Çalışma bakanlığında yeni bakan yardımcıları: Prof. Lutfihak Alpkan, Ahmet Erdem

İki yeni bakan yardımcısı Çalışma Bakanlığına atadı. Atama kararlarına göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcılığı’na Ahmet Erdem ve Lutfihak Alpkan atandı.

Mirat Haber Ajansı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ikiye bölünen Aile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığının ilk bölümü Aile ve Sosyal Güvenlik’e yeni bakan yardımcısı atarken 2 yeni bakan yardımcısı da Çalışma Bakanlığına atadı. Atama kararlarına göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcılığı’na Ahmet Erdem ve Lutfihak Alpkan atandı.

Daha önceki bakan atamalarına göre, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na Vedat Bilgin atanmıştı. Resmi Gazete’de 21 Nisan’da yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ikiye bölünmüştü.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kurulması için yayımlanan kararnameden sonra yayımlanan Resmi Gazete’nin mükerrer sayısı ile de bakanlar belli olmuştu.

Her iki atama kararı da Resmi Gazete’de yayımlandı. 

PROF. DR. LÜTFİHAN ALPAK KİMDİR?

Kamu güvenliğinden sorumlu olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcılığına atanan Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, 1969 İstanbul doğumlu. 1993 yılında Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

İki yüksek lisans derecesi var

Alpkan, 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında ve 1997 yılında ise Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde Genel İşletme alanında yüksek lisans dereceleri aldı. Doktorasını 2000 yılında ise Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde Genel İşletme alanında tamamlayan Alpkan,  Stratejik Yönetim, Örgütsel Davranış, İnsanKaynakları Yönetimi, Girişimcilik vb. konularda eğitim, araştırma, yayın ve hakemlik faaliyetlerinde bulundu.

Uluslararası tanınmış bir akademisyen

Lütfihak Alpkan, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Bölüm Başkanlığı, Sosyal Bilimler Enstitü Müdürlüğü, Vekil Dekanlık, Rektör Danışmanlığı gibi idari görevler üstlendi. Alpkan, 2009’da profesörlük unvanını aldı. Uluslararası Stratejik Yönetim ve Yöneticiler Derneği kurucu Başkan Yardımcısı ve International Strategic Management Conference’ın Başkanı olan Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Halen İTÜ Rektör Yardımcısı olan Alpkan evli ve iki çocuk babasıdır.

AHMET ERDEM KİMDİR?

Daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı görevini yapmış olan Ahmet Erdem, 1956 yılı Tokat doğumlu. Yeni Bakan Yardımcısı, tamamen bakanlık bürokrasisinden gelme. Daha önce aynı bakanlıkta müsteşarlık dışında çok sayıda önemli görevde bulunmuş Ahmet Erdem, Çalışma Bakanlığını iyi bilen isimlerden birisi. Yüksek Hakem Kurulu Genel Sekreterliği, Müsteşar Yardımcılığı, Bakanlık Müşavirliği ve Başbakanlık Müşavirliği kilit görevlerinde de yer aldı. Bu niteliğiyle yeni bakan Vedat Bilgin’in sağ kolu olması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here