islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
18,8053
EURO
20,4336
ALTIN
1.164,91
BIST
5.191,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
6°C
İstanbul
6°C
Çok Bulutlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
6°C
Salı Az Bulutlu
7°C
Çarşamba Az Bulutlu
9°C
Perşembe Çok Bulutlu
8°C

-ZERZEVAN KALESİ VE MİTHRAS KÜLTÜ-

-ZERZEVAN KALESİ VE MİTHRAS KÜLTÜ-
06.06.2022
A+
A-

KÜRESEL BARONLARIN ÇOCUKLARININ DİYARBAKIR ZİYARETİ…

MS 2 ve 3. yüzyılda Roma İmparatorluğunda özellikle askerler arasında oldukça yaygınlaşan, MS 4. yüzyılda Hıristiyanlığın yayılmasıyla önemini kaybeden Mitras dinine aittir. Anadolu’daki iki Mitras tapınağından birisi olan (diğeri Antep’te) bu tapınak, 2017 yılında Zerzevan Kales’nde tesadüfen keşfedilmiştir.

Zerzevan kalesi yaklaşık 3 bin yıllık geçmişi ile uzun ve köklü bir geçmişe sahip olmaktadır. Roma İmparatorluğu zamanında askeri yerleşim amacıyla kullanılmış ve genişçe bir alana yayılmış bir yapıdır. Aynı zamanda bu yapı tarihte pek çok imparatorluklara da ev sahipliği yapmıştır.

Pers kökenli olan tanrı Mithras “anlaşma ve dostluk” kavramlarının tanrısıdır, “aracılık eden” anlamına gelir. Mithras güneş tanrısıdır ve kültü güneş tapınımına dayanır. Ayrıca ışığın, savaşın, adaletin ve inancın da simgesidir. Öğretisi dünyanın yaratılışı üzerinedir ve evreni kontrol eden tanrı olarak da bilinir. Mithras dinine katılacak kişi on iki eziyeti çekmek zorundadır. Sadece erkeklerin kabul edildiği bu dine katılanlar yedi aşamadan geçmektedirler. Dinsel törenleri gizli ve dışarıya kapalı olan Mithras’a ait yazılı bir kaynak bulunmamaktadır ve bu konudaki bilgileri arkeolojik kalıntılar sayesinde elde edilmektedir.

Pers tanrısı Mithra yükselen Güneş’in, anlaşmaların, sözleşmelerin ve arkadaşlığın tanrısıdır. O ayrıca mevsim değişimlerinin sırasını ve düzenini yönetmiş, kozmik düzenin devamlılığını sağlamış ve inançlıların koruyucusu olarak, krallara kutsal lütuf bağışlayıp hükümlerinin meşru hâle gelmesine yardımcı olmuştur. Savaşlardan önce savaşçılar tarafından anılmasıyla da savaş tanrısı hâline gelmiştir. Çok tanrılı Eski İran panteonunun en bilinir ve en popüler tanrılarından biridir. Kendisine gösterilen hürmet, tek tanrılı Zerdüştçülüğün Eski İran dininin yerini almasından sonra da devam etmiştir.

Mithra, Vedik tanrısı Mitra ile bağlantılı olup MS 100-400 yılları arasında Roma İmparatorluğu içinde gelişen “Mithra’nın Gizem Kültleri” ile de ilişkilendirilir. Mithras ismi, Mithra’dan üzerinde çok düşünülmemiş bir şekilde türetilse de bu iki tanrı birbirlerinden farklıdır. Roma Mithra’sı ve onun kültünün Hz. İsa ve Hristiyanlığa öncülük edip model olduğu iddia edilir ancak bu iddiayı savunacak tarihi bir belge yoktur.

 

Diyarbakır #zerzevan kalesinin altında bulunan Mitras tapınağında, resimdeki rozet ile ABD’nin resmi devlet arması arasındaki birebir benzerlik; BABİL – BOP ve Ukrayna-Rus savaşı ile ilgili olan Mitras Tarikatını, akla getiriyor.

 

MİTHRA HER ZAMAN TETİKTEDİR VE ASLA KANDIRILAMAZ ÇÜNKÜ İNSANLARIN KALPLERİNİ VE GERÇEK NİYETLERİNİ BİLİR, KARANLIK GÜÇLERİ UZAKTA TUTAR.

Mithra’nın ismi, Akhamenid İmparatorluğu (MÖ 550-330) özellikle de II. Artaserhas’ın (MÖ 404-358) hükmü boyunca yazıtlarda anılmış ve Sasani İmparatorluğu (MS 224-651) dönemi boyunca da tanınmaya devam etmiştir. Sasani İmparatorluğu, MS 651’de Müslüman Arapların eline geçtikten sonra Mithra’ya

tapma ve Zerdüştçülük bastırılmıştır. Ancak daha sonra Zerdüştçülük metinleri ve gelenekleri Parsiler tarafından Hindistan’a taşınmış ve burada Zerdüştçülük bozulmadan devam etmiştir. Mithra hâlâ geleneklerini korumaya devam eden modern Zerdüştçülük ayinlerinde rol oynamaktadır.

Mitraizm, Mitra tarikatı ya da Mitras Gizemleri, Antik Yunan ve Roma dünyasının, Eleusis ve İsis Sırları olarak bilinen diğer gizli kültlerde, yani ezoterik olarak nitelendirilebilecek geleneklerde olduğu gibi sadece bu tarîkata kabul edilenlere açıklanan sırlar etrafında gelişmiş bir mistik Roma kültüdür. M.S. 1. yüzyıl ile 4. yüzyıl arası Roma İmparatorluğu askerleri arasında yaygınlaşmıştır.

Mitraizm öğretisiyle ilgili hiçbir yazılı belge ele geçmemiş, fakat bunun yanında arkeolojik olarak antik dünyaya dair birçok dokümana sahiptir. Ancak açıklayıcı antik belgeler olmadığı sürece bunların yorumlanması da karmaşık bir hâl almaktadır. Mitra’nın en belirgin tasvirleri şöyle görülmektedir:

  • Mitra’nın kayadan doğması
  • Mitra tarafından boğazlanan bir boğa
  • Başka bâzı hayvanların boğalı tabloda bulunmaları
  • Mitra’nın hep başında Frigyatâcı olması
  • Çoğu zaman Mitra’nın başından Güneş ışınlarınıandıran çizgiler çıkması
  • İki yardımcılarının biri aşağı, biri yukarı bakan birer meşale tutmaları
  • Mitra’nın Ayve Güneş‘i temsil eden tanrılarla beraber ve dostluk içinde resimlenmesi

Mitra” ifadesi, en eski olarak Hinduizmin Vedalar‘ında kullanılmıştır. Daha sonra çeşitli sürümleri türemiştir. Sonradan türeyen sürümlerinden en önemlileri Pers Mitraizmi ve Roma Mitraizmidir. Roma Mitraizminin Hristiyanlık dinini doğrudan etkilediği iddia edilmektedir.

Roma Mitraizminde Mitra’nın Sırları’nın Güneş’in ve yıldız gruplarının gökyüzündeki uzun dönemli hareketleri ile ilgili olması muhtemeldir.

Küresel baronların ziyaret sebebi muhtemelen ezoterik bir özelliğe sahip ve yukarıda tanrı olarak evrenin yöneticisi olma pozisyonu ile birebir ilişkili görünüyor. Bunlarda dünyayı yönetmeye, evreni yönetmeye talip ve bunu gizemli bir şekilde yapmaya ahdetmiş görünüyorlar. Bu yüzden kısa bir zaman önce bulunan bu tapınak önemli hale gelmektedir. Buradaki sırların gizemlerini bulma arayışlarının önemini onlardan fazla bilecek kimseler de yok muhtemelen. Bütün dinler yokluğa tevdi edilmişken, dünyaya ve insanlara yeni bir din, hem de kadim bir din, Hint, İran ve Anadolu, yani Roma dâhil birçok kültürü etkilemiş bir kült ’ten söz ediliyor.

Bir engelleme arayışı söz konusu bunu olumlu bulmakla birlikte bu gizemin öğrenilmesi ve insanlığın başına neler geleceğini idrak etmenin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bu çerçeve içinde kısa pasajlarla bu konudaki bazı bilgileri yukarıda paylaştım…

Bahsi geçen aileler insanlık için hayırlı bir şey yapmazlar. Bunu gözlemlemeye devam ediyoruz. Sermaye üzerinden insanların kahır ekseriyetini açlığa mahkûm kılıyorlar. Sürekli sermayelerine sermaye ekleme konusunda çalışmalarını sürdürmektedirler. Yani hayırlı bir iş çıkmaz bunlardan. Mutlaka lehlerine bir durum söz konusu ki Diyarbakır’a akın etmektedirler.

Bu noktada stratejik ve taktik bir yöntem üzerinden karşı çıkılmazsa almak istediklerini alacaklarını bilmemiz gerekiyor.

Uyanmanın zamanı geldi ve geçmektedir de…

ABDÜLAZİZ TANTİK 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.