islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
27,4135
EURO
28,9789
ALTIN
1.652,41
BIST
8.264,95
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Az Bulutlu
Cuma Gök Gürültülü
24°C
Cumartesi Gök Gürültülü
23°C
Pazar Az Bulutlu
22°C
Pazartesi Az Bulutlu
22°C

“ERDOĞAN’IN SON BEŞ YILI”

“ERDOĞAN’IN SON BEŞ YILI”
31.08.2023
A+
A-

{“Türkiye Nasıl Faiz  Ülkesi Oldu?” başlıklı son yazımız dahil ülkemizde yazılmayan pek çok gerçekleri dile getirdik ve getiriyoruz. Ama bakış açımız İslam olduğu için başta odatv. olmak üzere Kamâlist Sol  bunları görmezlikten geliyor. Onlar inadî bir inkâr içinde.

Ülke hepimizin  olduğu için biz Batıl da olsa samimi düşünce ve yaklaşımlara sıcak bakıyoruz. Bu sebeple faklı bir açıdan bakılması için bize göre yetersiz olsa da Söner Yalçın’ının son yazısını alıntılıyoruz. Bizim mahallenin de yalakalıktan vazgeçmesi dileğiyle.

Ali Rıza Demircan}

“Yazma saldırıya uğrarsın” dediler… Erdoğan’ın son 5 yılı

30.08.2023

Yazacağımı yakın çevremdekiler ile tartıştım.

Bu tür görüşlerim/tezlerim son zamanlarda “saldırıya uğrayacaksın” peşin hükümlülüğü ile karşılanıyor. “Boş ver yazma” ile bitiriliyor!

Bu köşede (ve Saklı Seçilmişler ile Kara Kutu kitaplarımda) düşüncel kaliteyi artırmak için tez – anti tezlerin mutlak tartıştırılması gerektiğini vurguluyorum ısrarla. Teori yapmak kolay değil. Hele fikir hayatımıza hâkim olan kalitesizlik-avamlık ile bu her geçen gün daha zorlaşıyor…

Ama, bu da bir mücadele yöntemi, teslim olmamak lazım.

O halde -“tepki alacak” denilen- tezime geleyim:

Biliyorsunuz; modern sol-sağ ayrımının kökeni Fransız Devrimine öncülük eden ulusal mecliste eski düzeni savunan milletvekillerinin sağda, değişim isteyenlerin solda oturmasına dayanır…

Türkiye’de sağ ile sol tanımı; -özellikle neoliberalizm süreciyle birlikte- salt kültürel ayrışmalar ile tanımlanır oldu! Siyasi tutum- davranışlar/ kutuplaşmalar karşılıklı korkular/korkutmalar üzerinden yapıldı/yapılıyor. Kafalar-kavramlar sürekli karıştırılıyor…

Oysa sağ ve sol ayrımı; -özgürlükçülük tutumu gibi diğer etkenler olsa bile- asıl olarak ekonomik yaklaşım farkından doğar…

Fazla uzatmadan sorayım:

***

24 Haziran 2018 ile 28 Mayıs 2023 döneminde AKP iktidarının/Erdoğan’ın ekonomik uygulamaları sağ mıdır, sol mudur?

Mesela:

Faizle mücadelenin ana sebebi, milli sermayenin kâr hadlerinin azalması mıydı? Yoksa, küresel finans kapitalin kâr hadlerini azaltma çabası mıydı? Aşırı finanslaşan ekonomiyi üretime sevk etmek miydi asıl mesele?

Küresel finans kapitalin, milli sanayiyi/üretimi pasifize etmesine karşı çıkmak sağcılık mıdır, solculuk mudur?

2002- 2018 dönemindeki Ali Babacan-Mehmet Şimşek ekonomik uygulamaları sağcı ise onun tam zıttı ne olur? Bu bir “korumacı ekonomik politika” olan 2018-2023 uygulamalarını nasıl kavramlaştıracağız? Örnekler verilebilir:

“Sol” demek üretimdeki emeğin payını artırmaktır. Son beş yıldaki -örneğin asgari ücret artışlarını- nasıl değerlendirmek gerekiyor? Vs.

Kültürel kodlardan çıkıp bunları tartışamıyoruz? Küresel finansın “borazanı” pop iktisatçılar psikolojik harp saldırısıyla-fesat raporlarla insanları korkutarak iç cepheyi parçaladı. AKP seçmeninden bile gerekli desteği buldu…

***

Kuşkusuz Erdoğan pragmatizmin temsilcisi…

Kuşkusuz Erdoğan’ı iktidara taşıyanlar neoliberalizme “Ilımlı İslam elbisesi giydirmek” isteyenlerdi. Vs.

Ve fakat:

Erdoğan’ın, 2018-2023 sürecinde farklı yol yürümek istemesinin çeşitli sebepleri ortaya çıktı. Uluslararası çatışmalar gibi! FETÖ, PKK ve sol liberalleri sırtından atan Erdoğan, Batı tarafından şeytanlaştırıldı: Diktatör!

Erdoğan seçmek zorunda kaldığı yolda başarılı olamadı, küreselciler boğdu ekonomiyi…

Erdoğan yenildi. Beş yılda yaptıklarını-söylediklerinin, bugün tam tersini hayata geçiriyor.

Türkiye’nin beş yılda “kurtuluşu” için gerekli “alt yapısı” yoktu ki, nasıl başarılı olabilsin? (Renkli bol vurgular bizim A.R.Demircan)

Sanayi ve iç pazarı henüz yeteri kadar gelişmemiş, kırılgan- dışa bağımlı Türkiye’nin Çin ya da Rusya gibi “savaşacak cephanesi” yoktu. (Mesela, sandık başarısı için “Türk lirası değerli” yalanı için ülkenin milli kaynakları tüketildi!)

Siyasi hayatını sandığa endekslemiş, borç bataklığındaki Erdoğan korkutuldu. Mehmet Şimşek’e sarılmak zorunda kaldı.

Sonuçta 2018-2023 dönemine dair çok yönlü tartışma açmak önümüzü aydınlatmak için elzem. Bu sürecin ekonomik uygulamaları sağ mıdır- sol mudur değerlendirmemiz şart.

Mehmet Şimşek uygulamalarını (Mart 2024’den sonra daha ağır olacaktır) üstü örtülü savunanlar sol mudur? Geçiniz.

Hangi ekonomik uygulamalar soldur, hangisi neoliberalizmi savunan sağdır, tartışmak zorundayız. 2018-2023 dönemiyle başlayabiliriz…

Yıkıcılığın kılavuzlarından da ancak böyle kurtulabiliriz.

Soner Yalçın  / Odatv.com

Not. Soner Yalçın’a! Sağı da Solu da geç. Bizim yukarıda adını verdiğimiz makalemizden başlayarak İslam’ı gündeminize alamazsınız bizim de sizin de uğraşılarımız boşa gider. Ama birlikte bir savaş başlatılabilir.

 

 

 

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.