islami haberortadoğu haberlerimirat analizmirat tv
DOLAR
18,6391
EURO
19,5789
ALTIN
1.063,52
BIST
5.013,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Çok Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
15°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
14°C
Cuma Hafif Yağmurlu
16°C
Cumartesi Çok Bulutlu
18°C

O Ne Güzel Bir Öğretmen ve Ne Kutlu Bir Önderdi

O Ne Güzel Bir Öğretmen ve Ne Kutlu Bir Önderdi
08.10.2022
A+
A-

“Yemin olsun, size içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona ağır gelir, size çok düşkündür, müminlere karşı şefkat ve merhamet doludur.” Tevbe 9/128

Babasını hiç göremedi, annesini 6, dedesini 8 yaşında kaybetti. Evlatlarından sadece biri kendinden sonra vefat etti. Sevgili hanımını ve kendisini koruyan amcasını aynı yıl içinde kaybetti. Allah’ın en sevgili kulu olduğu hâlde en büyük acıları o yaşadı. Fakat tüm acılar onu Rabbine daha çok bağladı.

Hiç bir şeyin Allah’ın emirlerinden üstün ve rızasından güzel olmadığını bizlere “Güneşi sağ elime, ayı sol elime verseler asla davamdan dönmem” duruşu ile öğretti.

İlmi Çin’e kadar da olsa arayıp bulmak ve salih davranışları hayatımıza yerleştirmeye gayret etmek hususunda sabretmenin, güçlü olmanın emsalini eşsiz hayatı ile bizlere O öğretti.

Her an bizimle olan Allaha sığınmanın, Allah’a sığınınca acılar içinde bile ruhun huzurlu ve mutmain kalınacağını, biz, O Nebi ‘den Taif’de taşlanırken, hicreti esnasında Sevr dağında “La tahzen innallaha meana”, “Üzülme, Allah bizimle” derken öğrendik.

O ne güzel bir öğretmen ve ne kutlu bir önderdi.

Her ne şartta olursak olalım tevhidi çizgiye yakışan istikameti bulmayı, şirke düşecek hal ve hareketin ne olduğunu ön görecek feraseti edinmek hususunda bize merhameti, adaleti, şefkati, fazileti bir zırh gibi kuşanmayı sevdirdi.

En güzel örnek olarak, yüksek ahlâkı edinmek uğrunda bedel ödemeyi evvela Kureyş, sonra dünya ve en çetin düşman nefs ölçeğinde nasıl mücadele edilmesi gerektiğini bize O öğretti.

İtidalin, mizanın, ifrat ve tefritten sakınmanın insana izzet, insanlığa barış ve huzur, yaşamlara mutluluk saçan eşsiz enerjisini yine biz O Rahmet Peygamberinden öğrendik.

Bizler hayatımıza darlık getiren birkaç cahille karşılaşınca hemen modumuz düşerken, Rahmet Peygamberi cahiliye devrini bi-iznillah tek başına saadet devrine çevirdi.
İmanda, teslimiyette, sabırda, ahlakta keza her alanda “En güzel örnek”, “Usvet-un hasenet-un” oldu.

Wadah Khanfar der ki :

“Hz. Peygamber hiçbir intikam duygusuna kapılmadan, otorite kavgasına tutuşmadan ve servet tekeli oluşturmadan dünyayı değiştirmeyi başardı.”

Tek başına zalimleri deviren böyle bir Resûle : “Ümmetin olduğumuz devlet yeter/ Hizmetin kıldığımız izzet yeter.” (Süleyman Çelebi) diyebilmek gerçek asalettir.

Binlerce kere hamd olsun Rabbe.

Allah Resûlü (s.a.v.) der ki:
“Din kolaylıktır. Kim ki dinde kendi kendine zorluk çıkarmaya kalkarsa bunun altında kalır. Öyleyse [aşırılığa gitmeyip] orta yolu tutun, [en iyisini yapamıyorum diye düşünerek moralinizi bozmayın, elinizden ne kadarı geliyorsa o miktarda en iyiye yaklaşmaya gayret edin. Neşenizi kaybetmeyin. İbadet konusunda günün ilk vakitlerinden, öğleden sonraki vakitlerden ve gecenin son saatlerinden istifade edin.” (Buhârî, İman 28)

Nebi’nin as gül kokan hatıralarına tutunmamız, Onu yürüyen Kur’an olarak yolumuzu aydınlatan kılavuz edinmemiz, bizlere umudu ve neşeyi bulduran siretini öğrenmemiz, bize ulaşan hadisleri örnek alarak yaşamamız, şehadetin ‘’Muhammed-un resulullah’’ kısmını tamamlamamız anlamına gelir.

“Ey iman edenler! Eğer Allah’tan korkarsanız O, size iyi ile kötüyü ayırt edecek bir anlayış verir, kötülüklerinizi örter ve sizi bağışlar. Çünkü Allah büyük lütuf sahibidir.” Enfâl 8/29

Rabbim yürüyen Kur’an olan Rahmet Elçisi misali erdem ile düşünmeyi, gaflete düşmemeye azmederek, temiz akılla ruh ve davranışımızı beslemeyi nasip eylesin.

Son akıbetimizi hayr eylesin
Selam ve dua ile kalınız

ETİKETLER: ,
Yorumlar

  1. Sakine demir dedi ki:

    Hocam elinize sağlık kelimesi kelimesine çok anlamlı bir yazı yazmışsınız Allah ilminize ilim katsın🌹

  2. Melike dedi ki:

    HOCAM ALLAH RAZİ. OLSUN SİZDEN. BİZLERİN BİLGİLENMEMİZE. VE UYUMAMAMİZ. İCİN BİZİ UYARİYORSUNUZ CUNKU BİZ İNSAN OGLU COK TEMBEL VE COK ACİZİZ RABBİMİN RESULU NELER YASAMİS NELER GORMUS NE ACİLAR VE NE KAYİPLAR. YASAMİS RESULUMUZUN SABRİ HAYATİ BİZLERE ORNEKTİR. AMMA BİZLER NE YAPİYORUZ FERYAT FİGAN KAHİRLARA GİRİP HASTALANİYORUZ VE ÖLÜYORUZ NE. YANİ SANA PEYGAMBER GELMEDİMİ SEN ONUN SANA İBRET VE ORNEK. ALMADİNMİ. O PEYGAMBERDİ ONCA ALLAHİN SEVDİGİNE RAGMEN DERT CİLE CEKTİ YA BİZLER HEMMEN. YİKİLİYORUZ. HEMEN PES EDİYORUZ HEMMEN VAZ GECİYORUZ NEYMİS ACİ CEKTİ NEYMİS. O BU LAF SOYLEDİ NEYMİS BİR ÖLDÜ YAVVV. KARDESİM. HEPSİNİ. EVLAT ACİSİNİ EZİYETLER MİLLETİN LAFİNİ SÖZÜNÜ PEYGAMBER EFENDİMİZ TEK DEGİLKİ. İLK PEYGAMBER. HZ ADEM AS OGULLARİ. BİRBİRİNİ ÖLDÜRMEDİMİ O BİLE EVLAT. YANİ ÖLÜM ACİSİ. GORDU BİZLER KENDİMİZİ. TOPLAYİP BİRAKMAMAMİZ GEREKİR HAYATA VE. İLİME. AHİRETİMİZ İCİN CABALAMAMİZ GEREKİR CUNKU. HOCAMİN. KİSA VE ÖZ SUNU. DEDİGİNİZİ ANLADİM GALİBA BU DUNYA. GELİP GECİCİ VE BU DUNYA HAYATİNDA. NE YASARSAN. YASA. ALLAHİN RİZALİGİNİ. KAZANMAK İCİN VE. AHİRETİNİN GUZEL. OLMASİ İCİN. SABRET. VE. GUCLU DUR .VE HERSEYDE RABBİME. SİGİN DİYOR. BEN PEYGAMBER. UMMETİYSEM ONUN CEKTİGİNİ VE. ONUN YASANTİSİ GİBİ ONUN KARSİSİNDAKİ KÖTÜLÜKLERE DURDUGU. DAVRANDİGİ GİBİ. OLMAM GEREKTİGİNİ. HOCAMİZ BİZLERE. BİLDİRTTİRİYOR. COK TESEKKUR. EDERİM HOCAM VE ALLAHTA. SİZDEN RAZİ OLSUN. SENİNDE. HERSEYE DİMDİK AYAKTA. DURMANİZİ NASİP EYLESİN İNSAALLAH ASİL CİHAT RABBİMİN İPİNE SİMSİKİ. SARİLİP BİRAKMAMAKTİR. BAK PEYGAMBER OYLE YAPTİ ALLAHİN SEVGİSİNİ KAZANDİ VE BİZLERDE YARABBİ. ÖLENE KADAR VE AHİRETİMİZE. KADAR. SENDEN VE SEVGİNDEN. AYİRMA YARABBİM. SENİN RESULUMUN. SANCAGİ. ALTİNDA BİZLERİNDE. SİRAT KOPRUSUNDEN SİMSEK GİBİ YİLDİRİM GİBİ GECMEMİZİ VE HARS EYLE BİZLERİ. CENNETİNEDE. NAİL EYLE. YARABBİM

  3. Hiç dedi ki:

    Allah razı olsun çok sevgili ve kıymetli kardeşim. Kalbe dokunan zihni uyandıran bu güzel yazı için Allah razı olsun inşaAllah… Allah insanın kalbindekini yolunda gayret gösterdiğinde verirmiş. Rabbim kalbimizi ve gayretimizi gerçek manada Rasullullah’a çevirmeyi nasip etsin hepimize. Niyet hayr akıbet hayr…