ABD’nin İran Yığınağında Arka Plan

Amerika Birleşik Devletleri son günlerde İran’a karşı Basra Körfezi’nde büyük bir askeri yığınak başlattı. Gerek Bayreyn’deki 5. Bahriye gücüne ilave olarak yollanan savaş gemisi filoları gerek bölgedeki ABD askeri üslerinde konuşlanan 14 bin ilave askeri personel gerekse de Birleşik Arap Emirlikleri’nde ağırlıklı olarak yeni F-35A ilave savaş uçakları filosundan oluşan bu yığınağın İran’a baskı için gönderildiği gözlemcilerce yorumlanmakta.

Amerikan Orta Doğu ve Güney Asya’ya odaklı CENTCOM merkezi komuta merkezinin başındaki Orgeneral Kenneth McKenzie, ülkesinin İran’a karşı çok büyük bir yığınak yaptığını, bunun zor durumda olan İran’ı daha da baskı altına almak amacıyla gerçekleştirildiğini basına açıkladı. McKenzie bunun ellerinde olan İran’ın bir saldırı hazırlığında olduğu istihbaratına dayandırıldığını iddia etti.

Generalin beyanatları ve diğer Amerikan kaynaklarına göre CENTCOM’un İran’a karşı bu hazırlığının bir nedeni de İran’ın kendi ülkelerine bir saldırısını beklememelerine rağmen Körfez’de bulunan Amerikan müttefiki Arap rejimlerinin unsurlarına karşı olabileceği ve bu Arap ülkelerini korumayı hedeflemeleri.

İran son dönemde özellikle bu alanda Washington’da başı çeken eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un önderliğinde bir insansız hava aracının düşürülmesi bahanesiyle Amerikan saldırısına uğramak üzereydi ancak Trump son anda saldırıyı durdurmuştu. Ardından diğer gerilimler de yaşandı. Bölgede ABD’nin 27 operasyonel askeri üssü bulunmakta.

İran’ın özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlamadan önce uyardığı ve bölgeyi karıştırmak isteyen dış güçler tarafından planlandığını belirttiği protesto eylemleri altında zor zamanlar yaşadığı ve ağır bir ekonomik ambargo altında kaldığı bu günlerde ABD’nin bir savaş tehdidinde bulunmasındaki zamanlaması dikkate değer.

Daha önce görülen Trump’ın zor zamanlarda genelde askeri ve uluslararası alanda aşırı uçlara taviz vererek durumunu kurtarması olduğu düşünüldüğünde, diğer yandan Bill Clinton’un da kendisine karşı azil sürecinde Balkanlarda askeri operasyon başlatması değerlendirildiğinde, Amerikan savaş hazırlıklarının ABD iç politikasından ve bir savaş isteyen dünya derin devleti ve askeri-endüstriyel kompleksi tatmın etme kozundan bağımsız ele alınamaz.

Faik Emre ÖZDEMİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir