Sedat Peker: Derin Devlet’in başı Mehmet Ağar

Mirat Haber Ajansı

Milliyetçi ve iktidar yanlısı olarak bilinen Sedat Peker bir süre önce Türkiye dışına çıkması ardından bir süre sonra 5 ilde 121 adrese düzenlenen operasyonla kendi evinde arama da gerçekleştirilmiş, kendisine yakın bilinen isimler gözaltına alınmıştı. Sedat Peker, uzun süre sonra sessizliğini bozdu ve operasyonla ilgili konuştu. Peker yapılan operasyonun arkasında “derin devletin başındaki” kişi olarak gösterdiği Mehmet Ağar ile medyada kendi aleyhinde haber yapılması için “Pelikancılar” olarak bilinen medya içindeki özel grup olduğunu savundu.

Karşılık verecek

Operasyonlar kapsamında Beykoz’daki villasında polis ekipleri tarafından yapılan aramalar hakkında çarpıcı açıklamalar yapan Sedat Peker, özellikle avukat olan hanımının kapıyı açmasına rağmen kenara itilmesi, küçük çocukların üzerine dolu silahların doğrultulması, uyuyan çocuğun odasına girilerek üzerine silah doğrultulması ve çıkan paniğin bilinçli yapıldığı inancını paylaştı. “Kapıyı kırarak evime girmişler. O kapı bombaya dayanıklı kapı. Bir gün uğraşsalar yine kıramazlar. Kapıyı polislere eşim açtı” diyen iddia edilen suç örgütü lideri, şu sözlerle karşılık vereceğini bildirdi: “Kızımın odasına tüfeklerle girip kızıma doğrulttular. Ben kızımın bir damla gözyaşı için dünyayı yakarım. Valli de yakacağım, billahi de yakacağım, tallahi de yakacağım.”

Mehmet Ağar “Derin Devlet’in başı”

İddia edilen “Sedat Peker suç örgütü” başkanı, videodaki en çarpıcı açıklaması 1996’da Derin Devlet’in önemli bir kolu olarak ortaya çıkan yasadışı Susurluk örgütünün önemli ismi Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ı yeni dönemdeki Derin Devlet’in başındaki kişi olarak ifşa etmesi oldu. Mehmet Ağar’ın Türkiye’de önemli konumda olduğu ve hala devlet içinde ekipleri olduğu bilinmesine rağmen açık olarak Türkiye’de 70 senedir faal olan eski Gladio, Kontrgerilla, Genelkurmay Özel Harp Dairesi, Susurluk Çetesi, Ergenekon gibi farklı adlarla bilinen yasalar ötesi sistemin faaliyet halinde olduğu ve başında da Mehmet Ağar’ın olduğu iddiası, derin devletten gelen Peker tarafından bu iddianın kamuoyuna getirilmesi önümüzdeki dönem çok konuşulacak gibi.

Pelikancılar

Sedat Peker, Mehmet Ağar’ın yanı sıra, Pelikancılar olarak bilinen eskiden AK Parti çevresinde odaklanmış ve Ahmet Davutoğlu’nun partiye ve devlete hakim olması için özellikle medya içinde örgütlenen grubun, bir süredir faal olmadığı algısına karşın, kendi operasyonunda taşeron olarak görev aldıklarını iddia etti. Pelikancıların kendisiyle arası iyi olan, adını vererek Akit gazetesini başta saydığı basın organlarında bile çok sert ifadelerle haber yazılmasına neden olduğunu Peker’in iddiaları arasındaydı.

Mehmet Ağar’ın “açıktan yapması”

İddia edilen suç örgütünün başkanı gösterilen Peker, Ağar’ın eski bir kurt olduğunu, daima geri planda kaldığını, buna karşın bu operasyonu derin devlet camiasında herkesin açıkça görebileceği bir biçimde kendisi tarafından yönetildiğini göstererek yaptığını anlatarak, burada bir gariplik olduğunu, Ağar’ın birilerinin taşeronu olmadığını mı göstermeye çalıştığı sorusunu yöneltti. “Benim kafama takılan sorulardan en en önemlisi şu: Mehmet Ağar, yılların kurdu. Hiçbir işinde iz bırakmaz. Bu kadar iz, onun yönettiği, onun yönlendirdiği işte neden bırakıldı? Mehmet Ağar bunu neden bu kadar açık etti? Bunun da illaki vardır bir sebebi,” sözleriyle devam eden Peker, Türkiye Derin Devleti’nin başında dediği Mehmet Ağar’ın taşeron olmasına karşın kendini gizlemediğini, bunun da üstünde bir gücü bu yolla perdelemeye çalıştığı imasında bulundu.

Masasındaki kitaplarla meaj mı verdi?

Videoda arka fonda bir televizyon kanalı yer alırken masada da bazı kitaplar bulunmaktaydı. Daha önceki videolarında kitap olmayan şüpheli Sedat Peker’in bu sefer bunu koyması dikkat çekti. En önde duran kitap Omerta başlıklı bir kitap olduğundan bu başlıkla mesaj verildiği algısı oluşturdu. Omerta, Cosa Nostra adlı Sicilya organize suç örgütünün meşhur ettiği sessizlik, asla sırları dışarı vermeme anlamında kullanılan bir terim. Omerta kitabıyla Peker’in sessizliğini bozabileceği mesajı verdiği düşünüldü.

Peker bu mesajını, “ben bir devlet tanırım, o da Türkiye Cumhuriyeti. Öyle derini, derinsizini anlamam. Ben bunların göbeğinde yaşadım. Bu ülkedeki birçok şeyin ya şahidi oldum ya da bizzat içindeydim. Derin Devletmiş. Göreceğiz nasıl derin devlet olduğunuzu.” sözleriyle sona erdirdi.

Sedat Peker kimdir?

Sedat Peker Türkiye’deki 1990’lı yıllarda öne çıkan bir organize suç örgütleri liderlerindendi. Kurtlar Vadisi’ndeki Polat Alemdar’ın gerek bir anda devletin desteğiyle ortaya çıkıp çok hızlı yükselmesi, gerek Çakır karakterinin adamı olarak başlayıp onun örgütünü devralması, Peker’in de aynı şekilde ortaya çıkıp Çakıcı’nın yanında başlayıp onun yerini devralması nedeniyle dizinin kısmen ondan esinlendiği iddia edildi. Son dönemlerde bir tür yerel mafya franchising modeliyle çalıştığı, kendisinin doğrudan olaylara girmediği de iddialar arasındaydı. Peker, Gezi olaylarında ve diğer kritik noktalarda AK Parti iktidarından yana olmuştu. Çakıcı’nın af ile serbest kalması ardından, onunla ilintili olduğu iddia edilen bazı yerel erkek ve kadın liderler Peker aleyhine sosyal medyada yayınlar yapmış, o da bunlara cevap vermişti.

Mehmet Ağar kimdir?

Emniyet Genel Müdürlüğü yapmış, Özer Çiller grubuyla ilintili olduğu iddia edilmiş, 57. Erbakan Hükümetinde Tansu Çiller’in DYP’sinden İçişleri Bakanı yapılmış, 1996 Susurluk kazası ardından adı Derin Devletle ilintili olması nedeniyle istifa ederek yerine Meral Akşener geçmişti. AK Partinin iktidara geldiği 2002 seçimlerinde bağımsız Elazığ milletvekili olmuş, AK Parti aleyhinde oluşturulan Cumhurbaşkanlığı krizinde 366 oydan yana olmuş, Erkan Mumcu geri çekilince merkez sağ DYP-ANAP bloğunun lideri olarak DYP adına seçimlere girmiş, anti-AKP pozisyonu halk tarafından reddedilince baraj altı kalıp DYP’deki koltuğundan şu anki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya bırakarak istifa etmişti. Uzun süre sonra oğlu AK Parti’den milletvekili oldu. Ağar’ın derin devlet bağlantılarını devam ettiği kamuoyunda yer yer dile getirilse de bunun başında bulunduğu iddiası ilk kez telaffuz edilmekte.

Pelikancılar kimlerdir?

Pelikancılar olarak bilinen medya ağı, adını kamuoyundan Pelikan Dosyaları adlı Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlıktan uzaklaştırılması konusunda yazdıklarından almasın karşın, grubun üyelerinin değiştiği ve uzun süredir aktif olmadığı da iddialar arasındaydı. İktidar-muhalefet, bütün basında kolları olduğu, bir kişi hedeflendiği zaman, bir operasyon yapılacağı zaman tek sesle basın organlarında etki yaptıkları da iddialar arasında bulunuyor. Önceden grubun ana destekçisinin Can Paker, hatta Maliye Bakanı Berat Albayrak olduğu iddia edilse de yakın zamanlarda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da grup üzerinde etkisi olduğu iddia ediliyor. Kimileriyse böyle bir grubun hayali olduğunu vurguluyor.

Devletle içi içe olmuş, kendi ifadesiyle derin devletin ortasında olmuş, ünlü bir diziye ilham vermiş birinin, son dönemde sona erdiği düşünülen derin devletin, “10 polis, 10 başçavuş, 10 subay” ile kısıtlı da olsa aktif olduğu ve başında Mehmet Ağar’ın bulunduğu, medyayı da Pelikan grubu ile yönlendirdiği iddiası, kuşkusuz günün en önemli haberi ve daha günlerce belki yıllarca konuşulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here