islami haberortadoğu haberlerimirat analizmirat tv
DOLAR
15,9188
EURO
16,8187
ALTIN
942,99
BIST
2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
23°C
İstanbul
23°C
Açık
Cumartesi Parçalı Bulutlu
23°C
Pazar Parçalı Bulutlu
22°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Parçalı Bulutlu
24°C

2022 RAMAZAN AYINDA KÖRFEZ DRAMASININ ÖNE ÇIKAN ESERLERİ

2022 RAMAZAN AYINDA KÖRFEZ DRAMASININ ÖNE ÇIKAN ESERLERİ
30.03.2022
A+
A-

İç içe aile ilişkileri, gençlerden gelenek ve göreneklere karşı isyan, toplumun karşı karşıya olduğu krizler ve diğer toplumsal meseleler Körfez drama yapımcılarının her zaman önemsediği olgulardır. ve Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte birçok televizyon çalışması aile gerçekliğini izleyen, farklı sosyal grupları canlandıran ve Arap izleyicileri cezbeden Ramazan drama haritası üzerine yarışmaktadır..

Ailevi Zorluklar Ve Anlaşmazlıklar

” Gökdelen ” dizisinin dramatik çizgileri , eserin kahramanlarının yaşadığı aile sorunları etrafında döner. Aile üyeleri bu sorunları çözmek ve krizlerden çıkma çabaları içerisinde hayatlarında anlayış eksikliği ve nesiller arasındaki bakış açısı farklılıkları gibi birçok zorlukla karşı karşıya kalırlar.

Kuveytli Nouf Al-Mudhaf tarafından yazılan dizinin başrollerini Suad Abdullah, Shaima Ali, Kuwaiti Nour, Hussein Al-Mahdi, Abdul Aziz Safar, Talal Bassem, Yaqoub Abdullah ve Fahd Al-Abd Al-Mohsen paylaşıyor.

Körfez ailesini, özellikle Kuveyt ailesini konu edinen Körfez dizisi “ Abdel Hamid Hafız’ın Ailesi ”ndeki, yetmişli yıllardan seksenli ve doksanlı yıllara kadar farklı zaman dilimlerinde Abdülhamid’in ailesi, eşi ve çocuklarıyla aile içinde gerçekleşen olaylar etrafında dönüyor..

“Abdel Hamid Hafız’in Ailesi” dizisi Maryam Nasir tarafından yazıldı ve Saud Bouabid tarafından yönetildi. Samah, Fouad Ali, Haya Abdel Salam, Ali Al Husseini ve Abdel Aziz Behbehani de dizideki rolleri paylaşmaktadır.

Ayrıca aile şirketi arasında, kontrolcü bir anne, şefkatli bir büyükanne ve yetenekli bir jinekologun özel kanunları olan bir evde yaşadıkları “el-Heram Sokağından ” dizisi de yer alıyor. Rolleri ise Hoda Hussein, Khaled el-Beriki, Nour Al-Ghandour, Laila Abdullah, Maram, Ahmed Iraj, Abdel Mohsen Al-Qaffas ve Lulwa Al-Mulla ve Muthanna Sobah  paylaşmaktadır.

Çalışma, tüm aile bir evde yaşadığı ve hastanede sağlık sektöründe çalıştıkları için çocukları, eşleri ve çocukları üzerindeki annenin velayetini vurgulamaktadır ve bu nedenle ne işte ne de ailede herhangi bir mahremiyetleri yoktur.

Aynı anda hem trajik hem de komik bir biçimde , kendisini etrafındakiler için sempati merkezi yapan bir ruh halinden muzdarip bir kızın etrafında dönen ” Bebek ” dizisi, herkes tarafından sevildiği için gösteriliyor. Yönetmen ve yazar, yaşadığı popüler bölgenin ailelerini ve aileleri arasındaki sevgi ve bağış değerlerini eser aracılığıyla yansıtır. Popülerlik, asil toplumsal değerler ve toplumda kök salmış gelenekler. Aynı şekilde yönetmen birçok durumda sembolizme de başvururmaktadır.

Aynı zamanda, komşuların birbirlerine olan ilgileri ve etraflarındakilere yardım etme müdahaleleri ve diğer otantik gelenekler gibi mahallenin popüler kültürünü de yansıtır. Ahmed Al-Awdi tarafından yazılan ve Mohamed Samir tarafından yönetilen Shajoun Al-Hajri, Bashar Al-Shatti ve Lamia Tariq’in başrollerini paylaştığı bir dizidir.

Eserin kahramanı Shojoun Al-Hajri’ye yaptığı basın açıklamasında, somutlaştırdığı “Bebek” karakterinin, birçok kişiye benzediği için aşk, dürüstlük ve insanlarda çocukluk olduğu için insani çelişkileri temsil ettiğini söyledi.

3 Zaman Aşaması

“Zakkum” dizisi , geçtiğimiz yüzyılın son çeyreğinde içinde bulunduğumuz çağda geçse de yazarı İsmail Abdullah, genel olarak geçmiş ile günümüz arasındaki aile meselelerini, maddi ve sosyal konuları işleyen eserde, kırklı, doksanlı ve yeni milenyumda yer alan 3 farklı zaman evresinde işlenen olaylara bir zenginlik hali katmak için sosyal temayı seçmiştir.

Eserin kahramanı oyuncu Habib Ghuloom, yerel gazetelerden birine verdiği demeçte, dizinin fikrinin Cehennem’deki Zakkum ağacından alındığını ve bu özelliğin gerçeğe yansıdığını belirterek; eserin bir miras draması olduğunu, ancak çağdaş bir şekilde geçen yüzyılın son çeyreğinden başlayarak günümüze kadar belirli dönemlerde yer alan ve farklı olaylara maruz kalan bir köyün sakinlerini konu edindiğini, söyledi.

Başrollerini Bahreynli aktris Haifa Hussein, sanatçı Habib Ghuloom, Zahra Arafat, Ibrahim Al-Hassawi, Fakhriya Khamis, Abdullah Al-Tararva, Ahmed Al-Ansari, Abdullah bin Hayder ve Ibrahim Salem’in paylaştığı dizinin yönetmenliğini Bahreynli Mustafa Reşit yapıyor.

İkinci Körfez Savaşı

Yine 1990’lı yıllarda, siyasi, düşünsel ve toplumsal ayrıntılarıyla bu aşamanın ayrıntılarını ele alan “El- Asouf “un üçüncü bölümü de Kuveyt’in Irak tarafından işgal edildiği ikinci Körfez Savaşı’nın etkilerini ele alıyor. Bununla birlikte çalışmanın başrollerini ise Nasser Al-Qasabi, Habib Al-Habib, Reem Abdullah ve Abdul-Ilah Al-Sinani paylaşmaktadır.

Tarihi Drama

Sosyal dramaya ek olarak, “Senevatü’l-Cerîş” dizisi de Ramazan ayında gösteriliyor. Dizi, ikinci dünya savsaşını, bu savaşın geçtiğimiz yüzyıla ait kırklı yıllarda Arap ülkelerinde yaşayan pekçok kimsenin bundan nasıl etkilendiğini, acı gerçeği ve Arap halklarının bu dönemlerde nasıl acı çektiğini aktarıyor.

Muhammed Al-Nabulsi tarafından yazılan ve Manaf Abdullah tarafından yönetilen Hayat Al-Fahd, Lübnanlı Stephanie Saliba, Hassan Al-Balam, Ali Al-Sabaa ve Hamad Al-Anin’in aldığı rollerle oynanmaktadır. Dizinin yapımcıları o zamanki savaşa ve yıkıma atıfta bulunarak, poster görselinde savaş uçaklarına, tanklara, füzelere ve askerlere yer vermeyi tercih etti

Sosyal Komedi

Hanadi Al-Kindi, Muhammad Al-Hadadi, Mısırlı aktris Rogina, Suudi aktris Kholoud Muhammad ve diğerlerinin rol aldığı Kuveyt dizisi “Kid el-Harem” de dahil olmak üzere, sosyal komedi de bu yıl birden fazla eserle Ramazan dramasında bir paya sahiptir . Fahd Al-Balushi’nin yazdığı filmin yönetmenliğini ise Mustafa Fekry üstlenmektedir.

Dizi aşk ve evlilik mücadelesinin etrafında dönmektedir. Sanatçı Abdullah Al-İmam’ın canlandırdığı kahraman, sevdiği kadınla evlenme arzusundan dolayı evlilik fikrinden vazgeçmeye karar verir. Böylece kocası öldüğünde ve onunla evlenmeyi kabul ettiğinde ancak fırsat bulur. Fakat bu sefer de ailesinin entrikalarına ve uydurmalarına maruz kalır.

Emine Haf’ın ikinci bölümünde komik olaylar üzerinden sosyal dram da işleniyor. Olaylarda aktris İlham Al-Fadala’nın canlandırdığı kadın kahraman, benliğiyle çatışma içinde yaşıyor ve hayatını değiştirmeye çalışıyor. Bunlar zayıflık ve kırılma durumundan güç durumuna doğru yapılan hareket çabalarıdır.

Ali Al-Dohan’ın yazdığı ve Saed Bashir Al-Hawari’nin yönettiği dizinin başrollerini Ilham Al-Fadala, Shehab Gohar, Taif, Ghadeer Al-Sabti, Fahd Bassem ve Talal Bassem oynuyor.

https://www.aljazeera.net/news/arts/2022/3/27/%D9%83%D9%88%D9%85%D9%8A%D8%AF%D9%8A%D8%A7-%D9%88%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D8%AE-%D9%88%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%AB-%D8%A7%D9%84%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%A7

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.