islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
19,0510
EURO
20,5023
ALTIN
1.211,97
BIST
5.031,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
14°C
İstanbul
14°C
Çok Bulutlu
Pazar Açık
20°C
Pazartesi Yağmurlu
11°C
Salı Az Bulutlu
8°C
Çarşamba Az Bulutlu
11°C

Genç Sahabi Mus’ab bin Umeyr ve Gençliğimiz – 1

Genç Sahabi Mus’ab bin Umeyr ve Gençliğimiz – 1
27.04.2018
A+
A-

Aziz Peygamberimizin İslâm Dini’ni tebliğ etmeye başladığı Mekke şehir devletinde en güzel, ailesi en zengin ve en edip gençlerinden biri Mus’ab b. Umeyr idi. Büyük bir sevgi ve saygı gören bu hayat ve istikbal dolu genç, yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed’in mukaddes dâvetine muhatap olunca, İslâm Dini’’nin imanlısı ve bağlısı nurlu bir genç oldu.

Şanlı Peygamberimiz – Önderimizin tebliğ ettiği inanç esaslarına, hayat kanunlarına, ahlâk ve fazilet ölçülerine inatla karşı çıkan Mekke’li aile ve kabileler arasında Mus’ab’ın ailesi ve kabilesi de bulunduğu için, bu genç sahabi, inancını kalbinde gizli tutuyordu. Fakat gerçek îmanın yaşanan hayata aksetmemesi mümkün mü?

İmanını yaşamak istediği ve yaşadığı için Mus’ab b. Umeyr’in Müslüman olduğu duyuluyor. İlk köklü tepki ve ilk şiddetli darbe, ailesi ve kabilesinden geliyor. O’nu hapse atıyorlar. Artık, Mus’ab için ıstırap çile devri başlamıştır. [1]

İslâm Dini’nin aklı tatmin edici, rûhu doyurucu düstûrlarını, inanç, aşk ve aksiyon dolu hayat nizâmını, içinde yaşadığı toplumun karanlık doğmalarına, bâtıl hayat tarzlarına üstün tutan bu genç muvahhidin rûhu, kemâlin ve vecdin doruğuna ulaşırken, maddî hayatı refahın zirvesinden yoksulluğun uçurumlarına düşüyor.

Ailesinin ve kabilesini ret ederek Mekke inkârcılarının zulüm cenderesine terk ettiği bu genç muvahhidi karanlık ruhlular ezmek, üzmek ve Hak’dan çevirmek için ard arda teşebbüslerde bulunuyorlar.

Kendilerine amansız bir zulüm tatbik edilmesinden, sürekli sosyal ve iktisadî baskılar yapılmasından ötürü Mekke’de yaşama imkânı bulamadıkları için Habeşistan’a hicret eden mü’minler topluluğu arasında bu genç sahabiyi de görüyoruz.[2]Varlığına sindirdiği ve hayatına aksettirdiği imanından taviz vermediği için, imanlı hayatını sürdürmek gayesiyle gizlice hicret eden bu genç sahabi, böylece maddî saltanatından sonra, yurdundan da geçiyor. O, artık İslâm uğrunda genç ve garip bir muhacirdir.

Mekke’de küfür siyasetini yürüten Ebu Cehil güruhunun Müslüman olduğu şayiası üzerine Habeşistan’dan dönen ilk kafile arasında Mus’ab b. Umeyr de dönüyor. Haberin asılsızlığı ve zulmün devam ettiği anlaşılınca, kabîle taassubundan istifade ederek, himaye altında Mekke’ye giriyor.

Zulüm ve yoksulluk gölgesinde aylar ve yıllar birbirini kovalıyor.

Mus’ab b. Umeyr, Peygamberimizin sohbetlerinden devamlı feyz alıyor. Nazil olan (inen) Kur’ân âyetlerini bir bir ezberliyor, ruhuna sindiriyor. O kadar gelişiyor ki, İslâm’ın öğreticisi olabilecek kıvama ulaşıyor.

Müslümanların zulmün şiddetinden iyice bunaldıkları devrede, Akabe tepesinde, Medine’li ilk mü’minlerin İslâm’ı öğretecek bir öğretmen istemeleri üzerine, Peygamberimiz, Mus’ab b. Umeyr’i Medine’ye, İslâm’ın tebliğcisi ve muallimi olarak gönderiyor.[3]

Genç muvahhid ve muhacir Mus’ab, genç bir tebliğci ve öğretmen oluyor.

Kuvvetli îmanı, ihlâsı, bilgisi ve üstün hitabet kudreti ile Medine’de İslâm’ın süratle yayılmasına aracı olan Mus’ab b. Umeyr, Peygamberimizden izin alarak Medine’de ilk Cuma namazını da kıldırıyor. [4]

Medine’li mü’minlerin Peygamberimizi Medine’ye daveti üzerine Mus’ab b. Umeyr, Mekke’ye gelerek Peygamberimize, durumun müsait, Medinelilerin ise samimî olduğunu bildiriyor.

İslâm’ı yaşamak ve yaşatmak için saf bir aşkla çırpınan ve bu uğurda her çileye göğüs geren Mus’ab b. Umeyr’i, İslâm’ı müdâfaada hayatından geçmeyi fazilet bilen yiğit bir mücahid olarak da görüyoruz. Bu genç, cesur ve yiğit sahabi, Bedir ve Uhud harplerinde Peygamberimizin sancaktarlığını yapıyor.

Uhud harbinde, bütün hedefleri Peygamberimizi öldürerek İslâm dâvasını temelinden yıkmak olan Mekkeli kâfirler, Hz. Peygamber olduğu zannıyla O’na çok benzeyen Mus’ab b.Umeyr’in etrafını çeviriyor ve şiddetle saldırıyorlar.

İlk darbede sağ elini kaybeden Mus’ab, sancağı sol eline alıyor. Sol elini kaybedince de, İslâm sancağını yere düşürmemek için kollarıyla göğsüne dayıyor. Üçüncü darbe inince yıkılan bu genç sahabi meleklerin kucağında can verirken, sancağı diğer bir genç sahabi Hz. Ali alıyor.[5]

Genç muvahhid, genç muhacir, genç öğretmen ve genç mücahid olan Mus’ab b. Umeyr, genç şehid payesine de erişiyor.

Akılları durduran şu hikmetli tecelliye bakınız ki, bizzat Peygamberimizin, «Mekke’nin en güzel, en zengin genciydi.»diyerek vasıflandırdığı Mus’ab b. Umeyr’i, fakir Müslümanlar kefenleyecek bez bulamıyorlar.

Ashab-ı Kiram’dan Habbâb b. El-Eret şöyle anlatıyor:

«Allah’ın rızasını kazanmak için, Hz. Peygamberle Medine’ye göç etmiştik. Allah’ın fazl-u keremiyle mükâfatımızın verileceği sabit oldu. Arkadaşlarımızdan bazıları ise dünyevî mükâfattan hiçbir şey tatmadan öldü. Mus’ab b. Umeyr, bunlardan birisi idi. O, Uhud günü şehit edilmişti. Alaca yün bir kaftan bırakmıştı. Bununla onu kefenleyecek olduğumuzda, başını örterken ayakları açılıyor, ayaklarını kapatırken başı açık kalıyordu. Bunun üzerine Hz. Peygamber şehidimiz Mus’ab’ın başını örtmemizi, ayaklarına da bir parça izhir otu koymamızı emretti.»[6]

Maddî bakımdan İslâm’ın ikbal devrini göremeyen, fakat hayatıyla İslâm’a istikbal hazırlayan bu genç sahabinin şahâdetini Hz. Peygamber’e haber verdiklerinde Peygamberimiz, O’nun mânâ zenginliğini açıklamak için Ahzâb sûresinin şu anlamdaki âyetlerini okuyor:

«Mü’minler içinde Allah’a verdikleri sözde duran nice erler var. İşte onlardan kimileri verdiği sözleri gereği canlarını vermişler; şehîd olmuşlardır. Kimi de şehîd olmayı beklemektedir. Onlar Allah’a verdikleri sözü) asla değiştirmediler. Çünkü Allah sözlerinde duranları, sözlerinde durmaları sebebiyle mükâfatlandıracaktır… Şüphe yok ki Allah çok bağışlayandır ve çok esirgeyicidir.»[7]

Bu mukaddes genç kahramanı mevzuu edinişimiz, dünyamızın, hususiyle yurdumuzun hasretini çektiği genç insanın bütün vasıflarını şahsında toplayan genç bir sahabi olduğu içindir.

İslâm Dini’ni dışlayan Cahiliyet nizamlarının hâkimiyeti ve yönetimi altında, putlaştırılarak önder edinilen modern firavunların izinde milâdî altıncı asrın Mekke devri yaşantısını sürdüren milletler ve milletimiz Mus’ab b. Umeyr gençliğine muhtaçtır.

Aziz Gençler!

Bizler, dünya ve âhiret mutluluğu­muz ve milletimizin saadeti için birer Mus’ab b. Umeyr olmaya mecburuz. Mîlâdi 6. asır Mekke’sinde olduğu gibi İslâm dışı bir hayatın hâkimiyet kurduğu, nefisleri azgınlaştırdığı, insanları dünya sevgisi ve ölüm korkusu ile kuşattığı bir vasatta asrın Mus’ab b. Umeyr’leri olabilmek şüphesiz çok çok zordur ama mümkündür.

Şanlı Peygamberimiz: «Bana inananlardan her devirde Allah’ın Nizâmı üzerinde yaşayacak bir zümre bulunacaktır. Karşı çıkanlar onlara zarar veremeyecektir.»[8]buyuruyorlar.

Bizler tam bir iman ve aşkla Rabbimizin Kitabı Kur’ân’ın ve onu örneklendiren şanlı Peygamberimizin izinde yaşadıkça aramızdan daha nice nice Mus’ab b. Umeyr’ler yetişecektir.


Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.