islami haberortadoğu haberlerimirat analizmirat tv
DOLAR
17,2665
EURO
17,6012
ALTIN
966,39
BIST
2.425,56
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Hafif Yağmurlu
26°C
Pazar Az Bulutlu
27°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
28°C

Atatürkçüler Atatürk’ün adını bile bilmez

Atatürkçüler Atatürk’ün adını bile bilmez
05.06.2021
A+
A-

Ali Ulvi Altınsoy

Kemalist sözcüğünü solcular sever, Atatürkçü sözcüğünü de sağcılar. Atatürkçülüğün kurucusu ve “seni sevmek milli ibadettir” diyen Celal Bayar ve Atatürk için Ankara’ya kuşbakışı bakan bir mabed inşa eden Menderes, Kemalist sözcüğünü sevmezlerdi. Buna karşın sol kesim Kemalist kelimesini sever.

Gerçek solcularsa eskiden beri Atatürk’ü alaya alırdı. Örneğin Haldun Taner’in Keşanlı Ali Destanı, solcuların 1960’larda artan Atatürk güzellemeleriyle alay ettikleri bir piyestir. Marksist kesim o zamanlar “büyük sözleri ya Atatürk söyler ya da Peygamber efendimiz” diye akılları sıra çifte alay ederlerdi. Onlara göre Lenin vardı. Ancak pek çok Marksistler 28 Şubat’ta topluca Kemalist oldular. Taktik amaçla CHP’ye girdiler, Atatürkçü Düşünce Derneklerinde örgütlendiler, toplumun reddettiği Marksist solculuk yerine Kemalist solculuk maskesini taktılar. Robert Kolej ve Yalı Marksistleriyse, alay edegeldikleri ve ilkel gördükleri Kemalizmi kendilerine yediremediler. Genco Erkal gibi çok mikroskopik bir bölüm dışında onlar liberal oldu, Ermeni soykırımı destekçisi oldu, LGBT savunucusu oldu, Batıda ne varsa o oldu.

Pekiyi Kemalistler ya da Atatürkçüler arasında samimi olanı var mı? Yani o kadar sabah akşam sosyal medyada Atatürk resimleri yayınlanıyor. Her yerde iki kelimede bir Atatürk adı kullanılıyor. CHP mitinglerinde hükümet gizli gizli Atatürkçü olmamakla eleştiriliyor. Mezuniyet törenlerinde Atatürk’ten bahsediliyor. Mutlaka bunların arasında samimi Atatürkçü olan vardır diye düşünebilir.

Türkiye’de Atatürkçü yoktur.

Atatürkçülük tartışması çok alt düzeydedir

Bir insanın birşeyci olması için o şeyin ne olduğunu bilmesi gerekir. Varoluşçuysa, varoluşçuluk nedir bilmesi gerekir. Marksistse, Marksizmin esaslarını bilmesi gerekir. Atatürkçüyse Atatürkçülük nedir bilmelidir.

Ancak bundan daha da temel bir konu vardır. Ne olduğundan önce adını telaffuz edebilmelidir.

Mesela var oluşçu luluk diyorsa, Jean Paul Satre’ye Jan Marie de Satre diyorsa, ne kadar böbürlenirse böbürlensin, isterse her sabah mezunlar Whatsapp’ına “günaydın Varoluş” mesajı yollasa da o bir Varoluşçu değildir. Darwin’in sözde bilimsel teorisine Evrimrim diyorsa, Charles Darwin’in adını Çerkes Darwin diyorsa, Evrimci değildir ancak bir salaktır.

Atatürk’ün adını bilmeyen biri DE Atatürkçü olamaz. Atatürk’ün kendi adını doğru kullanılmasını istemesine rağmen doğru kullanmayan, hatta bundan haberi bile olmayan biri, Atatürk’ün fikirlerini bir yana bırakın Atatürkçü olamaz. O ancak bir cahil olabilir.

Atatürk’ün adı Mustafa Kemal Atatürk değildir. Böyle bir isim hiç bir zaman kullanılmamıştır. tatürk böyle bir isim kullanılmasını yasaklamıştır. Kendi adı asla, kısa bir süre için bile olsa Mustafa Kemal Atatürk olmamıştır.

Atatürk'ün ilk nüfus kaydı - Memurlar.Net

Atatürk, soyadı kanunundan sonra adını değiştirmiş ve hemen hemen hiç kullanmadığı Mustafa adını kaldırarak Kemal Atatürk adını almıştır. Mustafa adını neden kullanmadığı, neden soyadı kanunuyla kaldırdığını bilemeyiz. Özel nedenlerle olabilir, çocukluğundaki sıkıntılarla olabilir, başka nedenle olabilir, ne olursa olsun kişinin hakkıdır. Bu kişisel bir seçimidir. Ve buna saygı duyulmalıdır.

“Mustafa Kemal Atatürk” demek yasadışıdır, 2587 sayılı yasaya aykırıdır

Kemal Atatürk adı için kanun yapılmıştır ve kurucu cumhurbaşkanın adı açık ve net olarak Kemal Atatürk diye belirtilmiştir. Bu nedenle “Mustafa Kemal Atatürk” demek yasadışıdır, 2587 sayılı yasaya aykırıdır. Suç teşkil etmese de bir hakim Atatürk’ün hatırasına ihtilaf ettiğine ilişkin bir içtihat yaparsa, bu suç bile sayılabilir. Adı Mustafa Kemal Atatürk değil Kemal Atatürk’tür:

Kanun Numarası: 2587 Kabul Tarihi: 24.11.1934

Resmî Gazete Tarih/No: 27.11.1934 – 2865 Düstur: Tertip:3, Cilt:16, Sayfa:4

     Madde 1Kemal öz adlı Cumhurreisimize “Atatürk” soyadı verilmiştir.

     Madde 2– Bu kanun neşir tarihinden muteberdir.

     Madde 3– Bu kanun Büyük Millet Meclisi tarafından icra olunur.

Bu Kanun TBMM’nin 24 Kasım 1934 tarihli toplantısında oy birliği ile kabul edilmiştir.

O zaman neden sözde Atatürkçüler Mustafa Kemal Atatürk diyorlar? Çünkü yanındaki insan onu diyor, o da öbüründen duymuş, diğeri de diğerinden duymuş, şehir efsanesi olmuş ve en sonunda “ayol canım öf, herkes diyor” denerek hakikat olmuş.

Adı Kemal Atatürk‘tür. Mustafa Kemal Atatürk değil.

Ama sanki bir isim daha okuyarak daha da fazla saygı gösterdiklerini zanneden sözde Atatürkçü, Atatürk zamanında huzurunda söylense terslenecek bir isim olan, gazetelerde asla kullanılmamış bu suni ismi söyleyerek saygısını fazladan gösterir.

“Kemal öz adlı önderimiz”, Mustafa Kemal değil.

Oysa birinci cumhurbaşkanımızın adı Kemal Atatürk‘tür. Bunu için Anıtkabir’deki nüfus kağıdına bakmak yeterlidir. Sayısız kez Anıtkabir’e giden sözde Atatürkçü, bunu gösteriş için yaptığından, bir kez bile müzedeki nüfus kağıdına bakmamıştır bile.

Türkiye’mizde Atatürkçülük seviyesi de Kemalist fikir seviyesi de budur. Adını bile bilmezler. Umursamazlar da.

Sen Zafer adlı kocana Muzaffer de. Daha kötüsü Nur adlı eşine Semanur de. Sonra da ya ne fark eder idare et de. Bakalım ne oluyor. Ama “o göklerden masmavi bakan, ışık saçan, Mustafa Kemal Atatürk” diyebiliyorsun. Çünkü tokadı yiyeceğin biri yok yanında.

Dolayısıyla böyle adını bile bilmediği insanı ölümüne takip ettiğini söyleyen ve çoğu da samimi olmayan sözde Atatürkçülerle ne konuşulabilir ki?

“Mustafa Kemal Atatürk için canım feda” diyen biri ancak komedyendir. Kemal Atatürk için canımı veririm derse saygı duyarız.

Eskiden dünya boks şampiyonu için Türkiye’de Muhammed Ali Clay denirdi. Hala bunu diyen gazeteciler var. Cassius Clay, bu adını reddetmiş ve yeni adının Muhammad Ali olarak yazılmasını ve okunmasını istemiştir. Ona Clay diyen boksörleri ringde fena halde dövmüş, “adımı doğru söyle” demiş, hatta kendisine ısrarla Clay diyen Ernie Terrell adlı boksörü ringde özellikle nakavt etmemiş, hafif hafif işkence yaparak son raunda kadar “adımı doğru söyle” diye hitap etmiştir. Muhtemelen yakalasa Türk gazetecilere de aynısını yapardı.

Cumhurbaşkanı Kemal Atatürk de kendisine Mustafa Kemal Atatürk diyenlere muhtemelen çok iyi davranmazdı. Nüfus kağıdına koymadığı ve söylenmesini yasakladığı Mustafa adımı kullanmayın diye herkesin ortasından sofradan kovardı.

Ama bizim Atatürkçü böyle şeylere aldırmaz. Sağına bakar Mustafa Kemal Atatürk deniyor. Soluna bakar Mustafa Kemal Atatürk deniyor. E ben de derim, neticede hakikat toplumda ne deniyorsa odur der. Cahillik toplumu körü körüne izlemektir.

Dindarlarsa Atatürk’ü biraz daha Müslüman yapmak amacıyla Mustafa Kemal Atatürk sözünü kullanırlar. Mustafa ismi peygamber efendimizin lakabıdır. Kafana göre insanların ismini belirleyemezsin.

Bir komedidir gider.

Bahsedilen kişinin adını bile bilinmediği bir ortamda ne Atatürkçülüğü tartışılacak, ne felsefesi konuşulacak, ne zemininden bahsedilecek?

Erbakan açıkça beyan etmişti, Müslümanlar için Atatürkçülük 1 bağımsız onurlu dış politika, 2 faizli borç almadan denk bütçeli milli ekonomi, 3 ağır sanayi ve savunma teknolojileri hamlesidir.

Solcular için Atatürkçülük dedikleri şey yalnızca ve yalnızca İslamiyet karşıtlığıdır. Onlar için Atatürk’ün Türk devletlerinin bir araya gelmesi, bağımsız Müslüman devletlerle yakınlaşılması, dine diyanete saygı gösterilmesi, faizli borçları önleyen denk bütçe yapılması, bağımsız milli siyaset izlenmesi, tohum ve tarımda dışa bağımslılıktan kurtulmak, hava savunma teknolojilerinde öne geçilmesi ve ağır sanayi tesisleri kurulması gayretleri tamamen boş işlerdir.

Varsa yoksa Batı ne yaparsa ona itaat etmek, siyaset, kültür ve iktisatta onlara tabi olmaktır.

Bu da adını bile söyleyemedikleri birinin fikirleri ve yaptıklarını hiç umursamayacak kitlelerin doğal davranışıdır.

Yorumlar

  1. ali seyyar dedi ki:

    “Gazi Mustafa Kemal”, “Mustafa Kemal Atatürk” ifadeleri doğru olmadığı gibi “Kemal Atatürk” ismi de tarihe karışmıştır. Çünkü Atatürk öldüğünde adı “Kemâl” değil resmen “Kamâl” idi. Yani “Mustafa’yı da Kemâl’i de kendisi hayattayken öldürmüştü!

  2. seyyah ali dedi ki:

    bi bitmediniz arkadaş