Irak: Güney Petrol Bölgeleri Kritik

Irak güvenlik güçleri, başkent Bağdat’ta ve Irak’ın güneyindeki zengin petrol bölgelerinde şiddet olayları nedeniyle 24 saat içinde 40 hükümet karşıtı protestocunun daha öldürüldüğünü açıkladı.

Yetkililer, Irak’ın Şiilerce kutsal kabul edilen Necef kentindeki İran konsolosluğunun yakılmasını takib eden güvenlik güçlerinin 36 protestocuyu öldürdüğü ve 245 kişiyi yaraladığını Çarşamba akşamından bu yana Güney Irak’taki gece boyunca şiddet olaylarının devam ettiğini söyledi. Başkentte de dört protestocu öldürüldü. Yetkililer yasalara karlı gelmemek için kimliklerini gizleme şartı ile açıklama yaptı. Gösterilerle kapatılan yolların yeniden açılması için petrol açısından zengin kilit illerde polis ve askeri güçler yığınak yaptılar.

Büyük oranda İran destekli olan Irak hükümetinin artan şiddet ve gösterilere karşı aşırı tepkisi, özellikle seçim ve yolsuzlukla mücadele reformlarını uygulama çabaları başarısız olursa protestocuları yatıştırmakta başarısız olma ihtimali arz etmekte. Muktada El Sadr, Başbakan Adil Abdülmehdi’nin en kısa zamanda ayrılması gerektiğini isteyerek hükümeti istifaya zorlamıştı.

Mirat Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir