Eski Katar Başbakanı, ABD ve Çin rekabetinin Körfez üzerindeki etkisi konusunda uyardı

Katar’ın eski Başbakanı Hamad Bin Jassim Al Thani, ABD ile Çin arasındaki yoğun rekabetin Körfez bölgesindeki yansımaları konusunda uyarıda bulundu.

Mirat Haber Ajansı

Katar’ın eski Başbakanı Hamad Bin Jassim Al Thani, ABD ile Çin arasındaki yoğun rekabetin Körfez bölgesindeki yansımaları konusunda uyarıda bulundu. Arap Körfez ülkelerini çıkarlarının korunmasını sağlamaya çağırdı. Al Thani Twitter’da ABD’nin Pasifik bölgesindeki deniz kuvvetlerinin çoğunu bölgemizdeki deniz varlığı pahasına seferber edecek, Washington’un zaten başlattığı şey bu. Küresel dikkatin önümüzdeki yıllarda ABD ile Çin arasındaki ekonomik ve politik alanlarda rekabete odaklanacağını ve bunun bu ayrıcalıkları korumak için gereken askeri güç açısından neyi gerektirdiğini de sözlerine ekledi.

Bin Jassim, Amerika’nın bu yeniden konumlandırmasının doğrudan sonucunun, bölgenin tehlike endişelerine daha açık ve savunmasız olması olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, ülkeler net anlayış, pratik önlemlerin benimsenmesi ve başkalarının çıkarlarına değil ortak çıkarların emirlerine göre hareket etme başarısını hızlandırmayı seçebilirler. Yeni ABD yönetiminin çabalarını Çin’in ekonomik ve teknolojik büyümesini yavaşlatmaya yoğunlaştıracağını belirtti. Washington’un şimdi Çin ekonomisinin 2028 yılına kadar dünyanın en büyüğü olacağını anladığını da sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here