Bangladeş’teki kamp ateşi Müslüman Arakanlı mültecileri harap etti

Mirat Haber Ajansı

Yetkililer, Bangladeş’in güneyindeki yardım kuruluşlarından gelen yetkililer ve gönüllülerin, çocuklar da dahil olmak üzere en az 15 kişinin ölümüne yol açan yıkıcı bir yangında bambu ve plastik evlerini kaybeden binlerce Arakanlı (Rohingya) mültecisi için barınak inşa ettiklerini açıkladılar. Pazartesi günü Cox’s Bazar bölgesindeki Ukhiya’daki Balukhali kampından geçen ve komşu Burma’dan (Myanmar’dan) gelen bir milyondan fazla Rohingya mültecisine ev sahipliği yapan yangında binlerce mülteci evsiz kaldı. Uluslararası Göç Örgütü (IOM) 10.000’den fazla ailenin evlerini kaybettiğini belirtti. Yangın ayrıca çocuklar için düzinelerce öğrenme merkezini, klinikleri, marketleri ve yardım dağıtım merkezlerini tahrip etti.

Yanan barakalar en erken Sonbahara

IOM’nin Bangladeş’teki misyon şef yardımcısı Manuel Marques Pereira, her şeyi yangından önceki seviyeye geri döndürmenin birkaç ay alacağını vurguladı. Yetkililer, farklı yardım kuruluşlarının, barınakların yeniden inşası için bambu, ip, polietilen ve oluklu teneke levha gibi inşaat malzemeleri sağladığını belirtti. Ancak yıkım yaygındı ve yıkılanı yeniden inşa etmek biraz zaman alabilir. Ayrıca küresel hammadde sıkıntısı Bangladeş’te de etkili. Pereira, acil servisler için kolay erişim noktalarının, bu tür felaketler durumunda can kaybını önlemek için önemli olduğunu belirtti.

400 can kaybı olabilir

Bangladeş İçişleri Bakanı Esad-üz-zaman Han durumu değerlendirmek için kampları ziyaret etti. Sabotaj olup olmadığını görmek için bir soruşturma emri verildiğini açıkladı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği en az 400 kişinin hala kayıp olduğunu belirtti. Bangladeş, bir milyondan fazla Rohingya’ya barınak sağladı, büyük çoğunluğu Budistlerin çoğunlukta olduğu Myanmar’dan 2017’de o ülkenin ordusunun büyük baskısıyla kaçtı. BM, baskıların soykırım amaçlı olduğunu vurguluyor ancak Myanmar hükümeti bu suçlamayı reddediyor. Öte yandan Myanmar hükümeti yapılan askeri darbe ardından bu ay içinde kendi Budist halkına da katliamlara başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here