İngiltere’de Hint Virüsü endişesi

Mirat Haber Ajansı

Korona pandemisinde en dramatik durumların yaşandığı Birleşik Krallık’ta aşırı yüksek vakaların ardından sayıların geçici sürü bağışıklığı, kapanma ve aşılama ile bir süre düşmesinden sonra yine yükselişe geçti. Aşının etkisinin beklenen ölçüde olmamasının yerkilileri endişeye ittiği kaydedilen İngiltere’de, yakın bağlarının olduğu Hindistan’dan gelen ve Sars-CoV-2 B.1.617.2 olarak adlandırılan virüs varyantının yayılması da korku vermekte.

Hint varyantı B.1.617.2, diğer varyantlardan daha tehlikeli olduğu gibi insan vücudunun normal bağışıklık engellerinin pek çoğundan kaçabiliyor. Ada ülkesinin 60 milyon nüfusunda yayılıp İngiltere’den yayılan İngiliz varyantı ile birleşip genetik materyalleri karıştığında ortaya çıkabilecek virüsün daha da tehlikeli olabileceği sadece ülkede değil bütün dünyada teyakkuza geçilmesine neden oluyor.

İngiltere’de ağırlıkla Astra Zeneca aşısı yapılmakta ancak bu aşı da diğerleri gibi sınırlı bir etkide, uzun süre bağışıklık sağlamıyor ve ölümcül de olmak üzere kan pıhtılaşması dahil yan etkileri bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here