islami haberortadoğu haberlerimirat analizmirat tv
DOLAR
16,7832
EURO
17,4971
ALTIN
976,05
BIST
2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
28°C
İstanbul
28°C
Açık
Pazar Açık
28°C
Pazartesi Açık
29°C
Salı Parçalı Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

Genç Sahabi Mus’ab bin Umeyr ve Gençliğimiz – 2

Genç Sahabi Mus’ab bin Umeyr ve Gençliğimiz – 2
27.04.2018
A+
A-

Müslüman olarak yaşamak ve can vermek ve de İslâm Dini’ni yüceltmek için, örnek almamız gereken, genç muvahhid genç muhacir, genç öğretmen, genç mücahid ve genç şehid vasıflarını taşıyan genç sahâbî  Mus’ab b. Umer’in hayatını bir önceki hutbemizde sunmuştuk.

a- Mukaddes vazifemiz Mus’ab b. Umeyr gibi Allah’ın birliğine inanan gerçek birer bir muvahhid olmaktır.

Bizler, «Hayat Nizâmı’mız Kur’ân, Önderimiz Hz. Muhammed’dir.» inancıyla yaşayacak, hayatımızın her ânı ve safhasında İslâm Dini’nin emirlerine aşkla bağlanacak, yasaklarından şiddetle sakınacağız. Böylece sözlerimiz davranışlarımız ve işlerimizle Tevhid Nizâmı’nın yasalarını tasdik edecek disiplinli bir İslâm gençliği olacağız.

b- İnandığımız ve Cahiliyet düzenleri ile çatışarak yaşama mücadelemizi sürdüreceğimiz İslâm Dini’ni tebliğ ve talim etmek de vazifemiz olacaktır.

Her mü’min ve özellikle her ihlâslı genç Mus’ab b. Umeyr gibi bir öğretmen olmakla mükellef olduğunu bilecek, bulunduğu köye, şehre, okula, fabrikaya, iş yerine Hz. Peygamber tarafından İslâm Dini’ni tebliğ edip öğretmek için seçilip tayin edilmiş bir öğretmen olduğuna inanacaktır.

İslâm’ın yurdumuzdaki istikbali ve iktidarı, öğretmenlik görevinizin îfasına bağlıdır. Bunun içindir ki, hangi alanda ihtisas yaparsa yapsın bütün mü’minler ve hususiyle muvahhid gençler Allah’ın Kitabı’nı ve Hz. Peygamber’in Sünneti’ni sunabilecek ve öğretebilecek ölçüde iyice öğrenecek ve rûhuna sindirecektir.

Bizler Mus’ab b. Umeyr gibi yalnız Allah’ın rızasını gözeten bilgili, gayretli birer öğretmen olduğumuz gün tebligatımızla kalpler İslâm Dini’ne ısınacak, bu Yüce Nizâm derûnî bir aşkla sevilecektir.

İslâm’a şuurla inananlar, bu mübarek nizâmı yürekten ihlâsla yaşayanlar, Medineli Ensar gibi, Hz. Peygamber’i, asrımızın Medine’si olan Anadolu’muza davet edecekler ve Yüce Peygamberimiz, insanlarımızı yönetmek üzere yurdumuza hicret edecektir. Belki de gerçeği arayan insanlığın kurtuluşuna medar olacak bu yeni hicret -inşallah- bizlerin, öğretmen Mus’ab b. Umeyr’lerin zaferi olacaktır.

Muhterem Müminler! Sevgili Gençler!

c- Yaşayacağımız ve çevremize sunmaya çalışacağımız İslâm Dini uğrunda muhacir olmak aşkını da taşıyacak, gerektiğinde Mus’ab b. Umeyr gibi hicrete hazır olacağız. İnancımızı yaşayarak cemiyetimizin insanlarını İlâhi Vahy’in nuru ile aydınlattıkça;  maddî ve manevî gelişimimizi sağlayacak İslâmî hayatın müjdeleyici örneklerini güvenilir gençler olarak sundukça siyasî ve ekonomik iktidarları, ahlâksızca yaşantıları için bizi tehlikeli görecek güçler, bizleri çağ dışıcılıkla suçlayacaklardır. Gelişmemizi durdurmak isteyecekler, ezmek için çırpınacaklardır.

Muhacir Peygamberimizin ifadesiyle «Gerçek muhacir, Allah’ın yasakladığı haramlardan kaçınan Hak insanı»  olduğundan rûh hicretini her an yaşayan ve hazzını duyan gençler olarak maddî hicrete de hazır olacağız.

Bizim hicretimiz şehitler ocağı mübarek topraklarımızın sınırları içinde okuldan okula, daireden daireye, işten işe, ilden ile bölgeden bölgeye, bazen da yuvalarımızdan maddî hürriyeti zincirleyen velîler ve bilginler uğrağı Yusûfî mekânlara olacaktır.

Ama hicret menzili, ebedî mutluluklar yurdu Cennet olduktan sonra ne gam!

Mü’minler!

İslâm Dini’ni yaşamak ve yaymak için yapmak ve sürdürmek zorunda kalacağımız cihadın her bir nevi için güçlü birer mücahid olmak da vazifemizdir.

Hak ve bâtıl mücâdelesinin değişik şekiller içinde devam ettiği zamanımızda, Mus’ab b.Umeyr’e verildiği gibi, İslâm’ın izzet, şeref ve zafer sancağının bize teslim edildiğine inanacağız.

Mus’ab b. Umeyr gibi yaşayışımızla Allah’ın Elçisi Hz. Muhammed’e benzeyeceğimiz için, bu nur çığırını boğmak isteyenlerin stratejileri bizi Hak uğrunda can vermek durumunda bırakabilir.

Mus’ab b. Umeyr’in cihadın doruğunda iken kavuştuğu şehâdet, topraklarımızı koruma ve değerlerimizi yüceltme yolunda bütün güzelliği ve ebedi saltanatıyla bizi de kuşatabilir.

Aziz Peygamberimizin ağuşunda (kucağında) can verdikten, mutluluğa eren bahtiyarlar olduktan sonra ebedî istikbali, geçici ve bitici bir geleceğe tercih etmeyecek kim vardır?

İslâm Dini’ne inanan ve onu tüm güzelliği ile yaşamak ve yaşatmak isteyen gençliğimizin kaderi Mus’ab b. Umeyr’in ki gibi olabilir? Belki biz İslâm’î kurallar ve değerlerin yurdumuzda bütün ihtişamı ile tekrar hükümran olduğunu göremeyeceğiz. İslâm’ın iktidarından bize maddî bir pay düşmeyecek. Fakat önemli mi?

Bizler, İslâm’a gelecek hazırlayan Mus’ab b. Umeyr’ler olduğumuz zaman «Mü’minlerden Allah’a verdikleri sözde duran nice erler var…» âyetinde takdis ve takdir olunan yiğitlerden olacağız. Bu şeref ve ebedî Cennet’ler bize yetmez mi?

Yüce Rabbimizden,  bizlere Mus’ab b. Umeyr olmak aşkını ve imkânı bahşetmesini dilerim.

Ne mutlu bu aşkla yaşayabilen gençlere…

Not:Genç Sahabi Mus’ab Bin Umeyr ve Gençliğimiz  I ve II

1973 yıllarında Süleymaniye Camii’nde cemaatin büyük bölümünü oluşturan gençliğimize ard arda  iki Cuma hutbesi halinde okunmuştur. Bu günlerin iktidarının temelleri  böylesi çalışmalarla atılmıştır.

Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.