ABD medyası: Türk SİHA’lar jeopolitiği dönüştürdü

Amerikan medyasında en çok satan saygın gazete olan ve analizleriyle tanınan The Wall Street Journal, James Marson ve Brett Forrest imzasıyla yayımlanan araştırma raporunda düşük maliyetli Türk SİHA’ları jeopolitiği yeniden şekillendirdiğini, Türkiye’de üretilen düşük maliyetli silahlı insansız hava araçlarının Suriye, Libya ve Azerbaycan’daki savaşlarda “oyun değiştirici” olarak yer aldığını, dünya savaş tarihinin yeniden şekillendiğini savundu. Maliyeti az Türk SİHA’ları, özellikle de Bayraktar TB-2, Suriye İdlib’de rejim-Rus-İran güçlerini durdurmuş, Libya’da darbeci general Hafter’in zırhlı birliklerini püskürtmüş, Karabağ’da imkansız görülen operasyonlarda Ermeni ordusunu ortadan kaldırmıştı.

Mirat Haber – Amerikan medyasında en çok satan saygın gazete olan ve analizleriyle tanınan The Wall Street Journal, James Marson ve Brett Forrest imzasıyla yayımlanan araştırma raporunda düşük maliyetli Türk SİHA’ları jeopolitiği yeniden şekillendirdiğini, Türkiye’de üretilen düşük maliyetli silahlı insansız hava araçlarının Suriye, Libya ve Azerbaycan’daki savaşlarda “oyun değiştirici” olarak yer aldığını, dünya savaş tarihinin yeniden şekillendiğini savundu. Dünya genelinde küçük orduların, tam teçhizatlı düşmanlarına karşı daha ucuz saldırı araçlarına yöneldiğine işaret edilen raporda, 2020 yılında bölgesel çatışmalarda başarılı olduğu kanıtlanan bu yeni savaş taktiğinin, Türkiye ve Rusya’nın etrafındaki stratejik dengeyi değiştirdiği değerlendirmesine de yer verildi. Raporda, Türkiye’de üretilen düşük maliyetli dijital teknoloji, Rusya’nın Suriye, Libya ve Azerbaycan’da hamiliğini üstlendiği savaşlarda tankları, diğer zırhlı araçları ve diğer savunma sistemlerini enkaza çevirdi. SİHA’lar, en az, yüksek teknolojiye sahip ama pahalı olan savaş araçları kadar etkili ama ucuz olan bir geleceğe işaret ettiği ifadeleri yer aldı.

Tek başına ya da grup halinde uçabilen bu hava araçlarının, daha önce oldukça pahalı savaş uçaklarının görevini üstlendiğine işaret edilen haberde, SİHA’ların 24 saat havada kalarak hava savunma sistemlerindeki açıkları bulabildiği, savaş uçaklarının hedef almasına yardım ettiği, kendilerinin de füze fırlatabildiği bilgileri yer aldı. Daha önce İsrail ve ABD’nin SİHA sektöründe öncü olduğuna işaret edilen haberde, “Teknolojik gelişmeler ve küresel rakipler pahalı olmayan alternatifler üretti. SİHA devrinin en son standart taşıyıcısı geçen yıl Türkiye çevresinde ortaya çıktı ve bunun adı Bayraktar TB2 idi. Amerikan MQ-9’a kıyasla TB2 4 lazer güdümlü füzesiyle daha hafif silahlı TB2’nin uzaktan kontrollü teçhizat limiti 200 mile kadar çıkıyor.” değerlendirmesine yer verildi.

NATO ülkelerinin ilgisi

Türk SİHA’ları, özellikle de Bayraktar TB-2, Suriye İdlib’de rejim-Rus-İran güçlerini durdurmuş, Libya’da darbeci general Hafter’in zırhlı birliklerini püskürtmüş, Karabağ’da imkansız görülen operasyonlarda Ermeni ordusunu ortadan kaldırmıştı. Haberde, SİHA’ların başarısının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok sayıda asker ya da pahalı ekipmanı riske atmadan bölgesel etkisini artırmasına yardımcı olduğu görüşü paylaşıldı. 1984’te kurulan Baykar’ın müşterileri arasında Katar ve Ukrayna olduğunun belirtildiği haberde, NATO üyesi Polonya’nın da geçen ay 24 TB2 almak istediğini dile getirdiğini ayrıca başka NATO üyeleri, Afrika ve Asya ülkelerinin de bu SİHA’larla ilgilendiği aktarıldı. Rusya’nın Kırım işgali ile karşılaşan Ukrayna’nın da Ocak 2019’da TB2 için anlaşma imzaladığına işaret edilen haberde, TB2 Türkiye’nin mevcut ABD ve İsrail modellerinden memnun olmaması ve Türkiye’nin PKK ile mücadelesini kendi kontrolündeki bir sistemle vermek istemesinden doğduğu ifadeleri de eklendi. NATO’nun orta büyüklükteki ordularından Polonya geçtiğimiz günlerde Türkiye’den SİHA alımına başlamak istediğini ifade etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here