Siyasi Durumumuz

İçinde bulunduğumuz siyasi halde yeni düşünce ve vizyonun gelişmesi zorunludur.

Siyasette neler görüyoruz:

1. Artık geleneksel seçimler ve seçim yöntemleri geçersiz. Her şey sosyal medyada gelişiyor. Ancak sosyal medya, başta Amerikalılar olmak üzere yabancı güçlerin kontrolünde.

2. 2023’te normal zamanında yapılsa ve Recep Tayyip Erdoğan aday olsa bile Başkanlığın tıpkı İstanbul Büyükşehir gibi el değiştirmesi ve devletin 28 Şubat’tan sonra ilk kez teslim olması ihtimal dahilinde. 

3. Eğitim sistemi hiçbir zaman teslim alınmadığından gençlik hem milli ve manevi değerlerden hem de iktidarı desteklemekten uzaklaşıyor. Demografi AK Parti aleyhine işliyor.

4. Etnik ve bölgesel siyasetçilik artıyor. Etnik ve bölgesel yaklaşımların depreşmesi destekleniyor. Milli şuur ve Türkiye’nin küresel durumuna ilgi azalıyor. 

5. FETÖ hala etkin, hala kadrolarını oluşturuyor, hala etkin noktalarda. Hala kamuda, özel sektörde noktalarda. Hala örgütlü hamleler yapabiliyor. Hala insan kaynakları dairelerinde adamları var.

6. Ekonomimiz dış müdahalelere açık. Bir twit ile lirayı düşürebiliyorlar. Borsada yabancı ve örgütlü davranış etkisi kuvvetli. 

7. Dini cemaatlerin bazılarına sızılmış. Sızılmayanlar da Diyanet izlemesi altına alınmış. FETÖ ile ilgisi olmamasına rağmen bütün cemaatlere potansiyel tehlike yaklaşımı izleniyor. 

8. Köyler boşalmış, yedek muhafazakar bir kuvvet yok. Arkadan gelecek, eğitim sisteminin tahribatına maruz kalmamış doğal halk kitleleri yok. 

9. Muhafazakar siyaset düşünce, düşünce birliği ve ortak çalışma özelliğini yitirmiş. Herkes kimi tanıyorum, kimden yararlanırım noktasında. Samimiyet yerini ukalalığa bırakmış.

10. Ahlaki üstünlük ve özgüven yitirilmiş durumda. Bir program veya ideolojik pozisyon, hedef yok. Gelecek vizyonu net değil. 

11. Bunun çözümü, Babacan, Gül veya Davutoğlu oluşumları olamaz. Bunlar mevcut durumun oluşmasında ekonominin dünya elitleri denetiminden çıkması ve İslam ülkeleriyle ortak çalışılması yönünden bir katkısı olmamıştır.

12. Gelecek için D-8 hareketi gibi, uluslararası işbirliği yönlü bir modele doğru ilerlenmesi, yeni bir ekonomi anlayışının, net bir vizyonun oluşması, eğitimin mutlaka millileşmesi gerekmektedir.

Ali Ulvi ALTINSOY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir