islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
19,9662
EURO
21,3770
ALTIN
1.249,93
BIST
4.580,67
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
21°C
İstanbul
21°C
Hafif Yağmurlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
22°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C

ZENGİNLERİN KULLUĞU KİME?

ZENGİNLERİN KULLUĞU KİME?
03.04.2022
A+
A-

Zenginlik; bu dünyada güç sahibi ve imtiyazlı olmak demektir.

Zengin olan insan elinde bulundurduğu maddiyat sebebiyle tekdüze standart yaşantıya sahip insanlardan daha imtiyazlı konforlu ihtiyaç ve arzularını tatminde imkanı bol bir yaşantıya sahiptir.

Servet sahiplerinin; zenginliği elde ediş süreci, şekli ve sonrasında ki tutum ve davranışlarının sonucu insanlık alemine mutluluk veya mutsuzluk getirmesi ile ilişkilendirilmelidir.

Zenginliğin kaynağı Cenab-ı Allah’ın yeryüzünde  insanoğluna sunduğu doğa ve insandır.

Etrafımızda ki zenginlere baktığımızda kaynağı doğa ve insan olmayan bu iki unsurun dışında zenginliğe sebep olmuş farklı bir kaynak var mıdır?

-Yoktur.

O halde bu kaynakların gerçek sahibi, yeryüzünün ve gökyüzünün velhasıl bütün mevcudatın yaratıcısı ve sahibi olan Allah tek ve mutlak zengin olandır. Yeryüzünde servet sahibi olmanın kolay olmadığı mutlaka zor bir çaba ve gayretin sonucunda elde edildiği herkesin malumudur. İnsan bu zorlukları aşarken hiçbir zaman eylemlerinde vicdani ve ahlaki sınırların dışına çıkmamalıdır. Elde ettiği servetin gücünü ahlaksızca kullanmamalıdır. Serveti elde ederken bir çok ahlaksızca tavır ve yaptırımlarla karşılaşmış olabilir. Bu durum O’nu vicdani ve ahlaki olmaktan uzaklaştırmamalıdır. Zenginliğine vesile olan kaynağın görünen sebeplerine tutkuyla değil aklıyla bağlanmalıdır. Sahip olduğu imkanların esas kaynağı ve sahibinin mutlak ve tek zengin olan Allah cc olduğunu ve tutkusunu O’na yönlendirmesi gerektiğini de hiç aklından çıkarmaması gerekmektedir. Elde ettiği zenginliği kaybetme korkusuyla veya daha fazla zengin olma tutkusuyla gücünü vicdansızca ve ahlaksızca kullanması Rabbimizin istediği davranış değildir. Bu davranış hakça paylaşıma değil insafsızca köleliğe sebep olmaktadır.

Günümüz servet sahiplerinin zenginlik kaynakları, insan ve doğa olmasına rağmen elde ettikleri zenginliği yeryüzünde yaşamaktya olan tüm insanların mutluluğuna katkı sunacak şekilde paylaşıma razı olmadıkları için yeryüzünün bir çok bölgeleri mutsuz insanlarla doludur.  

Paylaşımda ki bu yanlış uygulamadır ki bugün ki dünya serveti, dünya nüfusunun % 10’un elindedir. Yaşadığımız şehirlere baktığımızda da aynı şeyi görmek mümkündür. Bir şehirde ki zengin sayısı o şehrin nüfusunun % 1’lik kısmını teşkil etmektedir. Bunun nedeni günümüz dünyasında ki kapitalizm hakimiyeti altında emperyalist zihniyetin kabul görmesinden kaynaklanmaktadır. İslam Dinin’de bunun adına deccal düzeninde şeytani zihniyet demek mümkündür. Bu zihniyetin geldiği nokta “Bir kişiye dokuz, dokuz kişiye bir pul” paylaşımıdır. Bunun adı kölelik düzenidir. Bu düzen zenginlerin kulluklarını Murad-ı İlahi doğrultusunda tahsis etmediklerinden kaynaklanmaktadır. Halbuki dünya nizamında ilahi ve bozulmamış vicdani zihniyet hakim olsa, paylaşım bu kadar zalimane olmayacaktır. Zenginler servetlerine neden olan yeryüzü kaynaklarını kullanırken kazanımlarını; çalışanları ve müşterileri ile zalimane değil adilane paylaşmayı becerebilselerdi hem kendileri mutlu olacaklardı, hem insanlık mutlu olacaktı hem de mutlak yaratıcı, tek zengin, mevcudatın sahibi Yüce Allah cc memnun kalacaktı.

 İnsanoğlunun yaratılışından bu tarafa yeryüzünde İlahi vahye kulak verilmediğinde veya uzak kalındığında, insanlık; bugün ki adı emperyalizm olan benzeri zulüm ve sömürgeci  düzene mahkum kalmıştır. Yüce yaratıcı kullarının sapkınlığını ve vicdanlarının istikametini düzeltmek için ilahi vahyini Peygamberler aracılığı ile göndermiştir. Adına da “Din” denmiştir. Muhatapları tarafından kabul edilen kavimler kurtulmuş, zulümlerinde ısrar edenler ise bir takım olağan ve olağanüstü afetlerle karşılaşmışlardır. Hakça paylaşım düzenini kurmak için uğraşı vermeyen, sömürgeci düzenin akıntısında sürüklenen zenginler, ellerinde ki her türlü konfor ve maddi güçlerine rağmen kendileri mutlu olamadıkları gibi insanlığı da mutlu edememişlerdir.

İnsanlık teröre bulaşmadan, servet düşmanlığı yapmadan servet sahiplerini hakça paylaşıma zorlama mücadelesi vermek zorundadırlar. Hakkın üstün gelmesini sağlamak batılın yok olmasına vesile olmak zorundadırlar. Bunun yolu, Kur’an vahyinin inşasına yüreklerini açmaktan, Peygamberi doğru bir şekilde anlamaktan, Ebubekir, Ömer,Osman,Ali ve Bilal’lerin çağdaşlarını bulup Onlar’a sahabe olmaktan geçer.

(Fil ve Kureyş Suresi Gönül Okumlarımdan)

FEHMİ YAĞLI

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.