Kur’an hizmeti

İlhan ORAL

Kur’an hizmeti nasıl bir hizmettir? Aslında Kur’an hizmeti çok huzurlu, çok emek ve fedakârlık isteyen, uzun soluklu ciddi ve bir o kadar da geniş tabanlı büyük davanın mücadelesidir. Kur’an’ın ilk ayeti “Elhamdulillahi Rabbilâleminden son ayeti “minel’cinneti vennasa” kadar altı bin küsur ayete varıncaya kadar her ayet ilâhî birer emanettir.

Bu ilâhî emanet Kur’an hakkında en net açıklamayı, Onu gönderen Âlîm ve Hakîm Allah Teâlâ yapar. Birçok ayet yanında önemine binaen burada iki ayet ilgimizi çekmektedir; Vaktiyle Allah, kendilerine kitap verilenlerden (âlimlerden) şöyle teminat almıştır: “Celâlim hakkı için, kitabı, muhakkak insanlara açıklayıp anlatacaksınız, onu gizlemeyeceksiniz.” Onlar ise o söz ve teminatı sırtlarının arkasına attılar. Böylece karşılığında biraz para aldılar. Bu ne kötü alış veriştir! O ettikleri fenalıklara sevinen ve yapmadıkları şeyde Kitabın gereğini yapmamalarına rağmen övülmeyi seven kimseleri sakın azaptan kurtulmuş sanma. Onlar için çok acıklı azap vardır. (Âli İmran:3/187,188) Şimdi bu iki ayete gerçekten çok dikkat edelim.

Cenabı Hak, sorumlulara hitap ediyor. “Kitabı, muhakkak insanlara açıklayıp anlatacaksınız.” Kitap yani Kur’an, insanlara gönderilmiştir ve onlara açıklanacaktır. Bu açıklama Allah’ın emridir ve ayni zamanda kullarının hakkıdır. Bu emir ve hakka riayet etmeyenler için çok ağır açıklamalar vardır. Rabbimiz, onlara la’net edeceğini ve la’net etme yetkisi olan her şeyin de la’net edeceğini haber veriyor. Kur’an’ı açıklama görevlerini ihmal etmelerini yasaklıyor. Bu yasağı kulak ardı edenlerin psikolojik basitliklerini ve kendilerine acı azap edileceklerini hatırlatır. Evet, bunlara maruz kalmadan her kes toparlanmalıdır.

Her şeyden önce Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin buyurduğu; Kolaylaştırın, zorlaştırmayın, müjdeleyin, nefret ettirmeyin, ilkeleri ile öğretim ve eğitimini yapacağız. Kur’an’ın alt yapı değerlerini öğreneceğiz. Peşinden iman, aşk, heyecan ve yüksek irade ile insanlara Kur’an’ın açıklamasını yapacağız. Açıklama ile beraber ahkâmını yaşamakla Onun hakkını vereceğiz. Çünkü Kur’an, dünya üzerinde mevcut kitapların en sağlamı, en doğrusu, en kalitelisi, en etkileyicisi ve en kıvamında olanıdır.

O değişmemiş, değişmeyecek bir kitaptır. Bu Kitap, inanmış, âdil, dürüst, ehliyet ve liyakat sahibi kadrolar işbirliği ile verilen hizmetlerle hakkı ifa edilecek muhteşem bir Kitaptır. İşte, esas işin sırrı burada ortaya çıkar. Kur’an gibi doyumu olmayan nimetin yolunda, olumsuz engeller de vardır. Aklını kullanan, kalbini dinleyen, gözünü açıp Onun nuranî atmosferini görebilen gönüllü insan bu işi başarmakta hiç zorluk çekmez. Kur’an’ın her alanda kolay olduğu bizzat Allah Teâlâ’nın beyanıdır. Rabbimiz, Kamer suresinde ve benzeri sure ve ayetlerle Kur’an’ın konu ile ilgili beyanlarını dile getirir, Andolsun ki, biz Kur’an’ı, zikir (ibret alıp hayatın her alanını düzenleyip onurlu yaşamaları) için kolaylaştırdık. Düşünüp bundan ibret alan var mı? (Kamer: 54/17, 22, 32, 40) 

Biz yıllar önce başta TİYEMDER’in o zaman ki Başkanı Selahaddin Yazıcı ve yönetimine Kur’an’ın kolaylığı hakkında bilgi verdik. Bu büyük hizmete hep beraberce gönül verdik. Yedi sene sürecinde yaz kursları düzenledik. Yalnızca Marmara İlâhiyat Fakültesi nezaretinde on binin üzerinde insanımıza kolay yöntemle Kur’an okumayı öğrettik. Yalnız Kur’an öğretmekle yetinmedik. Çok önemli bir hizmeti de beraberinde ifâ etmeye çalıştık. Kur’an’ın tebliğ ve tebyîn emirlerini özenle insanlarımızın hizmetine sunduk.

Kur’an insanı hakka çağırır. Fakat insanın elinden tutup kendine çekmez. Ancak kendine yaklaşanı sımsıcacık bir karşılama ile bağrına basar. Bundan sonra insan bir ömür boyu Onun sıcaklığının zevkinden doyamaz. Bunu ancak Kur’an hizmeti ile kazanmak mümkündür. Eğer Kur’an’ı biz sahiplenirsek Kur’an’ı gönderen de bizi sahiplenecektir. Müminler ancak o kimselerdir ki, Allah’a ve Peygamberine iman edenler; sonra şüpheye düşmeyenler ve Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla savaşanlardır. İşte böyle kimseler, imanlarında sadık olanlardır. (Hucurat:49/15) Rabbimiz! Bizleri de o sadık olanlardan eyle!

Şimdi de bu Kitabı, Rabbimizin izni ile sosyal medyada vermeye çalışacağız. Her kesin hizmete katılımı yeni bir heyecan olacaktır.

Esselamu aleykum       

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here