islami haberortadoğu haberlerimirat analizmirat tv
DOLAR
18,6366
EURO
19,5703
ALTIN
1.063,71
BIST
4.957,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Çok Bulutlu
Çarşamba Çok Bulutlu
14°C
Perşembe Az Bulutlu
15°C
Cuma Çok Bulutlu
16°C
Cumartesi Çok Bulutlu
18°C

Hayatı, Yeniden ve Kapsamlı Bir Şekilde Anlamalıyız

Hayatı, Yeniden ve Kapsamlı Bir Şekilde Anlamalıyız
10.05.2022
A+
A-

Hayatımız, farklı olaylar ve sıkıntılarla sürekli etki altında bulunuyor. Bütün bu beklenmedik ve planlanamayan gelişmeler karşısında, büyük bir irade ve hayat felsefesine ihtiyacımız olduğunu hiç düşünebildik mi?  Acaba bütün bu sarsıntılı ve stres içerisindeki hayata karşı ne gibi hazırlıklar içindeyiz? Bunları değerlendirebilecek, “özel bir zaman”ımız var mı? Ben, böyle bir soruya, çoğumuz için olumlu bir cevap bulabildiğimizi sanmıyorum. Çünkü, oldukça hissi  yönelişler içinde ve kendi beklenti ve ihtiyaçlarımızla çevrilmiş bir hayatın içerisinde sıkışmış bir halde bulunuyoruz.

 

Kendimizi tanıma ihtiyacı:

Öncelikle, sıkıntı ve problemlere alışkın değiliz. Dertlerin, olağanüstü ve beklenmedik şeyler olduğunu düşünüyor ve zorluklar karşısında telaşa kapılıyoruz. Acıların, kederlerin veya hastalıkların hep başkaları için olduğunu zannediyoruz.  Yoğun sıkıntılarla yüzleştiğimizde, büyük bir moral bozukluğu ve yıkım ile karşı karşıya kalıyoruz.

Beklenmedik ve planlanması mümkün olmayan  olaylar karşısında, kapsamlı bir hayat felsefesinin eksikliği, önemli bir boşluk olarak kendisini hissettiriyor. Bu tür bir hayat felsefesi, çevremizdeki olaylar üzerinde geçerli olan iradenin, ne ölçüde bizden; ne ölçüde de bizim dışımızda cereyan ettiğini açıklayabilmelidir. Böyle bir düşünce ve kavrama çabası ile, hadiselere karşı “hazırlıklı olmak”, psikolojik bir rahatlığa yol  açacaktır. Çünkü, bizi asıl rahatsız eden şey; beklenmedik olayların varlığı  ile yüzyüze gelmektir.

Bu tür bir bakış açısı, kader ve insan üstü bir gücün  varlığını kabul etmeyi gerektiriyor. Aksi halde, olayları açıklayabilecek bir dayanağımız yok. Eğer böyle geniş bir “manevi kültür”e sahip isek; kendimizde bulunan kuvvetleri, problemleri karşılama yönünde geliştirme imkanını elde edebiliriz. Böyle bir çaba bile, kişinin sosyal ve psikolojik dünyasındaki oluşumlara karşı kendini hazırlaması gibi, önemli bir “savunma mekanizması”na ulaşmasını sağlayabilecektir.

 

Hayat felsefesine sahip olma ihtiyacı:

Elbette ki, hayattaki olaylara ve gelişmelere karşı; bir savaşçı mantığı ile yaklaşmayı düşünmemek durumundayız. Hayatı ve olayları, olduğu gibi kabul ederek; kendimizde mevcut bilgi, ahlak ve yaşama felsefesinin temel dayanağı olan dini değerlerin yardımıyla  en uygun hayat görüşüne ulaşmamız gerekiyor. Bunun tersi olan tutumlar, günlük hayatımızda çok yönlü bunalım ve çelişkileri; azımsanmıyacak bir biçimde ortaya çıkarmaktadır.

Kaderin getirdiklerine isyan eden, sıkıntıları kabullenemeyen, acılarla yüzleşmeye hazır olmayan çok sayıda insan, bir yandan kendi hayatını sıkıntılara sokarken; öte yanda, çevresinde de huzursuzlara yol açabilmektedir. Bu konu, kişinin yaşama felsefesi ile ilgili, ciddi bir düşünce ve muhakeme etme seviyesine ulaşılmaması  ve hayatı yaşanmaya değer kılabilecek, “anlayış ve kurallar”a sahip olamamasını gösteriyor.

Zor ve mücadeleci bir dünyada yaşarken, kendi iç alemimizi ve bu aleme hakim olan değer ve bilgileri, yeniden edinmek ve onları hayatın getirdiği gelişmeler ile yeniden yorumlamak; öyle sanıyorum ki, bugün muhtaç olduğumuz ciddi bir gerekliliktir. Böylece, yaşama ile ilgili muhasebe sayesinde; dünyayı daha farklı idrak ederek, sahip olduğumuz değerlerin farkına varacak ve güçsüzlüğümüzün de sırlarını keşfedip, varlığımızın gerçeğini kavrayabileceğiz.

Prof.Dr.Sami Şener

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.