islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
18,8131
EURO
20,4387
ALTIN
1.166,13
BIST
4.976,55
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
7°C
İstanbul
7°C
Az Bulutlu
Çarşamba Açık
10°C
Perşembe Çok Bulutlu
7°C
Cuma Hafif Yağmurlu
7°C
Cumartesi Çok Bulutlu
3°C

Depremden Korunmanın Manevi Yolları

Depremden Korunmanın Manevi Yolları

Dolu silah tetiğe basılmadıkça patlamayacağı gibi ilahi irade devreye girmedikçe fay hatları harekete geçmez. Yaratanını bilgisi ve onayı dışında hiçbir oluşum gerçekleşmez. İslâm’da ve bilimde tesadüfe yer yoktur.

Evet bütün önlemleri alalım. Sağlam zeminler üzerinde güçlü binalar yapalım. Ama yetmez. Bizim için doğal olayların nasıl olduğundan çok niçin olduğu önemlidir. Doğal afetlerin asıl sebepleri olan Allah’a ortak koşma, sosyal adaletsizlik ve zulümler giderilmeden bildiğimiz bütün önlemleri alsak korunabilecek miyiz? Ekseni etrafında saatte 1670 kilometre hızla dönen dünyamızda kasırgalar, hortumlar, seller, volkanik patlamalar daha şiddetli ölçülerde gelirse ne halt edebiliriz?

Bu sebeple ilgililer maddi önlemleri alsınlar ve aldırsınlar, yükümlü insanlar olarak da bizler almamız gereke tedbirlere baş vurmalıyız. Bir taraftan doğal afetleri önlemeye ve zararlarını gidermeye çalışırken, diğer taraftan doğal afetleri manevî uyanışa ve yardımlaşma gibi  hayırlara vesile kılmalıyız. Şimdi almamız gereken manevî önlemlere   bakalım:

  1. Allah’a İmanımızı Pekiştirmeliyiz :

Bütün varlıkları ve yaşam kanunlarını yaratan Allah’a imanımızı pekiştirmeliyiz. Mikro ve makro alemlerde O’nun bilgisi ve onayı dışında hiçbir oluşum gerçekleşemez Tesadüf yoktur. Koyduğu yasalara göre yaratan, yaşatan, hayatı programlayan ve her türlü kanunları koymaya yetkili olan odur:

“Göklerin, yerin ve içindeki tüm varlıkların mülkü/yönetimi Onundur. O her şeyi planlayıp yaratmaya güç yetirendir. (Mâide 5/126)

“… Kim Allah’a inanıp güvenirse Allah ona yeter…” (Talak 65/3)

  • Günahlarımıza Tövbe Etmeliyiz:

Allah’a ortak koşma, zulüm, fakirlere duyarsızlık, faiz ve zina gibi günahlarımız bırakarak Rabbimize dönmeliyiz. Çünkü bu günahlar doğal afetlere de sebeptir:

“ (Hûd Peygamber şöyle demişti;) Ey kavmim! Haydi artık günahlarınız için Rabbinizden bağışlanma dileyin. Sonra da tövbe ve pişmanlık içinde O’na yönelin ki size gökten bolca bereketli yağmurlar yağdırsın, gücünüze güç katsın. Suçlular olarak (Rabbinizden) yüz çevirmeyin.” (Hûd Sûresi 52:

  • İhsanı, Adalet ve Merhameti Artırmalıyız :

 Ana baba, akraba komşu ve arkadaşlara ihsanı /sevgi, saygı ve yardımları artırmalıyız. (Nisa 36)

Zalimleşmedikleri sürece inançları ne olursa olsun insanlara adalet ve merhamet, maddî ve manevî yardım anlamına sadakaları çoğaltmalıyız. (Mümtahine 8,9) Bütün bu ihsan ve sadaka türleri sosyal çöküntüler gibi doğal afetleri de önleyicidir. Bu konuda pek çok âyet ve hadisler vardır. Bunları sohbetlerimiz ve yazılarımızda işliyoruz.

  • Sürekli Dua:

Dünya ve âhiret hayatımız için her zaman dua etmeliyiz ama afetler döneminde daha bir yürekten dualar etmeliyiz:

“Onlara zorlu azabımız geldiği zaman yalvarmaları gerekmez miydi? Ama onların kalpleri katılaştı ve şeytan onlara yapmakta olduklarını çekici (süslü) gösterdi.” ( Enam 43)

Burada konuyu bitirmeden önemli iki önemli noktaya daha açıklık getirelim.

 Beşeri Sistem Depremleri Daha da Şiddetlidir

Afetler yalnızca doğal olanlardan ibaret değildir. Allah’ı ve Onun Kur’ânî ve tabii yasalarını unutan insanlık, sebeplerini anlayamıyor ise de önleyemediği doğal afetler karşısında geçici tedbirler alabiliyor Ama asıl büyük afetlere duyarsız. Kendisinin dünyasını sömüren ve ebedi hayatını mahvedecek olan beşeri sistemlerin azgınlığının farkında değildir. Allah’ı ve yasalarını dışlayan eğitim sisteminden, faize ve sömürüye dayalı ekonomiden, suç ile ceza arasında denge kuramayan hukuk düzeninden, hulâsa hayatı konumlandırıp amaçlandıramayan materyalist ve deist düzenlerden daha büyük hortum kasırga, sel ve deprem olabilir mi?

Tam burada bilge bir insanımızın tesbitlerine yer verelim:

Mademki insanlık Allah’ı ve onun Kur’âni yasalarını dışladı, tarihi bazı ümmetlerin bulduğu gibi belasını bulacak. Aslında bulmaya başladı da farkında değil.

Doğal Afetler Masumlara da Gelir

Tabii ve sosyal afetler günahlarımız sebebiyle gelebileceği gibi ilahi deneme gereği doğrudan ve uyarı niteliğinde de gelebilir. Günahlarla mücadele etmeyen müminlere de gelir. Ne var ki doğal afetlerle can verenler ve mağduriyet yaşayanlar, ahiret hayatlarında mükâfatlarını alırlar.

Rabbim cümlemizi hayata mümince bakmaya ve yaşamaya çalışanlardan kılsın.

Ali Rıza DEMİRCAN

Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.