Kuveyt, Mason sembollü ticari markayı tescil etmeyi reddetti

Mirat Haber Ajansı

Yerel basında dün çıkan haberlere göre Kuveyt Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Masonik semboller kullanan bir ticari markayı tescil etmeyi reddetti. Bakanlıktaki ticari markaların sorumlusu Rashid Awihan, genel ahlakı ihlal eden, etik kuralları çiğneyen, İslam dinini veya başka herhangi bir dini bozan veya ulusal birliği zayıflatan hakaretlerin tescil edilmesine izin verilmediğini söyledi.

Awihan, ülkede her ay 1.000 ile 12.000 arasında ticari markanın tescil edildiğini belirtti. Bakan ayrıca, bakanlığın 200.000’den fazla tescilli ticari markası olduğunu da kaydetti. Yeni bir markanın tescilinin 60 gün kadar sürdüğünü söyledi. Marka aleyhine herhangi bir itirazda bulunulmazsa, onu koruma hakkına sahip olan sahibinin bireysel mülkü oluyor.

Masonlar dünya tarihinde uzun süredir Müslüman alemde de son birkaç yüzyıldır etkide bulunmuş bir gizli örgüt. Türkiye’de Türk Yükseltme Cemiyeti adıyla kaydolan Masonların locaları, mahfilleri, tapınakları bulunmakta ve yurt dışından 33. Dereceye kadar üye düzeyleri yer almakta. Ülkemizde de pek çok yönetici ve develet adamı Mason localarına kayıt olmuştu. Çoğu zaman dini yönden sakıncalı, ulual yönden de kökü dışarıda örgüt suçlaması almakta olan Masonların simgeleri de yaygın olarak kullanılmakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here