Etiyopya, TPLF’yi ve OLF-Shene’yi terör grupları olarak belirleyecek

Etiyopya, terör listesine iki silahlı grup ekledi, bunlara karşı geçen yılın sonlarında büyük bir güvenlik operasyonu başlattığı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) de dahil edildi.

Mirat Haber Ajansı

Etiyopya, terör listesine iki silahlı grup ekledi, bunlara karşı geçen yılın sonlarında büyük bir güvenlik operasyonu başlattığı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) de dahil edildi. Bakanlar kurulu, ülkenin farklı bölgelerinde son birkaç yıldır sivilleri ve kamu altyapısını hedef alan çeşitli saldırıların ardından, TPLF’yi OLF-Shene ile birlikte terör örgütü olarak tanımlayan bir kararı onayladı. Başbakan Abiy Ahmed başkanlığındaki kabine üyeleri toplantısında onaylanan hareket, daha fazla kovuşturmaya yol açabilir ve grupların üyeleri ve destekçilerinin tutuklanmasına yol açabilir. Başbakanlıktan yapılan bir açıklamada, iki grubun terörist olarak faaliyet gösterdiği ve bunların yönetimi veya karar vericilerinin ulus üzerinde yıkıcı faaliyetleri kabul ettiği veya yönettikleri belirtildi. Kararın, belirlenen terör örgütlerinin fikirleri ve eylemleri ile işbirliği yapan, bunlarla bağlantısı olan veya bunlarla ilgili olan kuruluşlar ve bireyler için geçerli olacağını ekledi. Kabine önerisinin yürürlüğe girmesi için Etiyopyalı milletvekilleri tarafından onaylanması gerekiyor.

Addis Ababa said it deployed troops to quell the violence in Amhara state [Eduardo Soteras/AFP]

Bakanlar Kurulu bu iki grubu kendi başlarına saldırıya uğramanın yanı sıra diğer şiddet unsurlarını silahlandırma, eğitme ve finanse etme faaliyetleri nedeniyle sıraladı. Siyasi hedeflere ulaşmak için sivillere ve kamu altyapısına saldırılar düzenliyorlar. Abiy, 3 Kasım’da TPLF güçlerini Etiyopya ordusuna saldırmakla ve askeri teçhizatı yağmalamakla suçladı. Askerleri uyurken öldürdüler ve Etiyopya hükümetini kapsamlı bir yasa uygulama operasyonu başlatmaya teşvik ettiler. TPLF, saldırının önleyici bir baskın olduğunu söylüyor. 28 Kasım’da Abiy, bölgesel başkent Mekelle’nin federal orduya düşmesinin ardından askeri çatışmanın bittiğini ilan etti. Ancak Brüksel merkezli bir düşünce kuruluşu olan çatışma önleme grubu ICG, Nisan ayı başlarında yayınlanan bir brifingde son zamanlarda orta ve güney Tigray’de çatışmanın devam ettiğini söyledi. TPLF’ye sadık savaşçıların sayısının, zulümlere karşı artan öfke nedeniyle büyük olasılıkla arttığı belirtildi. Şiddet, yüz binlerce insanı evlerinden kaçmaya ve geniş çapta yıkıma neden olan bir çatışmada, TPLF ile merkezi hükümet arasında yıllarca süren gerilimin ardından geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here