Kazakistan, Çin karşıtı protestolara devlet baskısı yapıyor

Kazakistan’da Çin karşıtı protestolar düzenlenirken, kolluk güçleri en az 20 kişiyi gözaltına aldı. Protestocular, eski Sovyet cumhuriyetinde Çin’in artan nüfuzuna ve ekonomik gücüne karşı yürüyüş yaptı.

Mirat Haber Ajansı

Göstericiler 27 Mart’ta Orta Asya ülkesindeki kasaba ve şehirlerde Çin karşıtı protestolar düzenlerken, Kazak yetkililer en az 20 kişiyi gözaltına aldı. Protestocular, eski Sovyet cumhuriyetinde Çin’in artan nüfuzuna ve ekonomik gücüne karşı yürüyüş yaptı. Aktivistler ayrıca, etnik Kazaklar ve Uygurlar da dahil olmak üzere Çin’in Sincan bölgesindeki Türk dili konuşan yerli toplulukların üyelerinin kitlesel hapsedilmesini kınadılar. Kazakistan’ın en büyük şehri Almatı ve başkent Nur-Sultan’ın yanı sıra Oral, Çimkent ve Aktobe’de protestolar düzenlendi. Almatı’da birkaç yüz kişi bir meydanda toplandı ve Kazakistan’daki Çin genişlemesi dediklerini kınadı. Mitinge giderken en az yedi protestocu gözaltına alındı. Başkent Nur-Sultan’da mitinge giderken çok sayıda kişi gözaltına alındı. Polis, protestocuların toplanmasının beklendiği bir meydanı kordon altına aldı.

Protestolar, yasaklı Kazakistan Demokratik Seçimi (DVK) ve kayıtlı olmayan Kazakistan Demokratik Partisi (DPK) tarafından çağrıldı. Geçtiğimiz aylarda, Kazakistan’daki birçok aktivist, DVK faaliyetlerine katılımlarının yanı sıra grup tarafından düzenlenen mitinglere katıldıkları için şartlı tahliye benzeri cezalar aldı. DVK, Kazakistan BTA Bankasının kaçak eski başkanı ve Kazak hükümetinin açık sözlü bir eleştirmeni olan Muhtar Ablyazov tarafından yönetiliyor. İnsan hakları grupları, Kazakistan’ın halka açık toplantılarla ilgili yasasının uluslararası standartları ihlal ettiğini ifade etti. Mitingler düzenlemek için yetkililerden ön izin gerekiyor ve izinsiz mitingler düzenlemek ve bunlara katılmaktan kovuşturma öngörülüyor. Bununla birlikte, ülkenin anayasası, vatandaşlarına özgür toplanma hakkını garanti ediyor. Kazak yetkililer, ülkede siyasi tutuklu bulunmadığında ısrarcı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here