islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
19,0510
EURO
20,5023
ALTIN
1.211,97
BIST
5.031,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
14°C
İstanbul
14°C
Çok Bulutlu
Pazar Açık
20°C
Pazartesi Yağmurlu
11°C
Salı Az Bulutlu
8°C
Çarşamba Az Bulutlu
11°C

İnsanlara karşı görevlerimizle ilgili olarak Peygamberimizden örnek uygulamalar

İnsanlara karşı görevlerimizle ilgili olarak Peygamberimizden örnek uygulamalar
02.08.2017
A+
A-

İslam’ın mübelliği Aziz Peygamberimiz Hz. Muhammed’dir. Tebliğ ettiği Kur’an’ın ilk uygulayıcısı da odur. Biz sizlere açıklamaya çalıştığımız İslami görevlerin uygulamasını onun hayatında ayrıntılı bir biçimde görebiliyoruz. Kısa bir özet çıkaralım:

Barışseverdi.Yalnızca Saldırganlara Karşı Savaşcıydı

Aziz Peygamberimiz bütün insanlara karşı adaletli, merhametli ve affedici idi, mütevazı idi, ama saldırganlarla da savaşan bir savaşçı peygamberdi. Bedir, Uhud, Hendek, Beni Kureyza, Mute, Hayber bunun örnekleridir. Ama o, saldırgan olmayan bütün insanlara karşı son derece hoşgörülü, son derece kucaklayıcı, son derece bağışlayıcı idi.

Müşriklere ve Ehli Kitaba da Saygılıydı

I.Sevgili Peygamberliğimiz, yalnızca kendisine inananların değil, bir peygamber olarak yaptığı çağrılara karşı direnen Müşrikleri ve Hak çizgiden sapmış Ehl-i Kitap olanların insanlık onurlarına da saygılıydı. İnsana insan olduğu için değer veriyordu. Yaratılanı yaratandan ötürü baş tacı ediniyordu. Örneklendirelim:

Müşriklere Yaklaşımı

a.Allah’ın zatına, yaratıcılığına, yaşatıcılığına ve yasa koyuculuğuna ortak koşanları bile ilgilenilmeye değer bulurdu. Vereceğimiz örnek bu gerçeğe ışık tutmaktadır:

Mekke’nin Fethi günüydü. Hz. Ebu Bekir henüz Müslüman olmamış babası Ebu Kuhafe’yi kucaklayarak Hz.Peygamberin huzuruna getirir. Saçı-sakalı bembeyaz olmuş bu pir-i fâniyi huzurunda görünce duygulanan Allah’ın Resûlu şöyle buyurur:

Ya Eba Bekir! Ona zahmet vermeseydin, biz, onun, ayağına giderdik.

Ehl-i Kitaba Yaklaşımı

b.Kendisine îman etmeyen ve etmemekte ısrar göteren Ehl-i Kitab’ı da insan olarak değerlendirir ve saygı gösterirdi.

Ayağa kalktığı Cenaze için o bir Yahudi ölüsüydü denilince şöyle buyurmuştur: O da bir insan değil miydi!

Öldürülen Çocuklar İçin Yüreğinin Kanaması

c. Yapılan meşru temelli savaşlarda çocuk ve kadın ölülerini görünce yüreği kanıyordu. Böylesi zulümlerden Allah’a sığınıyordu.

Müminlere Daha bir Saygılıydı

II.Allah’ın kendisine verdiği onuru/yüceliği O’na ve yasalarına îmanla koruyan insanlar elbette daha bir saygındı. Kur’ân’da şöyle buyrulur:

“Hiç şüphesiz İman edip İslâmI çizgide güzel amaller yapanlar insanların en hayırlılarıdır.”(Beyyine 7)

Bunun içindir ki Peygamberimiz müminler arasında hiçbir ayırım yapmıyordu. Onun için zengin-fakir, engelli-engelsiz ayırımı yoktu. Peygamberliği dönemi öncesinden İslâm toplumuna intikal etmiş biçare köleleri ve cariyeleri toplumsal konumlu hürlerden ayırmazdı. Onun nazarında erdemli siyahlar beyazlardan da üstündü.

Çocuklara İlgisi

Çocuklara selam vermesi ve beslediği kuşu ölen Umeyr örneğinde olduğu gibi onlara teselli ziyaretinde bulunabilmesi, insana saygısı sebebiyleydi.

Engellilere Değer Vermesi

Abullah İbn Ümm-ü Mektum gibi engellileri Medine yönetiminde kendi vekili olarak görevlendirmesi de insana saygısındandı.

Gençlere Güvenmesi ve Yetkilendirmesi

Gençliklerinin yirmi yaş çağlarında olan Muaz bin Cebel’i Yemen’e hâkim, Attab b.Esid’i Mekke’ye vali ve Üsame bin Zeyd’i hazırladığı ordusuna komutan tayin etmesi, hep insana saygısının gereğiydi.

İnsanlar Arsında Ayırım Yapmaması

İslâm öncesinde köleleştirilmiş insanlar dahil istisnasız herkesin ona ulaşabilmesi ve dertlerini dinletebilmesi de insanı insan olarak değerlendirmesi sebebiyleydi. Bir misalle yetinelim:

Medine’de halk müziği ile ilgili siyahî mü’min kadınlardan biri sevgili Peygamberimize gelerek şöyle der:

-Ya Resûlellah! (Savaşa çıktığımız zaman ben sizin için adakta bulundum; sağ ve salim olarak dönerseniz) huzurunuzda def çalmayı adadım. Şimdi ben ne yapayım? Allah’ın peygamberi ona şöyle buyurdu:

Adağını yerine getir.

Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.