Lübnanlılar Surıye’ye Akın Akın

Mirat Haber Ajansı

Suriyeli rejime bağlı sınır güvenlik yetkilileri, savaş nedeniyle parçalanan ülkeye giren Lübnan vatandaşlarının sayısında ani bir artış olduğunu bildirdi. Örnek olarak geçen yılın son günleri 30 ve 31 Aralık’ta sınır kontrollerinden geçen 26.500 kişiden en az 11.000’inin Lübnan vatandaşı olduğu ifade edildi.

Suriye’deki çatışmanın başlamasından bu yana, ülkeye gelen Lübnanlı ziyaretçi sayılarında önemli ölçüde düşüş yaşanmıştı. Sınırı kullananların çoğunluğu Suriyeli işçiler, tüccarlar, yabancı yardım çalışanları ve diplomatlardı. Lübnan vatandaşları Suriye’ye hemen hiç geçmiyorlardı.

Ancak Suriye ile El-Masnaa sınırından bir gümrük yetkilisi, 30 ve 31 Aralık’ta Suriye topraklarına giren Lübnanlıların en az 11.000 kişi olduğunu ve belki de bu rakamın bundan daha da büyük oldupunu ifade etti.

Lübnanlıların Suriye’ye girişinin nedeni olarak gıda ve ev ürünleri için daha düşük fiyatların bulunması ve sağlık maliyetlerinin daha düşük olması gösteriliyor. 

Lübnan’daki ekonomik kriz nedeniyle, baskı altındaki vatandaşlar ev eşyalarını stoklamak için Suriye’deki ucuz pazarlara gidiyor şeklinde yorumlar da yapılmakta.

Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here