islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
19,1750
EURO
20,7916
ALTIN
1.214,64
BIST
4.812,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
18°C
İstanbul
18°C
Çok Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
19°C
Salı Hafif Yağmurlu
9°C
Çarşamba Az Bulutlu
11°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
11°C

Narkozbank

Narkozbank
19.11.2018
A+
A-
Türkiye’de piyasa hakimiyetinin % 5 üstüne çıkamayan İslami faizsiz bankalar var. Tabi İslami kurallara göre bankacılık yaptıklarını kendileri ifade ediyor.

Bunu güçlendirmek içinde çok iyi danışmanlık ücretleri ödedikleri tanınmış kişilerle de destek alıyorlar. Bu fetvaları verenlerin mevcut ekonomik düzeneğin teknik işleyişi açısından yetersizliğine bakılmıyor. Önemli olan halk tarafından bilinen ve kitlelerin güvenini kazanmış bir kişimi.

Onlara anlatılan işlem kısmı ile  anlatılmayan arasında da ayrıca farklar olup ‘’ biz önümüze gelene göre fetva veriyoruz’’ diyerek işin içinden sıyrılmaya çalışıyorlar.

Türkiye’de faizin meşrulaşması, tabana yayılması gibi büyük bir  sistematik organizasyonun içinde İslami faizsiz bankalar görevlendirilmiştir. %99 Müslüman halk bunların faizsiz olduğuna inansaydı % 5 gibi bir  oranda mı kalırlardı? Elbette hayır.

Faize karşı hassasiyetin kırılması, sulandırılması, halkta faizin aleyhinde  kitlesel tepkiler oluşmasının önünde % 5 bir tampon,  faize  alıştırma, bir mayalamadır.

Prof.Dr. Mete Gündoğan’ın  ‘’Para [email protected] Gibi’’ kitabından Narkozbank’ın bir  örneğini aktaralım ‘’İslami bankacılık denilen kurumsal yapıların bir narkozlu uygulamasını açığa çıkaralım. Bunlar şeytani bir planla ribayı yani faiz yasağını aşmaya çalışıyorlar. Faizsiz diye dikkatsiz Müslümanlara taktim ettikleri  işlemler aslında gizlenmiş faiz işlemleridir.

Örneğin, Müslümanlara taktim ettikleri yanlış işlemlerden biri kasten murabaha diye tanımladıkları bir işlemdir.

Peki nedir o işlem?

Banka nakit vererek aldığı bir malı müşterisine kârı ile birlikte tekrar satmaktadır. Bu iş taktimde gayet  normal bir ticaret gibi görünür. Banka müşterisi ile yeni fiyatta anlaştığı için bunu helal bir ticaret  olarak nitelendirmektedir.

Şimdi biraz daha detaylı bakalım. Diyelim ki safi bey bir araba satın almak istiyor. Ancak yeterince parası yok. Faize hiç bulaşmak istemiyor. Onun için islami olduğu iddiasında bulunan bir banka olan Narkozbank’a gitti. Narkozbank Safi Bey’e satmak için piyasadan 15 bin liraya bir araba satın aldı. Satın aldığı bu arabayı Safi Bey’e vadili olarak 30 bin liraya sattı. Pazar fiyatını açıkça ihlal  etmiş oluyor.

Peki alıcı Pazar fiyatı 15 bin lira olan bir arabaya neden 30 bin lira versin?

Eğer alıcının Pazar fiyatlarından haberi yoksa satıcı onu aldatıyor demektir. Bu işlem ribadır faizdir. Aldatma vardır. Pazar fiyatlarını bilmeyen birini kandırmak faizdir. Eğer alıcı Pazar  fiyatını bilmesine rağmen yinede 30 bin lira veriyorsa onun aklından zoru var demektir. Aklından zoru olana satış yapılmaz.

Şimdi bir banka aynı pazardan bir aracı 15 bin liraya alıpda yine aynı pazarda 30 bin liraya satıyorsa bunun tek bir açıklaması vardır oda  ödemenin zamana yayılarak yapılmasıdır. Yani yaptığı fiyat artışı ile zamanı fiyatlandırmış oluyor. Zamanın fiyatlandırılması faizdir. Para zamanla artıyor. Yada para parayı doğuruyor. Paradan para kazanılıyor. Bu işlemin adına NARKOZBANK ne derse desin, yapılan işlem faizdir.

Müslümanlara bu işlerin helal olduğunu söyleyenler Allah’tan korkmalı onları aldatmamalıdırlar. Başkalarını kandıranlar iki kat azaptan korkmalıdırlar. Araf süresi 7. Ayette Allah şöyle der:

‘’Sizden önce gelip geçmiş cin ve insan toplulukları ile birlikte ateşe girin. Her topluluk yoldaşına lanet eder. Nihayet hepsi orada toplandığı zaman peşlerinden gidenler, kendilerine öncülük edenler için,’Ey Rabbimiz!Şunlar bizi saptırdılar. Onlara bir kat daha ateş azabı ver’ derler. Allah der ki; her biriniz için bir kat daha fazla azap vardır. Fakat bilmiyorsunuz.’’

Narkozbank’ın yaptığı bu satışın helal olduğunu ve risk taşıdığını savunanların hiç biri islami açıklaması olamaz. Satışı yapanlar riski azaltmak için ellerinden geleni zaten yapmaktadırlar. Bu satışı yapanlar zaten yeterince rehin almaktadırlar. Eğer alıcı ödemede zorluk çekerse yada ödemezse, rehin alınan mal  satıcının zararını karşılayacak durumdadır. Narkozbank’ın satışta yaptığı artış faizdir.’’

Verdiğimiz bu örnekte sözde islami ama gerçekte Narkozbank olan bankalar reel satış yapmazlar. Gerçek satıcı konumunda olmazlar. Çünkü vergi mükellefiyeti bir maliyet getirir. Gerçek manada kreditördürler. Mal üzerinden kredi verir vade farkı adı ile faizi talep ederler.

Selam ve dua ile…

Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.