Darbeci general Sisi Abiy Ahmed Etiyopyasına karşı Cibuti’den destek istedi

Mirat Haber Ajansı

Mısır Cumhurbaşkanı darbeci general Sisi Perşembe günü, küçük ama stratejik Afrika ülkesi Cibuti’ye bir resmi ziyaret amacıyla ülkenin başkentine gitti. Sisi, yeni seçilen Cibuti mevkidaşı İsmail Ömer Gülle ile görüştü ve Nil üzerindeki Etiyopya rönesans barajı da dahil olmak üzere ikili ve bölgesel konuları tartıştı. Sisi, Cibuti’de düzenlediği basın toplantısında, Mısır’ın, iki aşağı havza ülkesinin çıkarlarını ve haklarını göz ardı eden tek taraflı tedbirler yoluyla dayatma girişimini reddettiğini vurguladı.

In Detail: What Sisi Did in Djibouti?

Mısır ve Cibuti, Kızıldeniz’in güvenliğiyle ilgili konularda işbirliğini yoğunlaştırma kararı aldı. Cibuti yerel medyasına göre, geçtiğimiz günlerde beşinci dönem cumhurbaşkanı seçilen İsmail Ömer Gülle, ülkesinde Mısırlı özel yatırımlar yapılması konusundaki istekliliğini dile getirdi. 

Uzmanlar Afrika Boynuzu bölgesindeki mevcut siyasi durum göz önüne alındığında Mısır cumhurbaşkanının Cibuti ziyaretinin önemli olduğuna inanıyor. Kahire, yeni bir ittifak kurmak için kısa süre önce Afrika Boynuzu ve Doğu Afrika bölgesinde stratejik ve diplomatik ilişkiler geliştirmeye başladı. Kahire ayrıca dün Kenya ile bir savunma anlaşması imzaladı ve yakın komşusu Sudan ile baraj projesine ilişkin Etiyopya’nın sert duruşuna karşı müttefikleri güçlendirmek amacıyla ilişki kurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here