islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
32,2914
EURO
34,9196
ALTIN
2.391,93
BIST
10.391,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
30°C
İstanbul
30°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Hafif Yağmurlu
26°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
29°C

Yüzünü Güneşe Değil Mescid-i Haram’a Dön!

Yüzünü Güneşe Değil Mescid-i Haram’a Dön!
12 Haziran 2018 07:43
A+
A-

Türkiye her seçim döneminde heyecanlı bir atmosfere girer. Mitingler yapılır, açık oturumlar düzenlenir, sokaklarda, kahvelerde, evlerde hep seçimler konuşulur. Ramazan’ın hemen akabinde gerçekleştirilecek genel seçimler bu sene Ramazan’ı dahi gölgelemiş gibidir.

Milletler dinler ile teşekkül ederler. Çünkü “millet” kelimesi bir Kur’ân kelimesidir ve “din” manasına gelmektedir. Türk milleti de şüphesiz İslâm ile teşekkül etmiştir. Ne İslâm’dan önce ne de İslâm’dan sonra var olabilmiş bir Türklükten söz etmek imkânsızdır. Tarihte yok olan Türkler bahsini işleyen her eserde tekrar edilen şu cümle yukarıdaki ifadelerin bir ispatıdır:

“Türkler İslâmlıklarını kaybettiklerinde Türklüklerini de kaybetmişlerdir.”

Hal böyle olunca İslâm ile tezyîn ettiğimiz güzel Anadolu’muzda İslâm her zaman pirim yapan bir değer olarak varlığını sürdüre gelmiştir. Hatta bugün Türklüğün elden gitmesi korkusu yahut yükselen Türklük sebebiyle İslâm daha bir gündeme gelmiş gibidir. Avrupa ve diğer ecnebî memleketlerde Türklere yapılan haksızlık ve saldırılar Türk milletinin İslâm’a daha çok sarılmasından başka bir netice doğurmamaktadır. Milletçe gösterdiğimiz bu refleks, İslâm dışındaki dinlerle teşekkül eden milletlerin Türk düşmanlıklarına, mensubu bulundukları dinlerinin sebep olduğundan ileri gelmektedir. Bu sebeple medeniyetler değil dinler çatışmaktadır. Kur’ânî ifadeyle hak ve batıl mücadelesi yaşanmaktadır.

Parti sloganları ve manifestolarının da dini ifadelere evrilmesi, Türk-İslâm münasebeti sebebiyle bu topraklarda dünyaya gelenlerin bir şekilde İslâmî değerlerle ilişkisinden ileri gelmektedir. Hak, adalet, dua, millet ve sair kavramları bu dönemde dillerine pelesenk edenler bu toprakların değerlerinden kendi iktidarları için istifade etmek isteyenlerdir. Yoksa ne bu kavramları ne de tamamının devşirildiği Kur’ân’ı yüceltmek umurlarında değildir. İlâ-yı Kelimetullah ile tarih sahnesine çıkmış ve bu uğurda her şeyi göze alan bizlerin bir oyunun içerisine çekilmek istendiği açıktır.

Öte yandan “Yüzünü güneşe dön” şeklinde bir sloganla ortaya çıkma garabetine tutulmuş bulunanlar Türk milletinin asırlardır yüzünü güneşe değil Mescid-i Haram’a çevirdiğinden bihaber gibidir. Mihraplarımızı süsleyen Rabbimizin buyruğu “yüzünü Mescid-i Haram’a dön”(Bakara, 144) ile bizler günde beş vakit yüzümüzü Mescid-i Haram’a çevirir ona teslimiyetimizi ifade ederiz. Yüzlerini güneşe dönenler güneş perestlerdir. Belkıs ve kavmi de yüzünü güneşe döner ibadet ederlerdi:

“Çok geçmeden (Hüdhüd) gelip: Ben, dedi, senin (Hz. Süleyman) bilmediğin bir şeyi öğrendim. Sebe’den sana çok doğru (ve önemli) bir haber getirdim. Gerçekten, onlara (Sebe’lilere) hükümdarlık eden, kendisine her şey verilmiş ve büyük bir tahtı olan bir kadınla karşılaştım. Onun ve kavminin, Allah’ı bırakıp güneşe secde ettiklerini gördüm. Şeytan, kendilerine yaptıklarını süslü göstermiş de onları doğru yoldan alıkoymuş. Bunun için doğru yolu bulamıyorlar. (Şeytan böyle yapmış ki) göklerde ve yerde gizleneni açığa çıkaran, gizlediğinizi ve açıkladığınızı bilen Allah’a secde etmesinler. (Hâlbuki) büyük Arş’ın sahibi olan Allah’tan başka tanrı yoktur.”(Neml, 22-26).

Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.