Mısır, GERD müzakerelerinin son turunun, son şans olduğunu söyledi

Mısır Sudan Etiyopya baraj sorunu görsel mirat haber

Etiyopya ve Sudan arasında devam eden Rönesans Barajı üzerinde anlaşmaya varamayınca, Mısır’ın arabuluculuğunda görüşmeler sürüyordu. GERD müzakereleri öncesi Mısır, iki ülkeye son şans verdi.

Mirat Haber Ajansı

Mısır yaptığı açıklamada, Mısır, Sudan ve Etiyopya arasında Büyük Etiyopya Rönesans Barajı üzerinden yapılan son görüşmenin, müzakereleri üst üste ikinci yıl dolmadan yeniden başlatmak için son şans olabileceğini açıkladı. Toplantı dün Kinşasa’da sona erdi. Etiyopya’nın Mavi Nil üzerinde inşa ettiği dev baraj üzerinde anlaşmaya varma girişimleri çıkmaza girdi. Etiyopya, barajın ekonomik kalkınmanın ve elektrik üretiminin anahtarı olduğunu belirtiyor. Mısır, Nil suyunu tehlikeye atacağından korkuyor. Sudan, barajın güvenliği ve kendi barajlarından ve su istasyonlarından su akışını düzenlemekten endişe duyuyor. Etiyopya, hem Sudan hem de Mısır’ın karşı çıktığı bir hamle, bu yaz mevsimsel yağmurların başlamasıyla birlikte dev hidroelektrik barajının arkasındaki rezervuarı tekrar dolduracağını ifade etti.

Geçen hafta Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi, Mısır’ın su kaynağının barajdan etkilenmesi durumunda bölgede akıl almaz bir istikrarsızlık olacağını belirtti. Sudan şu anda Etiyopya ile verimli El Faşka bölgesi konusunda gergin bir sınır anlaşmazlığı içinde ve Cumartesi günü Mısır ile ortak askeri tatbikatları tamamladı. Sudan, ayrı bir açıklamada, Etiyopya’nın Nil suyunun dağıtımı konusundaki tartışmaları yeniden başlatmaya çalışarak müzakerelerde çıtayı yükselttiğini ifade etti. Afrika Birliği, şimdiye kadar başarısız olan müzakerelerde arabulucuydu. Mart ayında Sudan, BAE’nin hem baraj görüşmelerine hem de sınır anlaşmazlığına arabuluculuk yapma girişimini memnuniyetle karşıladı, ancak son zamanlarda Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin arabulucu olarak dahil edilmesi çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here