Arakanlıların insan dolu kayıp teknesi nihayet bulundu

Mirat Haber Ajansı

Hintli yetkililer yaptığı açıklamada, Hindistan sahil güvenliğinin Andaman Denizi’nde sürüklenen Müslüman Rohingyalı mültecilerle dolu bir teknede 81 kişinin hayatta kaldığını ve sekiz ölü bulduğunu aynı zamanda güvenli bir şekilde Bangladeş’e dönebilmesi için gemiyi tamir ettiğini açıkladı. Hindistan hükümeti, Malezya’ya ulaşma umuduyla yaklaşık iki hafta önce güney Bangladeş’ten ayrılan geminin, uluslararası sularda sürüklendiği tespit edilen geminin, güvenli bir şekilde geri gönderilmesi için Bangladeş ile görüşmeler yapıyordu. Hintli yetkililere göre hayatta kalanların çoğu hasta ve aşırı dehidrasyondan muzdaripti, Cox’s Bazar’dan ayrıldıktan dört gün sonra teknenin motoru arızalandıktan sonra yiyecek ve su bitmişti. Hayatta kalanlara yiyecek ve ilaç sağlandı, kadınlara ve çocuklara yeni giysiler verildi.

Birleşmiş Milletler mülteci ajansı, 11 Şubat’ta Bangladeş’teki Myanmar’dan kaçan yüz binlerce Rohingyalı için mülteci kamplarının kurulduğu Cox’s Bazar’dan yola çıkan kayıp tekne yüzünden bu haftanın başlarında alarma geçmişti. Teknenin Bangladeş’ten yaklaşık 1.700 km ve Hindistan’dan 147 km uzakta izlendiği ve üzerinde 23’ü çocuk mültecilerin 89 mültecinin bulunduğu tekneye yardım etmek için iki Hint sahil güvenlik gemisi gönderilmişti. Hindistan, mülteci haklarını ve onları korumak için devlet sorumluluklarını açıklayan 1951 Mülteci Sözleşmesi’nin tarafı değil. Myanmarlı Rohingyalılar da dahil olmak üzere şu anda barındırdığı 200.000’den fazla mülteciyi koruyacak bir iç hukuka sahip değil.

2017’de Myanmar’da güvenlik güçlerinin yaptığı ölümcül baskının ardından yüz binlerce Rohingyalı Bangladeş’e kaçmıştı. Bangladeş dışişleri bakanlığı yaptığı açıklamada, Bangladeş, BMDHS (Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi) kapsamındaki uluslararası yükümlülüklerine saygılıdır, açıklamasında bulundu. Bakanlık, bölgedeki diğer kıyı ülkelerinin denizde sürüklenen Rohingyalar’a erişimini defalarca reddettiklerinde, mültecileri kurtaranın Bangladeş olduğunu da sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here