Arap Birliği: Lübnan Krizini Biz Bitiririz

Arap Birliği, Perşembe günü Lübnanlı liderlere, ülkenin siyasi ve ekonomik krizinden çıkmasına yardım etmeye hazır olduğunu söyledi. Birlik genel sekreter yardımcısı Hüssam Zeki, Cumhurbaşkanı Mişel Aun,  Meclis Başkanı Nabih Berri ve geçici başbakan Saad Hariri ile yaptığı görüşme sonrasında Lübnan’la dayanışma mesajını verdi.

Birlik temsilcisinin bu yorumları, hükümetin verimsizliği konusundaki yaygın protestolar ve Lübnan liderleri arasındaki yolsuzluğun 43. gününe girmesi üzerine geldi. Zeki, Lübnan’ı “Arap sisteminde önemli bir kurucu ülke” olarak nitelendirdi ve ülkedeki gelişmelerin “bazıları bölgesel olmak üzere her zaman yan etkileri olacağı için bütün Arapları ilgilendirdiğini” söyledi.

Ancak, “en büyük yükünün Lübnanlıların kendilerine ait olduğunu ve dışarıdan sadece krizlere çözüm önerisi olabileceği” konusunda ülke yetkililerini uyardı. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun daha öncesinde zengin Arap ülkelerinin ülkedeki Suriyeli mülteciler konusunda destek göstermediklerini belirtmişti. 

Mirat Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir