islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
20,7094
EURO
22,1818
ALTIN
1.311,04
BIST
4.876,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
25°C
İstanbul
25°C
Açık
Perşembe Az Bulutlu
25°C
Cuma Az Bulutlu
21°C
Cumartesi Az Bulutlu
23°C
Pazar Az Bulutlu
24°C

Reklamların Baskısı Ve İnsan Değerinin Kaybı

Reklamların Baskısı Ve İnsan Değerinin Kaybı
07.04.2022
A+
A-

Reklam, Kapitalist iktisat düşüncesinin bir sonucu. Kapitalizm, mal ve eşyaların üretimini, hiçbir kayıt ve sınırlama olmaksızın çoğaltmayı ve bunları da ne pahasına olursa olsun satmayı hedefler. Bu yüzden de, “ihtiyaç faktörü” dışında üretim ve tanıtımını gerçekleştirir.

Dolayısıyla, reklamın herhangi bir sosyal ve  kültürel bir amacı yoktur. Sadece ihtiyaçları harekete getirip,  satışı kızdıracak ve arttıracak bir mekanizmadır. Böyle olmasaydı, “tanıtım kavramı”nın gündemde olmaması gerekirdi.

Kapitalizmin sosyal ve kültürel anlayışları kontrolü:

Kapitalizm, hayatın sadece maddi alanla sınırlı bir düşünce ve yaşayış sistemine geçişi öngörmektedir. Sosyal ve kültürel gerçekler; bu sistemin yan ve tamamlayıcı enstrümanları durumundadır. İktisadi faaliyetleri,  her toplumda bu faktörler belirlemez. Kapitalist  bir dünyada yaşamak, ancak bu dünyanın anlayışı ve kurallarını kabul etmekle mümkün olabilir. Başka bir kültür ve ahlaki sistemi benimsemiş toplumlar, bu iktisadi sistemde varlıklarını muhafaza edemezler. Çünkü, toplumsal kurumlar; içinde yaşadıkları toplumların değer ve fikirleri ile varlıklarını sürdürmektedirler.

Peki, bu dünyanın değer ve kurallarını benimsemeyen bir toplumun, bu sistemi kabullenmesi ve ayakta tutmaya çalışması, böyle bir toplumun düşünce ve yönetim sisteminin hastalıklı hale geldiğini göstermez mi?.

Çünkü, bir düşünce felsefesi ve sisteminin reddettiği bir anlayışı ve uygulamayı yürütmeye devam etmesi, o toplumdaki  kültürel  sistemin samimi ve ciddi olmadığını gösterir.

Özellikle bu tutum, siyaset alanında şuurlu bir şekilde gerçekleşiyorsa, daha sıkıntılı bir durumla karşı karşıya kalınmıştır. Çünkü; siyasi sistemlerin temelinde kültür ve sosyal sistemler bulunmaktadır. İktisadi veya hukuki sistemin, kültür ve değerlerin dışında uygulama imkanı bulması, dile getirilen kültürel  ve sosyal sistemin, fiilen kabul edilmediğine bir işarettir.

Ahlaki ve manevi değerlerin  etkisizliği:

Günümüzde dini ve ahlaki kavramların “havada uçuştuğu” bir ortamda, bu kargaşalığı açığa kavuşturmak daha da zor olmaktadır. Geçmişte, “dini grup” görünümlü bazı hareketlerin, toplumun değerlerini nasıl dejenere ettiğini ve toplum grupları arasında ikilik meydana getirdiğini biliyoruz.  Böyle bir olayın, siyasi sahada gerçekleşmesi daha büyük problemlere yol açacaktır.

Kültürel, sosyal ve siyasi hayat, emanet fikir ve doktrinler ile sürdürülemez. Çünkü sosyal hayatın ayakta durması, insan ve toplum değerlerine uygun yapı ve kurumlaşmalarla mümkün olabilir. Özellikle kurumlaşmaların, toplumun kültür ve değerlerinin dışında bir kurumlaşma içine girmesi; artık o fikir ve ideallerin “sembolik kaldığı”nı gösterir.

Bu değerlendirmede görüyoruz ki, iktisadi sistem; hiçbir zaman kültür, ahlak ve sosyal anlayış ve değerler ayrı bir yönde gelişmemektedir.

Bundan dolayı iktisadi bir kural ve felsefenin hakim hale gelmesi, insan faktöründe ciddi bir şekilde “değer kaybı” yaşatmaktadır.  İnsanın dejenere olması, eşyalaşması ve hedonik bir değişim ve dönüşüm içine girmesi, hayat için ciddi problemlere yol açmaktadır.  Buna rağmen, Kapitalist ve Liberalist anlayış; madde ve tüketim merkezli olması sebebiyle toplumların  kültürel temellerini sarsmaya devam etmektedir. Türkiye ve İslam dünyası, böyle bir gelişmeden en fazla etkilenecek kültürler arasındadır. Dolayısıyla; bu alanlara yönelik yeni çıkış ve çözüm yollarının bulunması gerekiyor.

Prof.Dr.Sami Şener

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.