Endonezya’nın denizaltısındaki, 53 mürettebatın hepsi ölmüş

Endonezya donanması hafta sonu yaptığı açıklamada, Endonezya askeri denizaltısının battığını söylemişti.

Mirat Haber Ajansı

Endonezya askeri şefi dün, Endonezya’nın batık denizaltısındaki 53 mürettebatın tamamının öldüğünü ve geminin enkazının bulunduğunu açıkladı. Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Hadi Tjahjanto, arama ekiplerinin KRI Nanggala 402 denizaltısının arka dikey dümen, çapalar ve basınç gövdesinin dışı gibi parçaları olduğu onaylanan görsel görüntüler aldığını belirtti. Ordu, arama ekipleri tarafından bulunan, bir denizaltı kaçış giysisi olduğunu açıkladı. Donanma komutanı Amiral Yudo Margono, elbisenin normalde bir acil durum kutusunda saklanacağını belirtti. Birisinin belki de elbiseyi kutudan çıkardığını, ancak giymeyi başaramadığını öne sürdü.

KRI Nanggala 402 aramasına en az 25 Endonezya gemisi katıldı. Diğer ülkelerden gelen gemiler de gönderildi. Bunlar arasında, dün erken saatlerde gelen Singapur MV Swift Rescue da var. Adm Margono, MV Swift Rescue’nun Uzaktan Kumandalı Sualtı Aracının (ROV) sabah 7’de konuşlandırıldığını söyledi. Saat 9 civarında, denizaltının 850 m derinlikte görsel görüntülerini elde etti. KRI Nanggala üç parçaya bölünmüştür, geminin gövdesi, geminin arka tarafı ve ana parçaların tümü, ana parça çatlak olarak ayrıldığını belirtti.

Batmanın sebebi için soruşturmalar sürüyor, ancak donanma şefi gazetecilere verdiği demeçte, denizaltı suya daldığında doğru prosedürlerin uygulandığını söyleyerek insan hatasını dışladığını açıkladı. Denizaltının kaldırılması için bir girişimde bulunulacak, ancak böyle bir operasyonun nadir olması nedeniyle, ordunun bunu nasıl yapacağını henüz belirlemediğini ifade etti.

Endonezya donanması Cumartesi günü yaptığı açıklamada, 53 kişiyle Bali açıklarında kaybolan Endonezya askeri denizaltısının battığını açıklamıştı. Donanma genelkurmay başkanı, denizaltının parçalarının ve seccadelerin de dahil olduğu enkazın kaybolduğu yerin yakınında bulunduğunu da eklenmişti. Bir tarama, denizaltıyı 850 m (2,800 ft) derinlikte, hayatta kalma sınırının çok ötesinde tespit etti. Sadece üç gün yetecek kadar oksijen taşıyordu. KRI Nanggala, bir torpido tatbikatı sırasında dalış izni talep ettikten sonra ortadan kayboldu. Alman yapımı gemi 40 yaşın üzerindeydi ancak 2012’de bir onarımdan geçmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here