islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
19,1333
EURO
20,7809
ALTIN
1.209,98
BIST
4.793,95
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
8°C
İstanbul
8°C
Çok Bulutlu
Çarşamba Açık
10°C
Perşembe Az Bulutlu
13°C
Cuma Az Bulutlu
16°C
Cumartesi Çok Bulutlu
15°C

Kobi Kredileri Faize Mi Gidecek?

Kobi Kredileri Faize Mi Gidecek?
11.01.2019
A+
A-

Vatandaşları aç, işsiz, evsiz ve eşsiz bırakan bir sistem var. Bu sistemin başı para kredi sistemidir. Bu para kredi sistemi; kredi verme metodu ile sürekli borçlanma oluşturur. Daha önce kredi verdiklerini de ödeyemez hale getirtip, şimdiki uygulama gibi yeniden kredilendirir. Çark bir zulüm düzeneğidir. Hükumet faize karşı olduğu halde bunu uyguluyorsa, danışmanlarını, üst düzey bürokratlarını gözden geçirmelidir.

Cumhurbaşkanımızın faizle mücadele konusunda millete verdiği bir söz var. Bu sözün yerine getirilmesinde katkı sunmayan bürokrasi, danışmanlar değiştirilmelidir. Aksi halde çok açık görünen odur ki Cumhurbaşkanımızla millet arası iyice açılacaktır. Bu gerçeği söylemek bu tehlikeyi örtenlerin hoşuna gitmese de biz tarihe not düşerek bunu ifade etmiş olalım.

Sayın Berat Albayrak’ın olumlu bir gelişme olarak taktim ettiği; 10 yıllık tahvil ihracımıza 5 milyar dolar talep gelmesinin bir sevindirici nokta olmadığını, olsa olsa bunun bir borçlanabilme sevinci kategorisinde görülmesi geretiğini hatırlatırız.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ’lere 20 milyar TL’lik kredi desteği verileceğini duyurdu. Albayrak, “KOBİ Değer Kredisi Programı’nın Hazine’ye etkisi yok. Bankacılık sektörü sağlıklı yapısını korumaktadır” dedi. Evet faizci bankalar  yapılarını koruyor ancak faizle inim inim inletilenler ne durumda? diye sormak lazım. Şimdi verilecek 20 milyar kredi 13 banka tarafından verilecek. Bunun 6 ay ödemesiz olması, ve açıklanan 1,54 faiz olması da ilginçtir. Ayrı bir yazı konusu olan bu durum, bankacılık düzeneğinin burada ayrı bir strateji uyguladığını gösteriyor.

Kredinin verilmesi nakit para olarak gerçekleşmeyecek. Bu para piyasaya halk tabiri ile, canlı olarak girmeyecek. Böyle bir para piyasaya girmeyecek diye neden bunu söylüyoruz? Çünkü para sanal banka hesaplarında dönecek. Peki Kobi işletmelerine bu kredi nasıl verilecek? Faize dayalı bankacılık sistemi bugüne kadar hangi düzeneği kullandı ise yine aynı düzenekte bu sanal kredileri oluşturacaktır.

Şimdi burası çok önemli; 2018 Kasım  itibari ile banka kasalarında bulunan para miktarı ne kadar dır? BDDK’nın Aylık Bankacılık Sektörü verilerine baktığımızda(Temel Gösterim 2018/11 ) bankalardaki nakit para miktarı; Türk Parası olarak 14 milyar 619 milyon. Yabancı para olarak 28 milyar 411 milyon dur. Toplam bankalardaki para 43 milyar 30 milyondur.

Şimdi bankaların döviz dahil  43 milyar 30 milyon parası olduğu halde nasıl 20 milyar % 1.54 faizle kredi verecek? Kaldı ki bunu 13 banka verecek.

Yine BDDK’nın Aylık bankacılık sektör verilerine baktığımızda; kobilerin toplam takipteki kredileri, yani ödenemeyen kredileri 40 milyar 162 milyon. Şimdi siz bu borç kredilerini ödemesi için tekrar 20 milyar bir kredi veriyorsunuz.

Bu kredilendirme Borcu borçla ödemektir. Bu tamda bizim söylediğimiz Borca dayalı bir ekonomi anlayışıdır, sürekli borçlanmadır. Soruyoruz şimdi; bu  ekonomiye ne sağlayacak?

Üretimde istihdam mı oluşturacak?

Faizci sistemde bile oysa kredi yatırıma yönelikti. Şimdi borç batağındaki kobilerin kat be kat faiz döngüsü sürdürülüyor. İşte o ‘’altı ay ödemesiz stratejisi’’  finans sistemindeki faizci sömürü çarkının devam etmesi içindir.

Toplam kobi kredilerinin; mikro işletmelere kullandırılan krediler 174 milyar 426 milyon,(takipteki kredileri 12.583),  küçük işletmelere kullandırılan krediler 199 milyar 316milyon (takipdeki kredileri 13.169),  Orta büyüklükteki 248 milyar 7 milyon(takipteki kredileri 14.414) milyondur.

Toplam kobilere kullandırılan krediler; 621 milyar 749 milyondur. Takipteki ödenemeyen krediler de 40 milyar 162 milyondur. Şimdi bu sınırlama getirilen 20 milyar kredi tekrar nereye gidecek? Bankadan yakasını kurtarmak için elbette takibe düşmüş kredi borçlarına gidecek. Faizci banka düzeni hükumet üzerinden sözde kobilere destek veriyor. Bir gerçek var ki oda şudur;  bankaların verdiği sanal krediler rehin aldığı kobilerin işletmelerinin çalışmasına imkan verip, istihdam oluşturacak yatırıma gitmeyecek. Bu yeni krediler yine faiz ödemelerine gidecektir.

 Bu sürec Borca Dayalı Para Sistemidir.  Sanal bir borçlandırmayla reel sektörü köle gibi çalıştırmaktır. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Sistemin değiştirilmesi her ne pahasına olursa olsun şarttır.

Şimdi Hükumetimize önerimiz;

Durmak yok yola devam dedik ama faizde durduk. Oysa milli irade; devletle halk arasına girmiş bu finans sistemini değişmek zorundadır. Değiştiremiyorsanız, gerekçe gösterilen bazı dengelerden ötürü ürkek davranılıyorsa, paralel olarak önerisinde bulunduğumuz yeni  finans modelinin kurulması şarttır. Bu, hükumetimizin alması gereken çok stratejik bir karardır. Hükumetimiz milletin yakasını bu faiz düzeninden kurtarmak zorundadır. Bu konuda bütün millet hükumetimizin yanında olacağından şüphe yoktur.

2019’da beklenilen  küresel finans sisteminin hamleleri, mutlak manada mevcut içerideki finans düzeneği ile de ülkemizde yapılacaktır.  Hükumetimiz çok uyanık olmak zorundadır. Asla bu sürekli borcu borçla çevirme anlayışı ile  çözüm oluşturamayız. Yeni bir  faizsiz para kredi sistemi ile, milli iradenin düzenleme ve denetleme yetkisi ile para kredi sistemi faizsiz para üretimi şeklinde yasal korunaklı hale getirilmesi şarttır.

Selam ve dua ile…

Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.