DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, Covid-19 salgınının 2022 yılının başlarında biteceğini iddia etti

Covid-19 Hans Kluge Avrupa Bölge Direktörü DSÖ

Mirat Haber Ajansı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, Danimarka televizyonu DR’ye açıklamalarda bulunması sırasında 2021 yılının da Korona (Covid-19) yılı olacağını, ancak 2020 yılına göre daha yönetilebilir olacağını vurguladı. Anadolu Ajansının Danimarka televizyonundan naklettiği şekilde Dr. Kluge, en kötü senaryonun geride kaldığını, Covid-19’la ilgili ilk yayılmaya başladığı 2020 yılına göre hakkında daha fazla bilgiye sahip olunduğunu belirtti. Covid-19 salgınında yaşanan gelişmeleri hiç kimsenin önceden bilemeyeceğini vurgulayan ve kendi tahminini açıklayan Kluge, 2022’nin başında salgının sona ereceğini düşündüğünü belirtti. Kluge, pandeminin devam edecek, ancak kısıtlamaların kalkabileceği inancını paylaştı.

Mutasyonların olması normal

Covid-19’un mutasyona uğramasını da değerlendiren Kluge, mutasyonların normal olduğunu ve virüsün bulaştığı kişiye uyum sağlamaya çalıştığını ancak mutasyonların hızlı yayılmasının kendilerini endişelendirdiğini anlattı. Kluge, Covid-19’un mutasyona uğramış daha hızlı yayılan türlerinin hızından dolayı Covid-19’a karşı geliştirilen aşıların ne kadar efektif olduğunu çok sıkı takip ettiklerini, gerek görülmesi halinde aşıların yeni mutasyonlara göre düzenlenebileceğini ve mutasyonlar için temelden aşı üretmeye gerek olmadığını söyledi. Mutasyonların virüsü kontrolden çıkarmayacağının altını çizen Kluge, ancak sağlık sistemleri baskı altında olan ülkelerdeki sağlık sisteminin, daha fazla baskı altında olabileceğini, bu yüzden mutasyonları çok ciddiye aldıklarını kaydetti.

En büyük sorunun ise aşı olanların, aşı olmayanlarla aynı ortamlarda bir araya geldiğinde yaşanacağına dikkati çeken Kluge, zaman çizelgesinin çok önemli bir faktör olduğunun altını çizdi. Kluge, hızlı davranmanın en iyi yöntem olduğunu, her şeyin tempoya bağlı olduğunu, hının can kurtarıp ekonomiyi koruyup sonunda mutasyonları frenleyeceğini bildirdi. Konuşmasında düşüncelerinin iyimser olduğunu kendisi de kabul etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here