islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazartesi Açık
30°C
Salı Az Bulutlu
30°C
Çarşamba Az Bulutlu
30°C
Perşembe Az Bulutlu
29°C

İSLAM KADINI İSLAMÎ ÇİZGİDE AYAĞA KALKMALIDIR

İSLAM KADINI İSLAMÎ ÇİZGİDE AYAĞA KALKMALIDIR

Örtünmenin Amacı, Kadını Özgürleştirmektir

Örtünmede amaç, yaratılış sebebimiz olan ibâde­ti, giysiye ilişkin ilahi  emirleri yerine getirerek de yapmaktır. Böylece Rabbimizin egemenliği önünde eğilmek, Cennetlerine girebilmektir. Bu ana gaye çizgisinde içgüdüleri aklın ve İslâm’ın kontrolüne alarak özgün bir şahsiyet oluşturmak, aileyi koruyarak genel ahlâka katkı sunmaktır. Kadını özgürleştirmektir.

Kadını Toplum Hayatından Dışlamak, Allah’ın İradesine Karşı Çıkmaktır

Kadınların rûhî ve bedenî duyarlılığı sebebiyle ilgi duymadıkları alanlar vardır. Ama Kur’ân ve Sünnet yasalarıyla erkeklere açık, fakat kadınlara kapalı alanlar yoktur. İstisnalar da pek azdır. Erkeklerin yükümlü kılındığı îman, namaz, zekât ve hac gibi görevlerle, içki, kumar ve zinâ gibi yasaklarla onlar da yükümlüdür.

Erkekler gibi onların da eşlerini seçme, yargı kararıyla boşan­ma ve ekonomik görevleriyle uyumlu mîras alma hakları vardır.

On­ların da üretime katılma, ticaret yapma, siyasî ve hukûkî yönden ken­dilerini ve diğer Müslümanları temsil ve onlar adına tasarrufta bu­lunma hakları, gereğinde savaşlara katılma görevleri vardır.

Hz. Peygamberin uygulamalarına aykırılıkla kadınların İslâmî kurallara bağlı olarak yapabilecekleri sosyal atılımları bir tarafa, Cuma ve Bayram namazlarına katılımlarını bile engelleyen yakla­şımlar, İslâm’ı değil sahiplerini bağlar.

İnsanı en güzel kıvamda erkek ve kadın olarak yaratan ve onlara müşterek görevler yükleyen Allah’ın ve bütün insanlara gönderdiği Elçisinin kadınlar aleyhine ayırım yapması mümkün müdür?

İslam ve de Laiklik Adına Kadını Kısıtlamak

İslâm’ın kadınlar için ev merkezli ve siyasal atılımlar dahil sosyal aktiviteli bir toplum hayatını önerdiği söylenebilir. Bu öneri düşünebilen insanlığın büyük bedeller ödeyerek doğruluğunu kavrayabildiği bir hakikattir.

Birilerinin İslâm adına, diğerlerinin de laiklik adına haklarını ve hürriyetlerini kısıtladığı İslâm kadını, İslâmî çizgiden ödün vermeden ayağa kalkmaya çalışmalıdır.

Ali Rıza Demircan

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.