Özbek, Tacik ve Kırgız valiler Ferghana Vadisi’nde forum düzenliyor

Özbekistan’ın doğu Ferghana Eyaleti valisi, ekonomik işbirliği konulu görüşmeler için komşu illerin Tacik ve Kırgız valileri ile bir araya geldi.

Mirat Haber Ajansı

23 Nisan’da Orta Asya’da, görünüşe göre daha önce hiç yapılmamış bir toplantı gerçekleşti. Özbekistan’ın doğu Ferghana Eyaleti valisi, ekonomik işbirliği konulu görüşmeler için komşu illerin Tacik ve Kırgız valileri ile bir araya geldi. Hayrullo Bozorov’un Ferghana kentinde ev sahipliğini yaptığı toplantıya Tacikistan’ın Sughd Eyaleti valisi Rajabboi Ahmadzoda ve Kırgızistan’ın Batken Eyaleti Valisi Omurbek Suvanaliev katıldı. Üç ülkenin bağımsızlığını kazanmasından yaklaşık 30 yıl sonra, toplantı, üç komşu ilin başkanlarının ilk kez bir araya geldiği zamandı. Üç vilayetin tamamı, tarımsal açıdan zengin bir bölge olan ve aynı zamanda önemli bir kaçakçılık rotası haline gelen kalabalık Ferghana Vadisi’ndedir. Bağımsızlıktan bu yana, sınırları boyunca Orta Asya’daki diğer bölgelerden daha fazla ölümcül şiddete tanık oldu.

Resmi olarak Sınırların Entegrasyonu – Gelişimin Anahtarı olarak adlandırılan iş forumunun ilginç yönlerinden biri, sınır çizgisi değil, tamamen ticaret ve kültürel ilişkilerle ilgili olmasıydı. Suvanaliev medyaya, sınırları belirleme meselesi kararlaştırılırken, ekonomik bağların da güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Her üç valiye de yerel sanayi ve tarım işletmelerinden heyetler eşlik etti ve ayrıca ürünlerinin sergisi de yapıldı. İmzalandığı bildirilen tek belge, Ferghana ve Sughd vilayetleri arasında bir işbirliği muhtırasıydı. Zorlu müzakerelere rağmen bölgedeki sınırları çizme ve işaretleme konusunda bazı ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, bölge değiş tokuşu ve insanların mülkleri etkilendikçe sürecin önümüzdeki yıllarda sorunlu olmaya devam etmesi muhtemel. Sınır müzakereleri devam ederken, bu görüşmelerde yer alan alanlardan üçünün ekonomik bağları geliştirerek ilerlememesi için hiçbir neden yok. Ferghana iş forumu ilk adımdı. Ve yerel olarak daha iyi bir ekonomik durum, her üç tarafı da gelecekteki sınır müzakerelerinde uzlaşmaya daha yatkın hale getirebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here