islami haberortadoğu haberlerimirat analizmirat tv
DOLAR
13,3896
EURO
15,1935
ALTIN
791,68
BIST
2.014,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Karla Karışık Yağmurlu
3°C
İstanbul
3°C
Karla Karışık Yağmurlu
Cumartesi Karla Karışık Yağmurlu
2°C
Pazar Karla Karışık Yağmurlu
2°C
Pazartesi Karla Karışık Yağmurlu
2°C
Salı Çok Bulutlu
3°C

Çıplaklık hayvanlara özgüdür

Çıplaklık hayvanlara özgüdür
Ali Rıza DEMİRCAN

Yeryüzünde pek çok canlı türü vardır. İnsanlar hayvanlar, kuşlar, böcekler ve virüslerden… oluşan canlı türlerini ve her bir tür içindeki canlıların gerçek sayılarını yalnızca Allah bilir.

Bizim canlılara ilişkin Kur’âni vahyin yardımıyla bildiğimiz bir gerçek de giysinin yalnızca inanlara özgü olduğu hakikatidir.

Giysiye muhtaç olarak cildi açıkta Beşer şeklinde yarattığı insana Yüce Rabbimiz utanma ve giyinme duygusunu vermiş, ihtiyaç duyacağı giysi maddelerini de yaratmıştır:

“ Ey ademoğulları! Size şeytanın açmak istediği, çirkin yerlerinizi örtecek bir elbise ve süs kıyafetleri yarattık /size giyim kuşam yapma bilgisini öğrettik. Ama Allah’a karşı sorumluluk bilincinin sağladığı örtü, herşeyin üstündedir. İşte bu nimetler, Allah’ın yüce kudretine delalet eden belgelerdendir. Ola ki, düşünür de öğüt alırlar.” (Araf 7/26)

Varlıkları ve yaşamları tesbit edilen ve ilahi vahyin kendilerine ulaşmadığı bilinen en ilkel insanların hayatında bile ön ve arkalarının örtülü olması utanma ve örtünme duygusunun yaratılıştan olduğunu kanıtlamaktadır. Utanma ve örtünme duygusu peygamberlerin tebliğleri olan ilahi ölçülerle geliştirilmiş, yalnızken ve de diğer inşanlar arasında nasıl ve ne ölçü giyinileceği Rabbimizin nihai mesajlarını içeren Kur’ân ve Nebevi Sünnet’le ile belirlenmiştir.

( İslâm’ın çıplaklık ve örtünme ile ilgili kuralları için İslâm’a Göre Cinsel Hayat isimli eserimize bakılabilir. )

-Allah şanını artırsın- Peygamberimiz örtünmeyi gerektire utanma duygusu ile İslâmî İman arasında derin bir ilişki olduğunu açıklar.

Utanmazlığın dışa vurumu olan çıplaklığa olumlu bakılması imansızlığın kanıtıdır. Bunun içindir ki Peygamberimiz “Utanma imandandır “ buyurmuşlardır.

Yazılı-Görsel Medya ve Dizi Filimler

Yazılı ve görsel medyanın yayınlarında ve dizi filmlerimizin büyük çoğunluğunda iman da utanma olmadığı için tam bir çıplaklık yarışı var. Sanatçı olarak nitelenenlerin önemli bir bölümünün ar damarları çatladığı için  çırılçıplak veya ona yakın poz verebiliyorlar. Medya patronları ve yapımcıların seksüel prodüktör (kavat) oldukları da açıktır. Bunların içinde utanmaya yer yoktur diyenler de az değildir.

Utancımız yoktur diyecek derecede utanmazlığın yaratılış düzenini büsbütün yitirmemiş ateistler ve deistler arasında bile bulunamayacak bir gavurluk türü olduğu söylenebilir.

Çıplaklığın tarafımızdan sık sık gündeme getirilmesini gerektirecek derece her gün yazılı ve görsel yayınlar yapılmaktadır.

P.B. ve Çıplaklık

P. B’yu, Habertürk’te Nagehan Alçı ile birlikte başladıkları programın ilk konuğu olduğumda (3. 10. 2009) tanımıştım. Onun eşcinselliği onaylarcasına  yönelttiği sorular dikkatimi çekmişti. Daha önce bir dergiyle yaptığı -kendisi tarafından yalanlanmış- çıplaklık ile sözleri de unutulur gibi değildi.

Oda TV’nin Kavatlığı

Boğaziçi üniversitesi olayları sebebiyle P.B. birileri tarafından gündeme getirildi. Onu yermek için çıplaklık ile ilgili kendisi tarafından tekzib edilen sözlerine değinildi.

Meğer seksüel prodüktörlüğü tepen Oda TV, çıplak kadın fotoğrafları yayını için sebep arıyormuş. P.B.’nun on yıl kadar önce söylemiş olduğu iddia edilen sözlerini, yeni söylenmiş sözler gibi nakletti ve bu haber içinde pek çok çıplak kadın resmi yayınladı.

Amacımız Hakkı Tebliğdir

Bizim derdimiz şahıslar değildir. Topluma yansımış olaylardan hareketle yapacağımız açıklamalarla okuyucumuza İslami bakış açışı kazandırmaktır. Bu amacımız çizgisinde değerlendirmemize devam edelim.

  1. Oda TV ve benzerleri gibi İslami inanç ve yaşam dışı olanlar güvenilemez Fasık haber kaynağı olduğu için verdikleri haberlere dayanılarak kişiler aleyhine yorum yapılamaz. Hucurat sûresinin 6. ayeti bizleri uyarmaktadır.
  2. Bir diğer önemli husus da hiç kimsenin geçmişindeki hatalarından ötürü yerilemeyeceğidir. Bizim vazifemiz örtmektir. Araştırıp açığa vurmak değil. (Bak.Hucurat 12)

Yerilen görüşlerini tekzip etmemiş olsaydı bile P.B. şimdilerde evlenmiş ve anne olmuştur. Kaldı ki yürekten pişmanlık duymuş da olabilir. Olmadıysa bile biz öyle düşünmeliyiz. Bu yazımızın onun için İslâm’a yöneliş duası olmasını dileriz.

Hulasa bu yazı ile gayemiz utanmazlıkla birlikte onun yansıması olan çıplaklığın İslamî yasaklar/haramlar arasında yer aldığın açıklamak ve sakındırmaktı. Rabbimiz kabul buyursun ve çıplaklıkla mücadele bilincimizi artırsın Sözü Rabbimizin buyruğu ile bağlayalım:

“ Ey ademoğulları! Şeytanın, ana babanızın çirkin yerlerini kendilerine göstererek, elbiselerini soyarak, cennetten çıkardığı gibi sizi de ayartmasına izin vermeyin. Doğrusu o şeytan ve yandaşları da sizin onları göremeyeceğiniz yerde ve biçimde sizi pusuda bekliyor. Gerçek şu ki, biz şeytanları inanmayanların dostları yaptık.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.