Japonya: Müslümanlar Geliyor

Son yıllarda Japonya’ya İslam ülkerinden gelen öğrenci ve işçi sayısının artmakta olduğu ve ülke genelinde cami sayısının artmakta olduğu gözlemleniyor. Dünya’nın üçüncü büyük ekonomisinde uzmanlar bunun bazı yenilikleri ve değişiklikler arz ettiğini gözlemliyorlar.

Waseda Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi’nde Asya sosyal teorisi profesörü olan Hirofumi Tanada’nın yaptığı bir araştırmaya göre, 2018 yılı sonunda Japonya’nın 47 ilinin 36’sında 105 cami faaliyet göstermekte. Sadece ibadet yeri olmanın ötesinde, müdavimlerine sosyalleşme ve eğitim için imkanlar sunması da dahil olmak üzere bir dizi sosyal işleve de hizmet etmekte oldukları kaydedildi. Ancak daha fazla cami kurulurken, Japon toplumuyla nasıl başarılı bir şekilde bütünleşileceği konusunda şüpheler de ortaya sürülmekte.

Ishikawa Müslüman Cemiyeti’nin başkan yardımcısı olarak görev yapan ve bölge sakinleriyle müzakere eden Japonyalı yerli bir Müslüman olan 46 yaşındaki Seiji Matsui, “eskiden henüz cami inşa edilmeden önce Japaonlar bu mabedin El-Kaide ile bağlantısı olup olmadığını soruyorlardı. Onlarla doğrudan iletişime geçerek ve açıklamalarımda sabırlı davranarak dinimizi anlamalarını sağladım” beyanını verdi.

Mirat Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir