BM Genel Sekreteri ölümünde MI6 parmağı

Birleşmiş Milletler’in 1961 yılında Afrika’da uçak kazasında ölen efsanevi genel sekreteri Dag Hammerskjöld’ün ölümünde İngiliz gizli servisinin parmağı olduğu iddia ediliyor. Guardian gazetesi 12 Aralık 2018 baskısında BM yetkililerinin protestosu haberi verildi.

Yeniden başlatılan Hammerskjöld kaza incelemesi için oluşturulan BM özel araştırma heyeti başındaki Mohamed Chande Othman, İngiliz sömürge bölgesinde 17 September 1961’de düşen uçak kazasıyla ilgili İngiltere ve Güney Afrika’nın istenen hiçbir belgeyi vermediklerini ve soruşturmayı engellediklerini ifade etti.

İskandinav diplomat Dag Hammerskjöld, barış yanlısı, sömürge karşıtı, Filistin dostu, ateşkeslerden yana insani yaklaşımıyla bilinen ve dünyaca benimsenen bir kişilikti.

Uçaktan tek kurtulan Çavuş Harold Julien görevli patlamalar duyduğunu ifade etmiş ancak resmi ifadeden önce İngiliz hastanesinde ölü bulunmuştu. Olayın görgü şahitleri ikinci bir uçağın olduğunu ifade etmişlerdi. Bölgede İngiliz istihbaratı MI6’nın aşırı faaliyeti saptanmıştı.

Bu bilgiler ışığında uçağın başta BM Genel Sekreteri içindeki herkesle birlikte düşürülmüş olabileceği ihtimali üzerine istenen bilgileri İngiltere’nin vermeyi reddetmesi tepkileri çekmeye devam ediyor.

Hammerskjöld bağımsızlığını yeni elde eden Belçika Kongosu ile sömürgecilerin madenlerini koruyan Batı destekli Katanga ayrılıkçıları arasında ateşkesi sağlamak üzere Güney Afrika’dan Kongo’ya gidiyordu.

BM Genel Sekreteri özellikle Orta Doğu’da hakkani bir barışın tesisine ve Afrika’da ırkçılığın sona ermesine önem veriyordu.

Barış yanlısı bir devlet adamı olan Dag Hammerskjöld’ün şüpheli ölümü ardında İngiltere’nin olabileceği geçen 57 yıl boyunca kitaplarda ve demeçlerde dile getirilmişti.

Ancak üzerinden zaman geçince ve arşivler açıldıkça ortaya giderek netleşen bir resim çıkıyor. İngiliz dış istihbaratı MI6 Rodezya Kongo sınırında, Kongo sömürüsüne devam etmek isteyen Belçikalılarla birlikte bir ordu kurduğu, BM Genel Sekreterini bir engel gördüğü ortada. Muhtemelen hava saldırısı pilotunun kimliği ve İngiltere bağı da netleşecek.

İngiltere’nin bu konudaki araştırmayı açıkça engellemesi bu ülkenin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri gibi bir üst düzey uluslararası devlet adamını bile çekinmeden öldürebildiğini ortaya koymaktadır.

Bu kesinleşince bir ülkenin liderini öldürdüğü teşkilatın güvenlik konseyinin beş sürekli üyesinden biri olması da masaya yatırılmalıdır.

İngiliz kurulu düzeninin yeryüzünde böylesine şeytani oyunlar oynamasına karşı durmak gerekmektedir. Milyarlarca insan ve İslam ümmetiyle top gibi oynamasına, şu an bile Yemen, Mısır, Nijerya, Burma gibi ülkelerde soykırımların ardında bulunmasına, ülkemizde gizli işler çevirmesine karşı durulmalıdır.

Faik Emre Özdemir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir