islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
31,3613
EURO
34,0337
ALTIN
2.081,17
BIST
9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Az Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
12°C
Pazar Açık
16°C
Pazartesi Yağmurlu
14°C
Salı Hafif Yağmurlu
11°C

Kenevir Türkiye’nin Kalkınmasında Güçlü Silahıdır

Kenevir Türkiye’nin Kalkınmasında Güçlü Silahıdır
2 Nisan 2018 08:29
A+
A-

Kenevir insanlık tarihinin en çok kullanılan bitkilerinden biridir. Bir dönüm kenevirden, 4 dönüm ağaca eş kağıt çıkıyor. Bir ağaç 15-50 yıl arası yetişirken, kenevir 4 ayda yetişiyor.Kenevir 8 kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç üç kere kağıda dönüştürülebiliyor.

Yaz bitkisi olup dönüşümlü ziraata uygundur. Dünyanın her yerinde kolaylıkla yetişir. Az suya ihtiyaç duyar ve tarımsal koruma için ilaçlara ihtiyacı yoktur. Kenevir dayanıklıdır, tekstil ürünleri kenevir ile üretilmesi yaygınlaşsa, çok ciddi bir ekonomik katkı sağlar.

Kenevirin kullanıldığı sektörler ilaç yapımında, kağıt yapımında, yakıt yapımında, kumaş yapımında, otomotiv sektöründe, petrol ve petro kimyanın kullanıldığı her alanda alternatif olup, kozmetik ve sabun yapımında, aids ve kanser tedavisinde, kemoterapi ve radyasyon etkisini azaltmada, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, psikolojik gibi omurga rahatsızlıkları gibi 250 hastalıkta kullanılan kenevirin, etken maddesi olan THC sentetiği gerçeğinin yarısı kadar iyileştirebiliyor. Bilinç altı temizliği için de tek yöntem olduğunu ileri süren bazı doktorlarda vardır. Bataklık kurutmada kenevir çok etkilidir. Çok yüksek miktarda oksijen üretir.

Bir dönümlük kenevir 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir. Kanvas kelimesi kenevir ürünlerinin adıdır. İlk kot pantolon kenevirden yapılmıştır. Sicim, ip, halt, çuval, çanta halı, torba, döşeme, ayakkabı şapka yapımına dahi kullanıldığında dayanıklı ve idealdir. Protein değeri çok yüksek. İçindeki iki yağ asidi doğa hiç bir yerde yok.

Kolesterol dostu, omega3, omega6, omega9 yağlarını taşıyor. Hayvan beslemekte ideal bir besin. Onunla beslenen hayvanların hormon takviyesi engellenir. Ama ne hazındır ki hormonlarla dolu besinlerin reklamlarını yapmak serbest, ama kenevir pantolonunun reklamını yapmak yasak. Kimyasal olan yasal, doğal olan yasaktır.Yararlı olan hapiste, zararlı olan özgür ve serbest.

Plastikten elde edilen ürünler, kenevirden daha kolay ve sağlıklı olarak üretilebiliyor. Kenevir plastiği çok doğal olarak doğaya dönüşebilirken, plastik ise yüz yıllarca doğada kalarak çevre kirliliği oluşturuyor.

Gövdesi kenevirden yapılan arabaların sağlamlığı, çelikten on kat daha fazladır.Asfaltlarda kullanıldığında, çok uzun ömürlü olarak bozulmadan asfalt kalabiliyor.Yalıtımlarda, esnek dayanıklı ve hafiftir. Boya ve vernik üretiminde son derece çok ucuz, dayanıklılık içeriyor.

Sanayi sektörü petrol kimyasallarla kullanılmamış olsaydı, dünya bugün çok daha doğal bir ortamda olurdu. Kenevirin bu özellikleri bilinmiyor muydu da sanayi petrole odaklı bir medeniyet şeklinde kuruldu?

Elbette biliniyordu ve bir çok yan ürünleri ile dünyada çok kullanılan bir üründü. Ekolojik ve kullanım alanı çok geniş olan bu bitkiye ne oldu diye sormak gerekir?

İnsan hayatında önemli bir yeri olan kenevir, içindeki THC maddesinin esrar yapımında da kullanılıyor olması sebebi ile insanların zihinlerinde planlı programlı olarak çok olumsuz imajı oluşturuldu.

Oysa Kenevirden üretilebilecek olan ürün yelpazesi gıdadan ilaç sanayisine, biyopolimer ve biyoplastik gibi doğa dostu sanayi ürünlerinden inşaat malzemelerine kadar son derece geniş bir aralık arz ediyorken, bugün hâlâ kenevir denildiği zaman akla ilk gelen şey uyuşturucu olması küresel finansın yaptığı kötü reklam, karalama kampanyası ve baskıyla çıkarttırdığı yasalardı.

Peki Kenevirin ekimi yasaklanıp uyuşturucu sınıfından sayılmasının serüveni nedir?İşin arka planına baktığımızda küresel finans elit güçlerin nasıl planlı bir süreçte dünyada işi organize ettiğini görüyoruz.

Bugün yasaklanan kenevir 18yy da ABD de zorunlu olarak yetiştiriliyordu. Kenevir üretmeyen çiftçi hapse bile atılıyordu. Bugün ise üreten hapse atılıyor. Bu hale nasıl gelindiği öyküsü kısaca şöyle:

ABD’de altın madenlerinin sahibi W.R. Hearst ülke çapında gazete, dergi ve bir çok şeyin sahibiydi. Kağıt üreticiliği yapıyordu ve ormanları vardı. John Davison Rockefeller ABD’nin en zengin adamıydı ve petrol şirketi vardı. Bio yakıt kenevir yağı onun rakibiydi. İlaç sektöründeki kenevir bazlı doğal ürünlerde Rocekfeller tarafından düşman edilmişti. Andrew Mellon petrol ürünlerinden plastik üretmek için patentler almıştı. Kenevir üreticisi Pazar payının % 80 sahipti.

Andrew Mellon ABD’de hazine bakanı oldu. Rockefeller ile anlaşarak kenevir ile ilgili basında aleyhte propaganda başlattı. Uyguladıkları strateji Meksikalıların isimlendirdiği marıjuana isimli argo bir sözcüğü en tehlikeli uyuşturucu olarak kenevirile özdeşleştirerek propagandası yapılarak, kenevir üretimi yasaklandı.Ardından Kenevir ilaçları yasaklandı ve en tehlikeli uyuşturucu olarak sahte raporlarla kenevir fişlendi. Tek bir marıjuana sigarası satmak bile ömür boyu hapisti. Ve bu bir ırkçılık politikası olarak siyahiler üzerinden yürütüldü. Kenevir ilaçları tıp dünyasından çekilerek bugün öldürücü sentetik ilaçlar piyasaya sürüldü.

Kenevir üretimi yasak olduğu için, kaçak olarak üretim yapılarak kara para üzerinden para kazanan çok insan var.Yasa dışı örgütler uluslar arası kaçakçılıkla kendilerine büyük paralar kazanmaktadır.

Kenevir ile ilgili Türkiye’de son durum nedir?

Dr. Yalçın KOÇAK, kenevir konusunda yaptığı çalışmalarla halkı bilgilendirmenin yanında, karar odaklarındaki yöneticilerimize de, milli menfaatlerimize yönelik proje ve öneriler sunmakta. KOÇAK’IN öncü olduğu bu çalışmalardan sonra, Kenevir üretimi, Türkiye’nin 19 ilinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan izin alınması ve denetimi koşuluyla üretilebilecek. Bu gelişmenin son derece sevindirici olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Ancak sınırlı tutulan 19 il kapsamı genişletilmelidir. Gerekli denetim kontrol tedbirlerinin alınmasından sonra Kenevir sanayisinin oluşması çok ciddi bir istihdam alanı oluşturmasının yanında ithalatın azalmasına, dolayısı ile cari açığın kapanmasına olumlu katkı sağlayacaktır.

Kenevirden yapılan ilaçların piyasadan çekilmesi, onların yerini zararlı kimyasallardan oluşan ilaçların alması, kağıt üretimi için ormanların katledilmesi, tarım ilaçlarıyla zehirlenme ve kanserin artması ise; o önemli toplantıyı takip eden diğer gelişmeler olmuş.

Ve modern çağın göbeğinde, nefes alacak bir orman korusu arayan bizler; bugün dünyamızın neden plastik çöplerle, zararlı atıklarla donatıldığını sorguluyoruz! Tabi gerçekten sorguluyor muyuz, orası da son derece şüpheli…

Sonuç olarak bugün; hem birçok önemli hastalığın tedavisinde kullanılabilecek olan ‘tıbbî kenevir’, hem de kağıttan iplik sanayisine, biyopolimer ve biyoplastik ürünler gibi çevre dostu üretimlerden tekstile kadar çok geniş bir ürün yelpazesinde değerlendirilebilecek olan ‘sanayi keneviri’, çok önemli bir potansiyel olarak karşımızda duruyor.

Şimdi biz, 1930’lu yıllardan beri yönetmelik üzerindeki dar revizelerden öteye gitmeyen, konuyu sadece esrar yapımı gibi sınırlı bir alana hapsederek diğer geniş kazanımların önünü tıkayan eski algı ile mi yol alacağız? Yoksa kenevirin bahtını değiştirip ekonominin tahtını yapacak öncü adımları mı atacağız?

Bu konuyu yakından takip edip okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Selam ve dua ile…

Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.