20 Temmuz 2018 Cuma
Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi...
Farkımız yorumlarımızda...
 - Facebook - Twitter - Instagram - Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

12»
 • Ziya GÜNDÜZ
 • Hacı Yakışıklı: ‘Medya Ahlakı Kişilerin Söylediği Sözleri Olduğu Gibi Vermektir!’
  Gazeteci yazar Hacı Yakışıklı ile gazetecilik, medya ve habercilik ahlakı üzerine konuştuk.  Yakışıklı, “Gazetecinin işi namert ile aynı yöntemleri kullanmak değil, tam aksine onun karşısında cesur olmaktır” dedi.

  27 Haziran 2018 Çarşamba 16:30Devamını Oku →
 • Dört yeni Muhammed Esed kitabı!
  “Düşünen bir topluma” sloganı ile yayın hayatını sürdüren İşaret Yayınları, “Muhammed Esed Kitaplığı” başlığı altında,  Muhammed Esed’in dört yeni eserini daha okurlarla buluşturdu.  Eserlerin tercümesi Sinan Yapıcı tarafından yapıldı.   “Hukukumuz ve Ahvalimiz” ve “ Kalbin Yuvaya Dönüşü Mekke’ye Giden Yol II ” eserleri ise ilk defa Türkçeye tercüme edildi.  İşaret Yayınları’ndan yapılan açıklamada:  “Muhammed Esed, gittiği her yerde fikirleriyle değiştirici dönüştürücü olmayı sorumluluk saymış mütefekkir bir aydındır. Bir diğer vasfı ise, mütefekkirliği kadar güçlü olan edebi kişiliğidir.   Muhammed Esed’in bu önemli eserlerini okuyucuya sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” İşaret Yayınları nitelikli çalışmalarıyla düşündürmeye devam ediyor.

  20 Haziran 2018 Çarşamba 12:20Devamını Oku →
 • Ilımlı İslâm ABD ve İsrail’in Müslümanları esir alma projesidir!
  Geçen yıl Ekim ayında Suudî Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ülkesinin 'Ilımlı İslâm'a' döneceğini beyân etmişti.

  24 Mayıs 2018 Perşembe 09:51Devamını Oku →
 • Herkes Kur’an’ı, Kur’an’a hizmeti kadar anlar
  Bu yazımızın başlığı, Hz. Mevlana’ya ait olan bir sözdür. Ramazan ayı yaklaşıyor. Bilindiği üzere ramazan ayı, aynı zamanda bir Kur’an ayıdır. Çünkü Kur’an ramazan ayında nazil olunmaya başlanmıştır. Dolaysıyla öncelikle ramazanı, sonrada hayatımızın tamamını Kur’an ile taçlandırmalıyız.

  26 Nisan 2018 Perşembe 11:44Devamını Oku →
 • Ümmete sevdalı bir âlim göçtü dünyamızdan: Hasan Karakaya
  Geçtiğimiz ay ani bir şekilde Rahmeti Rahman’a kavuşan hayatını İslâm’a ve ilme adayan Hasan Karakaya hoca Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu önemli ilim ve dâvâ adamlarındandı.

  09 Nisan 2018 Pazartesi 11:39Devamını Oku →
 • Okumak, Allah’ın emridir
  Okumak, kutlu bir eylemdir. Okumak, Allah’ın bizzat tavsiyesidir. Kendilerini Müslümanlığa, İslam’a nispet edenler, “oku” emrine muhataptırlar. Okumaktan kasıt öğrenmek, düşünmek, akletmek ve hayatını ahlaki ilkeler doğrultusunda inşa etmektir. Okumak, vahyin ışığında hayata bakmaktır. Okumak, yerel bazda düşünmek değil, dünya çapında düşünmektir.

  03 Nisan 2018 Salı 10:34Devamını Oku →
 • Bilinçli tercihler, bilinçli hayatlar!
  İslâm, Kur’ân ve Sünnet merkezli bir dindir. Müslüman demek, bilinçli tercihlerde bulunan kişi demektir. Bilinçli tercihlerde bulunmamıza yardımcı olan hiç şüphesiz hayatın gerçek rehberi Kur’ân-ı Kerim ve onun uygulayıcısı hayat örnek ve önderimiz Rasulullah (s.a.s.)’in Sünneti’dir.  Bu iki ana kaynaktan uzaklaşmak, insanın hayatını hurafelere/ sahte/ dünyalara yaklaştırır.   Hurafelere yaklaşan hayatlar, İslâmî anlamda, bir gelecek ve bir medeniyet inşâ edemezler. Çünkü hurafeler gerçeğin hakikatin düşmanıdır.

  30 Ocak 2018 Salı 14:09Devamını Oku →
 • Abdurrahman Dilipak: ‘İnsanları kendimize değil, Allah’a ve Rasulüne çağırmalıyız’
  Yaklaşık 47 yıldır sorumlu bir kişi olarak, yazılar yazan, konferanslar veren, Müslümanların bilinçlenmesi, Müslümanların birlik olması için, var gücüyle mücadele eden, dava adamı gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak ile İnkılâb Yayınları arasında çıkan, “Vahdet Ama Nasıl” isimli eseri çerçevesinde vahdet konusunu konuştuk. Dilipak, “Kendini cemaat olarak tanımlayan gruplar, başkalarını Allah’a, Rasulüne ve kitaba çağırmıyorlar, kendi örgütlerine, kendi fikirlerine çağırıyorlar, kendileri gibi düşünmeyenleri ise rakip görüyor, dışlıyorlar. Bu da vahdeti, istişare ve şura zeminini yok ediyor” dedi.

  08 Ocak 2018 Pazartesi 12:36Devamını Oku →
 • Dr. Ahmet Emin Dağ: ‘Kuşatma altında olduğumuz bir dönemde bilinçli ve duyarlı olmamız gerekiyor!’
  Ortadoğu ile ilgili yapmış olduğu nitelikli çalışmalarla tanıdığımız Ortadoğu uzmanı Dr. Ahmet Emin Dağ ile İHH’nın öncülüğünde kurulan İnsani ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (İnsamer)’in faaliyetleri ve çalışmaları hakkında konuştuk. Dağ, “Savaş, insani kriz ve bununla bağlantılı sorunların yaşandığı ülkeler öncelikli olmak üzere, bilgi ihtiyacı duyulan bölgeler üzerine uğraşıyoruz. Arakan, Filistin (Kudüs), Suriye, Keşmir, Irak, Mısır, İran, Yemen, Libya gibi ülkeler özel ilgi alanlarımızdır” dedi. 

  26 Aralık 2017 Salı 12:22Devamını Oku →
 • İslam coğrafyasında bütünlüğün ve derinliği kaybolması
  Türkiye’de İslami camianın dağınıklığı, İslam dünyasının özeti mahiyetindedir.  Bulunduğumuz coğrafyada kendilerine İslama nispet edenler, ortak bir fikirde ve ortak bir eylemde buluşamadıklarını hepimiz net görüyoruz. Büyük yapılardan, küçük yapılara kadar fotoğraf böyle görünmektedir. 

  27 Kasım 2017 Pazartesi 16:14Devamını Oku →
Back To Top