Bangladeş’te COVID kapanması Dakka’dan göçü tetikledi

Bangladeş dakka corona kapanması tersine göç artışı mirat haber

Bangladeş’in başkenti Dakka’da tersine göç yaşanıyor. Korona virüs vakalarındaki artış ve ölüm oranlarının artması insanlarda paniğe sebep oldu. Bu sebeple insanlar köylerine gitmek için her türlü ulaşım aracına akın etti.

Mirat Haber Ajansı

Korona virüsün yayılmasını durdurmak için ülke çapında bir ulaşım kesintisinden önce, Bangladeş’in başkenti Dhaka’dan son trenleri, otobüsleri ve feribotlara binmek için on binlerce insan çabaladı. Yeni vakalar ve ölümlerin rekor sayılara ulaşmasıyla, Bangladeş hükümeti tüm ofis ve dükkanların dün sabah 6’dan itibaren sekiz gün süreyle kapatılmasını emretti. Ülke, tüm uluslararası uçuşların durdurulması ve iç ulaşımın kısıtlanmasıyla neredeyse kesintiye uğrayacak. Taksi ve otobüs ücretleri hızla yükselirken, 20 milyonluk başkentte pek çok kişi kendilerini köylere ve kasabalara geri götürmek için çaresizce bir araç aradı. Yetkililer yeni kısıtlamalar getirdikten sonra 5 Nisan’da şehirlerarası rotaların çoğunun durmasına rağmen, kalabalıklar şehrin ana otobüs istasyonlarını kuşattı.

Polis ayrıca, sıkışık araçların virüsün kolayca yayılmasına izin vereceğinden korkarak, bazılarını şehir dışına götüren kamyonlara binen insanları da durdurdu. Göçlerin çoğu Dakka’daki mağazalar, ofisler ve pazarlardaki kayıt dışı işçilerden oluşuyordu. 168 milyonluk Güney Asya ülkesi 684.756 vaka ve 9.739 ölüm kaydetti, ancak günlük vaka sayısı bir ayda yedi kat arttı. Bangladeş’in dört bir yanındaki hastaneler, yeni vakalardan bunaldıklarını ve günlük ölümlerin iki katından fazla arttığını belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here