoruz. Arakan, Filistin (Kudüs), Suriye, Keşmir, Irak, Mısır, İran, Yemen, Libya gibi ülkeler özel ilgi alanlarımızdır” dedi. 

  26 Aralık 2017 Salı 12:22 Devamını Oku →
 • İslam coğrafyasında bütünlüğün ve derinliği kaybolması
  Türkiye’de İslami camianın dağınıklığı, İslam dünyasının özeti mahiyetindedir.  Bulunduğumuz coğrafyada kendilerine İslama nispet edenler, ortak bir fikirde ve ortak bir eylemde buluşamadıklarını hepimiz net görüyoruz. Büyük yapılardan, küçük yapılara kadar fotoğraf böyle görünmektedir. 

  27 Kasım 2017 Pazartesi 16:14 Devamını Oku →
 • Atasoy Müftüoğlu: ‘Düşüncesizleştirilen toplumlar, daha çok hamaset yoluyla yönlendiriliyor!’
  Türkiye’nin önemli düşünürlerinden yazar Atasoy Müftüoğlu ile Mahya Yayınları arasında çıkan yeni kitabı, “Hakikat Bilincinin Kaybı” üzerine çok çarpıcı bir röportaj gerçekleştirdik. Kitabın içerisinde sorduğumuz hayati sorulara Atasoy Müftüoğlu, çok çarpıcı cevaplar verdi.  Müftüoğlu zaman zaman yapmış olduğu çalışmalardan dolayı tehdit aldığını dile getirerek; ‘Eleştirel bir çevre üzerinde çalıştığım için elbette çok ilkel / partizan/ bağnaz/ tehditler alıyorum’dedi.    Röportaj: Ziya Gündüz 

  06 Kasım 2017 Pazartesi 17:25 Devamını Oku →
 • Teknoloji çağında, organik aile olmak!
  Türkiye toplumunda ailenin yapısı önemli bir yere sahiptir. Malum aile anne baba ve çocuklardan oluşan bir kurumdur. Aile içerisinde herkesin farklı sorumlulukları var. Her birey ailesine karşı sorumludur. Toplumları ayakta tutan, ailedir. Ailelerinin dağılması, toplumun zayıflaması demektir. Aile bireylerinin her birinin ayrı ayır sorumluluk bilincinde olması, toplumunda güven içinde olması demektir.  Bunun içindir ki bireyler, en çok aile bireylerine zaman ayırmaları gerekiyor. İster erkek olsun, ister kadın olsun, isterse yetişkin çocuk olsun, ailesini ihmal eden birey, hayat da her şeyi ihmal eder ve her şeyini yavaş yavaş yitirir. Bu hataya düşmemek için, önce aile bireyleri ile safları sıklaştırmak gerekiyor.

  12 Ekim 2017 Perşembe 12:07 Devamını Oku →
 • Vahşi İsrail’e karşı bir Kudüs bilinci oluşturmak
  Yüzyıllardır İslâm coğrafyası zalimler tarafından kuşatılmış durumda. Birçok İslâm ülkesi, kan, ateş, yıkım, ölüm ve katliâmlar içerisinde. Filistinli Müslümanlar da, ABD ve Avrupa’nın desteğiyle Ortadoğu’da Müslümanları öldürmek ve güçsüz kılmakla görevlendirmiş İsrail şer şebekesi tarafından en modern silahlarla kuşatılmış vaziyette.

  26 Eylül 2017 Salı 12:31 Devamını Oku →
 • Korsan devlet İsrail'in gerçek yüzünü anlatan kitaplar!
  Ortadoğu’daki terörün birinci sebebi İsrail’dir.  İsrail siyaseti,  işgal üzerine kurulmuş bir siyasettir. İsrail, yeryüzündeki bütün insanları köle gibi görmektedir. İsrail’in kurulması fikri Osmanlı döneminde gündeme gelmiş, Osmanlı buna müsaade etmemiştir. Peki, İsrail nasıl kuruldu?  Ortadoğu’daki hedefi ve hayalleri nelerdir. Kimler İsrail’i destekliyor. İşte bu ve buna benzer soruların cevabını arayan kitapları sizler için bir araya getirdim.

  27 Ağustos 2017 Pazar 12:19 Devamını Oku →
 • Mehmet fırat: ‘islam bilinci yüksek, imanlı bir nesil yetiştirmeliyiz!’
  Kelam- Der Başkanı Araştırmacı Yazar Mehmet Fırat hoca ile Kelam- Der’in faaliyetleri ve çalışmaları hakkında konuştuk. Kendisiyle çalışma ofisinde bir araya geldiğimiz Mehmet Fırat, “Kur’an ve Sünnet ışığında Allah rızası için çalışmalar yapan bütün kurum ve kuruluşlarımızla da birlikte sadece vahdet konusunda değil her konuda çeşitli projeler geliştirmeye açığız.” dedi.

  10 Temmuz 2017 Pazartesi 13:34 Devamını Oku →
Back To Top