Danimarka sözde anti-demokratik kaynaklardan Müslümanlara destek olunmasını yasakladı

Mirat Haber Ajansı

Danimarka, ülkenin Müslüman vatandaşlarını topluma karşı çevirebilecek ve insan haklarını ve temel özgürlükleri aşındırabilecek potansiyel olarak aşırılık yanlısı bireyler, kurumlar, devletler ve yetkililerden bağış yapılmasını yasaklama sürecinde. Bunun aslında Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığının cami ve Ramazan destekleri vermesini engellemek amacıyla olduğu belirtilmekte. Sosyal Demokrat hükümet tarafından başlatılan ve bu hafta tam yürürlüğe girecek olan yasa, geniş bir çoğunlukla kabul edilerek desteklendi.

Göç bakanı Mattias Tesfaye, yurtdışında Müslüman vatandaşları Danimarka aleyhine çevirmeye ve topluma bir darbe indirmeye çalışan aşırılık yanlısı güçlerin olduğunu iddia etti. Ülkenin göçmenlik servisi, yasak listesi için potansiyel adayları bulmak ve değerlendirmek için bir görev gücüyle birlikte, bir birim oluşturacak. Daha yakından değerlendirmelerin ardından liste göç ve entegrasyon bakanına sunulacak. Listedeki isimlerin bu yılın sonunda duyurulması bekleniyor ve bunlar, newtodenmark.dk web sitesinde yayınlanacak.

Yılda 1.400 Euro bağış kısıtlaması

Gerçek ve tüzel kişiler listeye dört yıl süreyle alınacak ve yasak dört yıl daha uzatılabilecek. Yeni yasaya göre, kara listedeki bir gerçek veya tüzel kişiden bir yıl içinde 10.000 krondan fazla, yaklaşık 1.400 Euro tutarında bir veya daha fazla bağış almak yasa dışı olacak. Bu tür bağışlar müsadere edilebilir veya bağışçıya iade edilebilir olacak. Yeni yasa, yabancı hükümetlerin ve yetkililerin Danimarka’daki dini kurumlara para vermesini yasa dışı kılan 2019 tarihli bir yasanın sıkılaştırılması ve genişletilmesi anlamına geliyor. Bu karar, Türkiye’nin Roskilde ve Holbæk‘teki camilere yatırım yapmasıyla ilgili artan endişelerin ardından geldi. Türkiye’nin müttefiki Katar da Rovsingsgade‘de yeni bir cami inşası için tahmini 100 milyon kron (14 milyon Euro) bağışlamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here