Azerbaycan savaş ganimetlerini sergilerken Ermenistan kızgın

Azerbaycan Ermenistan ganimetleri Mirat Haber

Ermenistan dün, tarihi rakibi Azerbaycan’ı geçen yıl komşu ülkeler arasındaki savaş sırasında öldürülen Ermeni askerlerinin kasklarını göstererek etnik nefreti körüklemekle suçladı.

Mirat Haber Ajansı

Ermenistan dün, tarihi rakibi Azerbaycan’ı geçen yıl komşu ülkeler arasındaki savaş sırasında öldürülen Ermeni askerlerinin kasklarını göstererek etnik nefreti körüklemekle suçladı. Tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesi konusunda on yıllardır süren bir çatışma, Eylül ayında 6.000’den fazla insanı öldürerek topyekun bir savaşa dönüştü. Kasım ayında Ermenistan’ın yenilgisiyle altı haftalık çatışmalar sona erdi. Erivan, Ermenistan’da ulusal bir aşağılama olarak görülen Rus destekli ateşkes altında bölgelerin bir kısmını Bakü’ye devretti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Pazartesi günü, savaş sırasında Ermeni askerlerinden ele geçirilen askeri teçhizatın sergilendiği bir ganimet parkını ziyaret etti.

Aliyev internet sitesinde yayınlanan bir video adresinde, askeri kupa parkını ziyaret eden herkesin ordumuzun gücünü göreceğini, irademizi ve zafere ulaşmanın ne kadar zor olduğunu göreceğini söyledi. Bakü merkezindeki parkta, savaşta öldürülen yüzlerce Ermeni askerinin miğferi ve Ermeni birliklerinin balmumu mankenleri sergilendi. Kısa süre sonra halka açılacak olan park Ermenistan’da kargaşa yarattı. Ülkenin dışişleri bakanlığı Azerbaycan’ı savaş kurbanlarının, kayıp kişilerin ve savaş esirlerinin anısını alenen aşağılamak ve ailelerinin haklarını ve haysiyetini ihlal etmekle suçladı. Etnik Ermeniler, 1990’larda on binlerce kişinin hayatını kaybettiği ve yüz binlercesini evlerinden zorla bırakan acımasız bir savaşta Dağlık Karabağ için bağımsızlıklarını ilan ettiler ve bölgenin kontrolünü ele geçirdiler. Azerbaycan ve Ermenistan, on yıllardır büyük ölçüde hareketsiz kalan ihtilafın ardından geçen yılın Eylül ayına kadar savaş suçları suçlamalarını paylaştılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here