Ever Given şilebinin tamamı Hintli mürettebatı suçlayabilir

Dev konteyner nakliye gemisindeki pilotlar ve mürettebatın tutuklanarak olay için “günah keçisi” haline gelebileceği iddia ediliyor.

Mirat Haber Ajansı

Süveyş Kanalı’nı tıkayan 400 metrelik dev kargo gemisinin mürettebatının tamamı Hindistanlılardan oluşuyor. Dünya medyası kaymaklarına göre, geminin Japon sahibi Shoei Kisen Kaisha, Ever Given’deki tüm mürettebatın Hindistan’dan geldiğini bildirdi. Ever Given’i yöneten şirket olan Bernhard Schulte Ship Management firması, geminin 25 kişilik mürettebatının güvende ve sorumlu olduğunu söyledi. Dün yerel saatle 15:00 civarında Ever Given’in yeniden dalgalanmasını onaylayan BSM, Süveyş Kanalı Otoritesi, SMIT Kurtarma ve gemideki mürettebat da dahil olmak üzere acil durum müdahalesinde yer alan tüm taraflara en derin minnettarlığını ifade etti.

Medyada yapılan açıklamada, 25 Hindistan vatandaşından oluşan bir mürettebatın gemide kalmaya devam ettiği, güvende, sağlıklı oldukları, ve gemiyi yeniden yüzdürmek için ilgili tüm taraflarla yakın bir şekilde çalıştıkları ifade edildi. Sıkı çalışmaları ve yorulmak bilmeyen profesyonelliklerinin beğeni topladığı basınla paylaşıldı.

Soruşturmacılar küresel ticareti boğan karaya oturmanın nedenini aramaya devam ederken Süveyş Kanalı’nı tıkayan devasa konteyner gemisindeki pilotlar ve mürettebat tutuklanarak olay için “günah keçisi” haline gelebilir. Sendika yetkilileri, 220.000 tonluk Ever Given gemisindeki 25 kişilik Hintli mürettebatın Süveyş Kanalı Otoritesinin artan incelemesine tabi olacağından ve işçilerin soruşturma tamamlanana kadar yakında ev hapsine alınabileceğinden korkuyor. Mısırlı denizcilik yetkilileriyse, soruşturma yürütülürken mürettebatın sorgulanmasını bekliyor. Bir uzman, müfettişlerin, tıkanma esnasında denizcilerin konuşmalarının kayıtlarını dinleyeceğini belirtti.

Müfettişler, kanal şefleri ‘insan hatası’ olasılığına bakarken Ever Given’de bulunan iki Mısırlı kılavuzu da sorgulayacaklar. Bununla birlikte, Hindistan hükümeti ve Hintli denizci örgütleri, mürettebatın her gün küresel ticarette tahmini 100 milyar TL değerde yükün altı günlük blokajı nedeniyle cezai ihmal ve hapis cezasına çarptırılabileceğinden korkuyor.

Dünyanın en büyük konteyner gemilerinden biri olan şilep şimdi tam bir inceleme için Mısır’daki Acı Göl’e çekilecek. 23 Mart’ta Malezya’dan Hollanda’nın Rotterdam kentine giderken Süveyş Kanalı’nda karaya oturan gemideki ilk incelemeler, kazanın nedeni olarak kuvvetli rüzgar üzerine odaklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here