Almanya Başbakanı Merkel Trump’ın Twitter hesabının kapatılmasını “sorunlu” buldu

Mirat Haber Ajansı

Almanya Başbakanı Merkel’in sözcüsü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Twitter tarafından askıya alınmasının sorunlu olduğunu bildirdi. Twitter, Cuma günü Trump’ı mikroblog platformundan kalıcı olarak askıya almış ve şiddeti artırma ve kışkırtma riskini öne sürmüştü. Hesabın askıya alınması, Trump’ın  destekçileri tarafından gerçekleştirilen ABD Başkenti’nin baskınından sonra geldi.

Twitter’ın uyguladığı kararla ilgili Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert, sosyal medya platformlarının operatörlerinin siyasi iletişimin nefretle, yalanlarla ve şiddete teşvik içermemesi konusunda büyük sorumluluk taşıdığını söyledi. Bu tür içerikler yayınlandığında, örneğin işaretleyerek “geri çekilmesinin” doğru olduğunu söyledi.

İfade özgürlüğünün gaspı uygunsuz

Ancak Seibert, fikir özgürlüğünün büyük öneme sahip temel bir hak olduğunu da sözlerine ekledi. Berlin’de gazetecilere verdiği demeçte, bu temel hakka müdahale edilebileceğini, ancak sosyal medya platformlarının yönetiminin kararına göre değil, yasaya ve kanun koyucuların belirlediği çerçeveye göre müdahale edilebileceğini söyledi. Bu açıdan bakıldığında şansölye, ABD başkanının hesaplarının kalıcı olarak bloke edilmesinin sorunlu olduğunu düşünüyor. Facebook Perşembe günü Trump’ın hesabını, Başkan tarafından seçilen Joe Biden’ın göreve başladığı 20 Ocak tarihine kadar ve muhtemelen süresiz olarak askıya almıştı. Merkel’in şahsına ait bir Twitter hesabı yok, ancak Seibert’in ve birçok Alman hükümet bakanının hesabı var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here